Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

[AKTUALIZACJA] Pierwszy przypadek koronawirusa w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2020-03-18 14:30, aktualizacja: 2020-03-20 13:28

Pierwszy przypadek koronawirusa w Rudzie Śląskiej! O sprawie poinformował wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Przed chwilą władze miasta poinformowały o pierwszym pozytywnym wyniku badania u mieszkańca Rudy Ślaskiej. Osobą zakażoną jest młody mężczyzna. Jego stan jest dobry. Przebywa w domu na kwarantannie. Miał kontakt z osobą zakażoną.

- W związku ze stwierdzeniem w Rudzie Śląskiej pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem chce wszystkich Państwa uspokoić. Od kilku dni byliśmy przygotowani na to, że u któregoś z mieszkańców naszego miasta ten wirus wstąpi - mówi Krzysztof Mejer.

Jak przekazał wiceprezydent Krzysztof Mejer, zarażony mężczyzna czuje się dobrze. Nie było potrzeby jego hospitalizacji. Razem ze swoimi najbliższymi od kilku dni przebywa na kwarantannie. Rudzki sanepid dysponuje już listą osób, z którymi mężczyzna miał kontakt. Z informacji tych wynika, że zaraził się od bliskiej osoby. Wśród osób, z którymi miał kontakt, oprócz rodziny, jest tylko jedna osoba z Rudy Śląskiej. Co ważne mężczyzna ten nie pracuje w naszym mieście.

- Ze względów bezpieczeństwa nie możemy podać informacji, gdzie mieszka. Musimy się przygotować na to, że osób zakażonych koronawirusem w Rudzie Śląskiej będzie więcej. Obecnie 100 osób przebywa na kwarantannie. Na tej liście są mieszkańcy z różnych dzielnic miasta. Dlatego apelujemy do mieszkańców o stosowanie się do zaleceń epidemiologów i przedstawicieli rządu i władz miasta - mówi wiceprezydent.

Wiceprezydent apeluje do mieszkańców, aby zostali w domach.

- Jeśli to możliwe proszę zostać w domu. Proszę unikać większych skupisk, proszę pamiętać o niewypuszczaniu dzieci na place zabaw. Choć pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Proszę też pamiętać o myciu rąk. Zapewniam, że rudzkie służby epidemiologiczne i kryzysowe pracują na "pełnych obrotach", by zapewnić nam bezpieczeństwo. Oczywiście codziennie będziemy przekazywać Państwu informacje o osobach zakażonych i objętych kwarantanną -  podsumował Krzysztof Mejer.Najnowsze dane epidemiologiczne dla Rudy Śląskiej:

 • 1 stwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem.
 • 100 osób poddanych kwarantannie
 • 1 osoba hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem
 • 316 osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym

W sumie w całej Polsce liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem wzrosła do 251. Pięć osób zmarło.

Zobacz także

Komentarze (264)    dodaj komentarz »

 • zz

  Chyba się za dużo filmów na oglądałeś/aś. Uważaj bo Fredy Kruger ci się przyśni.

 • fuck off

  Niemcy prognozują że, walka z koronawirusem potrwa 2 lata.

 • strach się bać

  Mają racja toć to niemiecko precyzja.

 • Serio pytam

  Gdzie można kupić w Rudzie Śląskiej maskę przeciwwirusową?

 • Lipiny

  Na Świonach sami takie coś robiymy.

 • Lipiniosz

  Ze zużytych podpasek .

 • serio

  Czyste podpaski to dobry materiał na maski.

 • tre cool

  u stefana na Halembie

 • klasa ochrony

  FFP2 i FFP3 to są typy warte polecenia.

 • Jolka

  Najlepiej samemu zrobić. Są po 10 zeta

 • Ul. Dunikowskiego 2

  U nos w Kochlo idzie kupić ale przeciwpyłowo w sklepie przemysłowym ,,Bembenek". Dobre i to niż nic, kosztuje 5 zł.

 • GG

  Pan jest z Halemby okolice ul. 1 Maja - Olszynowej.

 • Tylo

  Ale kto,ten zarazony?

 • Prawo do informacji

  Dzięki dobry człowieku.

 • Dzień Świra

  Fajnie mieć takigo dobrego sąsiada kery podo twoje dane.

 • olo

  Teraz mamy siedzieć w domu żeby dotrwać w zdrowiu do wyborów. Po wyborach niech się dzieje wolą nieba...

 • ...

  Słuszne spostrzeżenie:)

 • olo

  Chwilowo jeszcze dbają o starszych ludzi. Po oddaniu jedynie słusznego głosu kwarantanna się skończy.

 • Alex

  Witam ponownie,Wiadomość specjalnie dla ludzi którzy notorycznie się dopytują która to dzielnica. Dla nas, mieszkańców Rudy Śląskiej i Polski ta dzielnica nazywa się Ruda Ślaska, czyli całe miasto. Nie ma znaczenia, jak pisał przedmówca Pan z Halemby spotkał się z kolegą z Kochłowic. Równie dobrze mógł to być kolega z Bytomia, Katowic czy Neapolu, Londynu. Jest przypadek to jest fakt, a jak jest jeden to już wiadomo że jest co najmniej kilkadziesiąt osób "podejrzanych" które dalej mogą przekazywać wirusa. Kilka podstawowych rzeczy należy przestrzegać: 1. najważniejsze: higiena - myjcie i dezynfekujcie ręce najczęściej ile razy można, 2. zachowaj odległość od skupisk ludzkich, także w sklepie min 2m, 3. nie wychodź jak nie jest to konieczne. W tym trzecim zawarte są też rozsądne zakupy można je zrobić na kilka dni lub np. tydzień. 4. na boga! zasłaniajcie usta jak kichacie czy kaszlecie! Nie wyrzucacie wówczas na zewnątrz i do otoczenia wszystkich "złych" rzeczy z siebie, niezależnie czy jesteście nosicielem czy nie. Mam jeszcze jedną wiadomość dla wszystkich: TO NIE WŁADZA ODPOWIADA ZA WALKĘ Z WIRUSEM LECZ KAŻDA POJEDYNCZA OSOBA!!! WŁADZE LECZĄ SKUTKI A MY MOŻEMY POWSTRZYMAĆ PRZYCZYNĘ! To od poszczególnych jednostek zależy czy wirus się przeniesie. Walka trwa nie na poziomie dopłat z rządu, płynu dezynfekującego na Orlen-ie czy zamykaniu granic lecz na INDYWIDUALNEJ ŚWIADOMOŚCI I ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA INNYCH. Pamiętajcie o tym że nawet bez pistoletu macie, tak jak już pisałem na i w rękach, w pewnym sensie broń biologiczną. To tak jak z tym nożem, można nim kroić chleb i zrobić pyszną kanapkę dla dziecka jak i również zabić człowieka, w aktualnej sytuacji dziadka czy babcię bo to oni są najbardziej narażeni na powikłania.Ponownie życzę rozumu a wówczas będzie i zdrowie

 • helcia

  KWK RUCH BIELSZOWICE godz 6ta poniedzialek...wejście przez jedna brama okolo 500 osób jedyn przy drugim stoł aby wejćc do pracy .bo mieli podobno jedyn termometr i drugo brama zawarto. PGG nie reagowała aby kontrolować ...dopiero we wtorek puczce kozali przysc na 5:30... ino czekać na objawy . Broń Boże NIY

123456789

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.