Zła sytuacja finansowa rudzkiego szpitala nie jest żadną tajemnicą. To jednak niejedyne wyzwania, z którymi mierzy się Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej. Podobnie jak w innych tego typu placówkach rozwiązywać trzeba także problemy kadrowe. To właśnie one były powodem miesięcznego zawieszenia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Jak informują miejscy urzędnicy, oddział wznowi działalność na początku lutego.
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii wznowi działalność
Od połowy grudnia w rudzkim szpitalu miejskim nie działa Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Przerwa w jego funkcjonowaniu spowodowana była nierozstrzygnięciem konkursu ofert na nowe kontrakty lekarzy oddziału. W rudzkim szpitalu na czas zawieszenia oddziału utworzono tzw. łóżko anestezjologiczne, które stanęło na Oddziale Kardiologicznym z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.
Wczoraj prezes rudzkiego szpitala poinformowała, że oddział wznowi działalność na początku lutego.
– Mamy już podpisane umowy konkursowe z częścią lekarzy, którzy przystąpili do postępowania. Dodatkowo zabezpieczyliśmy nowe osoby, które będą uzupełniały brakujące etaty – informuje Ewa Krych. - Czas przestoju wykorzystujemy na odmalowanie oddziału – dodaje.
Do czasu ponownego uruchomienia oddziału pacjentów, którzy wymagają opieki w ramach oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, zabezpieczają placówki w Zabrzu oraz Bytomiu.
Neurologia w rudzkim szpitalu zacznie działać w pełnym zakresie od 1 lutego
W rudzkim szpitalu we wrześniu ubiegłego roku zawieszono także Oddział Neurologiczny i Udarowy. Ówczesna prezes szpitala - Katarzyna Adamek mówiła, że jest to spowodowane absencją personelu. Od października oddział wznowił działalność, jednak nie w pełnym zakresie. Na stronie Urzędu Miasta Ruda Śląska możemy przeczytać, że od 1 lutego oddział będzie funkcjonował w pełnym zakresie. Będzie to możliwe dzięki podpisaniu nowych umów z lekarzami.
Warto przypomnieć, że Oddział Neurologiczny wraz z Oddziałem Udarowym w 2018 roku przeszedł gruntowną modernizację. Nowa neurologia mieści się w części szpitala, którą kiedyś zajmował oddział psychiatryczny. Remont i instalacja nowej aparatury trwały cztery miesiące. Oddział Neurologiczny ma 29 łóżek, OIOM neurologiczny oraz salę intensywnego nadzoru nad chorymi z udarem mózgu. Inwestycja była m.in. zrealizowana dzięki dofinansowaniu miasta.