Wiadomości z Rudy Śląskiej

Akcja protestacyjna w PGG. Górnicy z ruchów Bielszowice i Halemba protestują pod ziemią

 • Dodano: 2020-09-21 17:30, aktualizacja: 2020-09-22 16:41

W poniedziałek rozpoczęła się akcja protestacyjna w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy czekali z jej startem, mając nadzieję, że do rozmów o sytuacji w górnictwie bezpośrednio włączy się premier Mateusz Morawiecki. Tak się jednak nie stało. Po rannej zmianie górnicy kopalni Bielszowice rozpoczęli protest podziemny, dołączyli do nich górnicy z Ruchu  Halemba i KWK Wujek.

- Nie mamy żadnych sygnałów ze strony rządowej, czy to premier, czy jakakolwiek upełnomocniona delegacja rządowa zjawi się na rozmowach z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Od godzin południowych na kopalniach rozpoczęły się spontaniczne protesty pod ziemią. Mamy na dzisiaj protesty pod ziemią w kopalni Ruda i Wujek. Mamy sygnały, że te protesty podziemne będą się rozprzestrzeniały, na tę chwilę, na większość kopalń, które są zrzeszone w Polskiej Grupie Górniczej - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" podczas konferencji prasowej.

Od ubiegłego poniedziałku na Śląsku obowiązuje pogotowie strajkowe, ogłoszone po fiasku rządowo-związkowych rozmów w Warszawie. Jak czytamy w "Dzienniku Zachodnim", w nocy minął termin, jaki górnicze związki zawodowe - niezadowolone z pomysłów rządu na górnictwo - dały premierowi Mateuszowi Morawieckiemu czas na włączenie się w negocjacje. Nic z tego nie wyszło. Górnicy są oburzeni, że szef rządu apele związkowców zignorował, nie przyjechał na Śląsk i nie włączył się do rozmów o przyszłości górnictwa oraz likwidacji kopalń. Premier bierze dziś udział w spotkaniu kierownictwa PiS w związku z kryzysem w koalicji.

Jeżeli premier nie przyjedzie porozmawiać z górnikami, w Rudzie Śląskiej w piątek, 25 września, o godz. 16 odbędzie się manifestacja.

- Dzisiaj podęliśmy decyzję, że takim kulminacyjnym protestem w tym tygodniu będzie demonstracja w Rudzie Śląskiej, całego społeczeństwa tego miasta oraz wszystkich organizacji związkowych, które działają nie tylko w górnictwie. Nie ma co ukrywać, że na dzisiaj to jest miasto, które najszybciej jest zagrożone strukturalnym bezrobociem. Mamy taką nadzieję, że mimo tej trudnej sytuacji w koalicji rządzącej, pan premier nie będzie czekał w nieskończoność. Żeby nie dopuścić do dramatów ludzkich, tych osób, które protestują obecnie na dole. Żeby jak najszybciej zjawił się tu albo on, albo upełnomocniona przez niego delegacja rządowa- powiedział Dominik Kolorz.

Najwięcej osób protestuje obecnie w Ruchu Halemba. Jak zaznaczył szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" podczas konferencji prasowej, liczba protestujących tam górników do godzin nocnych może zbliżyć się do stu, a nawet więcej.

Akcja protestacyjna w PGG. Górnicy z ruchów Bielszowice i Halemba protestują pod ziemią

Komentarze (144)    dodaj »

 • emeryt

  Od soboty Ruda Śląska w czerwonej strefie nawet wam zabronią upomnieć się o swoje i mogą próbować zamknąć to wcześniej zatykając wam gęby maskami oraz czystością powietrza promowaną przez UE.

 • grzegorz

  Jak oni tak mogą protestować przeciwko hanysowi Morawieckiemu, ktorego sami sobie w Rudzie Ślaskiej na swojego posła wybrali. Ot sprzedawczyki

 • Koczor Donald

  W Polsce mamy lek na covid. Ze 150l krwi potrzebnej do jego produkcji górnicy oddali 100l. A ile wy pustaki rzucające mądrościami i obrażające innych oddaliście w życiu krwi. DNO.

 • Bartłomiej

  pozamykać gruby i basta, nie patrzcie na ta garstka ludzi, dadza se rada, patrzcie na to ze my ich utrzymujemy na ich wielkich emeryturach, za kilka lat nie bedzie juz szybów z kopaln, a ci co tamk pracowali beda sadzili kartofle na tych terenach, przezyją spokojnie, wasz czas juz minał, wasze dobro wygasa, poznacie jak smakuje chleb z prawdziwej pracy po 8-12godz dziennie za 2300 zł wypłaty

 • TLK

  Trzeba było się uczyć mule

 • bolek

  Idź się lecz chory człowieku na nogi bo na głowę za późno.

 • Halemba

  dlaczego na Halembie jak ludzie strajkują to dozór ucieka o 14, 15 do domu?!! chyba nazwiskami polecę !!! i to Ci ze związków!!!HAŃBA!!!!

 • Paulek

  Powiem tak, każdy z nas może sobie wpisać w Google jaka jest emisja do atmosfery Co2 w Europie i gdzie jest Polska?? Dużo za Niemcami, Francją i innymi krajami, które chcą decydować o naszym przemyśle górniczym. Pewnie zamknijcie kopalnie i później kupujcie węgiel drożej od Ruska bo na bank tych super cen nie utrzyma.

 • Andrzej

  Ale ta patologia chcąca zamykać głupoty potrafi pisać ale już rozumu nie ma aby się to sprawdzić. Piszą o dokładaniu ale ci sami dostają co miesiąc 500+ z podatków innych i to im pasuje. Zlikwidować natychmiast 500+ itd

 • lupa

  Rudzka Patologia

 • ecik

  pozamykać i będzie spokój

 • Genonefa Pigwa

  Ale trzeba być patologią brać co miesiąc 500+, na podręczniki itd( m.in z podatków górników)i płakać, że do kopalń rząd dokłada i życzyć likwidacji tyś miejsc pracy. Jak w Polsce tak źle to wypad za granicę. Mimo wszystko miłego dnia i poważnych rozważań nad swoim marnym życiem.

 • pawlas

  INO ŻE PO 25 LATACH OBIJANIA DO KOŃCA ŻYCIA Z NASZYCH PODATKÓW PŁACIMY WYSOKIE EMERYTURY TYM DARMOZJADOM

 • Śl@zak

  Jak odprowadzasz grosze doZUS-u, to na starość dostaniesz grosze - LOGICZNE! Tak więc kolego poszukaj lepszej, albo powiedz szefowi żeby cię nie dymał na ZUS-ie.

 • FY

  Tylko darmozjadzie porównaj się składki odprowadzane do ZUSu przez górników a ile ty odprowadzasz. Masz mniej tzn że sam jesteś leniem który liczy na darmochę. Aha nie pracuje na kopalni jakby co.

 • life is brutal

  Zabrać 500+ itd tym niedo rajdą co tylko wsad zić i rozło żyć nogi potrafią.

 • MIRKA PUTZ

  NIECH NAM ŻYJE GÓRNICZY STAN NIC NIE ROBIĆ A ZAROBIĆ

 • GOROL

  RESTRUKTURYZOWAĆ NA ZASADZIE OBNIŻKI PENSJI TYCH NIEROBOWI

 • BADURA

  RUDA ŚLĄSKA WSPIERA RUCH CHORZÓW

 • halemba

  otwarty rynek pracy a nie utrzymywać coś co przynosi straty żeby ryle udawali że coś robią

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również