Rozpuszczalniki kojarzą się głównie z silnie toksycznymi właściwościami, jednak nie zawsze tak jest. Alkohol izopropylowy, mimo pochodzenia z grupy rozpuszczalników, jest łagodny i znalazł zastosowanie w wielu branżach. Sprawdź, gdzie jest wykorzystywany i jakie ma zastosowanie!
Alkohol izopropylowy znany jest również jako IPA, od nazwy Isopropylic Alcohol. Jest bardzo uniwersalnym środkiem, który zarówno oczyszcza, odtłuszcza jak i dezynfekuje. Dzięki jego właściwościom znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach, zaczynając od warsztatów samochodowych, salonów kosmetycznych, a kończąc na domu każdego z nas.
Zastosowanie alkoholu izopropylowego
IPA może być stosowany do oczyszczania bardzo delikatnych powierzchni, przez co jest powszechnie używany w optyce oraz do oczyszczania układów elektronicznych, takich jak części komputerowe. Dzięki wysokiemu stopniowi parowania nie tworzy mikrouszkodzeń i szybko odparowuje. Dobrze spisuje się w przypadku oczyszczania z kurzu powierzchni, którą zostawia czystą i suchą.
Alkohol izopropylowy wykorzystuje się również do czyszczenia części samochodowych i silników, ponieważ dobrze nadaje się do usuwania tłustych olejów i smaru. Można nim czyścić lakier samochodu przed nałożeniem wosku, który w ten sposób będzie dłużej utrzymywać się na powierzchni.
W kosmetyce alkohol izopropylowy znalazł zastosowanie jako rozpuszczalnik niektórych kosmetyków, takich jak farby do włosów, kremy, czy żele pod prysznic. Jest jednak stosowany w niewielkich ilościach i jedynie wspomaga właściwości czyszczące kosmetyku.
IPA w walce z koronawirusem?
Alkohol ten ma również właściwości antyseptyczne, czy dezynfekujące i można jego rozcieńczoną wersję używać do dezynfekcji rąk lub obiektów codziennego użytku. IPA oczyści każdą powierzchnię z większości bakterii i wirusów, a do tego jest łagodny dla skóry oraz nie powoduje podrażnień. Wszystko to sprawia, że jest dobrym środkiem do codziennego stosowania w celu ochrony przed koronawirusem.
Czy stosowanie alkoholu izopropylowego jest bezpieczne?
Używając IPA należy zachować ostrożność. Mimo jego na ogół łagodnego działania może działać drażniąco jeśli dostanie się do oka lub dróg oddechowych. Nie należy go wdychać, ani stosować na twarzy, zwłaszcza w okolicach oczu. Krótki kontakt ze skórą nie wywołuje podrażnienia, jednak bezpośredni kontakt przez dłużej niż 4 godziny może mieć negatywne skutki. Długotrwałe lub przewlekle narażenie może powodować zapalenie skóry, natomiast wdychanie może doprowadzić do zaburzenia centralnego układu nerwowego. Jego opary mogą wywoływać senność i zawroty głowy. Alkohol izopropylowy jest łatwopalny i o tym również warto pamiętać podczas jego stosowania. Należy trzymać go z dala od źródła ognia i gorących powierzchni.
Alkohol izopropylowy znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach, dzięki swoim uniwersalnym właściwościom oczyszczającym, odkażającym oraz odtłuszczającym. Jest stosunkowo bezpieczny podczas stosowania, w porównaniu z innymi rozpuszczalnikami.
Więcej ciekawych artykułów i wiadomości rudzkich znajdziesz w portalu RudaSlaska.com.pl