Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Bank Światowy rekomenduje, by na terenach po kopalni Pokój powstały mieszkania

  • Dodano: 2023-02-23 07:30, aktualizacja: 2023-02-23 08:51

Rozwój sektora energetyki odnawialnej w miejscu byłych zakładów górniczych to wskazania ekspertów Banku Światowego na zagospodarowanie terenów pokopalnianych w Rudzie Śląskiej. Szczególnym obszarem, który powinien zostać zrewitalizowany, jest teren po kopalni Pokój. W tym przypadku wiodącym kierunkiem zagospodarowania ma być budownictwo mieszkaniowe. Przedstawione wczoraj w Rudzie Śląskiej rekomendacje to efekt ponadpółrocznych analiz w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez Bank Światowy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.

Teren po kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej zostanie zrewitalizowany?

- Przedstawione analizy jednoznacznie wskazują, że droga, którą obraliśmy jest właściwa. Jest to potwierdzenie tego, co robimy, mamy bowiem gotowy masterplan dla zagospodarowania terenów po kopalni „Pokój”, który zakłada przeznaczenie tego miejsca m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. Przygotowujemy się też do zmiany studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

– Dane, które właśnie otrzymaliśmy, będą niezwykle cenne także w kontekście ubiegania się o środki zewnętrzne na zagospodarowanie tych terenów – dodaje.

To, że to właśnie budownictwo wielorodzinne powinno dominować w przyszłym zagospodarowaniu terenu po kopalni Pokój, ekspertom z Banku Światowego pokazały wyniki analiz przeprowadzonych z wykorzystaniem ich własnego narzędzia LURA, czyli aplikacji służącej do oceny najlepszego możliwego zagospodarowania gruntu.

– Pod uwagę bierze ona szereg kryteriów technicznych, takich jak stabilność terenu, topografia, hydrologia, czy innych aspektów związanych ze środowiskiem – tłumaczy Wolfhart Pohl, ekspert Banku Światowego ds. środowiska.

– Wyniki wskazały, że dla dużej części wskazanego terenu bezpiecznie można zrealizować inwestycje mieszkaniowe. Oczywiście jest to tylko wstępna analiza, która powinna później zostać pogłębiona – dodaje.

Eksperci Banku Światowego tę samą metodę wykorzystali do zbadania potencjalnego wykorzystania innego terenu pogórniczego – po kopalni „Polska – Wirek” oraz dwóch obszarów pod czynnymi zakładami górniczymi. Chodzi tu o Ruch Bielszowice oraz Ruch Halemba kopalni Ruda. Tu wskazania były jednoznaczne. Tereny te powinny zostać zagospodarowane w przyszłości pod przemysł lekki, szczególnie z sektora energetyki odnawialnej.

– Czeka nas eksplozja zapotrzebowania właśnie tej branży na nowe tereny, gdzie będą powstawać centra produkcji energii. To ogromna szansa dla Rudy Śląskiej, która dysponuje odpowiednimi do tego lokalizacjami – wskazuje Wolfhart Pohl.

Badania Banku Światowego obejmowały również rynek pracy

Prowadzone przez ekspertów Banku Światowego badania obejmowały także rynek pracy oraz preferencje pracownicze dotyczące nowych - przyszłych miejsc pracy. Ankietę przeprowadzono wśród 500 gospodarstw domowych i objęto nią osoby w wieku produkcyjnym.

– Wyniki niektórych mogą zaskoczyć. Mieszkańcy Rudy Śląskiej są otwarci na zmiany. Okazuje się, że chętniej niż mieszkańcy innych miast na Śląsku gotowi są na zmianę branży, w której pracują i to niekoniecznie w przemyśle – informuje Tomasz Gajderowicz z Banku Światowego.

Wyniki, które zostały wczoraj przedstawiane w Rudzie Śląskiej, to efekt pilotażowego projektu realizowanego przez Bank Światowy i finansowanego przez Komisję Europejską. Rolę koordynatora działań pełnił Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Prace z kolei nadzorował komitet roboczy złożony z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, miasta Ruda Śląska, Polskiej Grupy Górniczej, Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Opracowanie wniosków i rekomendacji poprzedzone było badaniami w terenie. Jesienią 2022 r. przedstawiciele Banku Światowego odwiedzili Rudę Śląską, gdzie na miejscu oglądali tereny objęte analizą, a także wymieniali doświadczenia z przedstawicielami miasta na temat skutków eksploatacji górniczej oraz innych technicznych aspektów transformacji energetycznej.

Bank Światowy rekomenduje, by na terenach po kopalni Pokój powstały mieszkania!

Komentarze (13)    dodaj »

  • Achim

    tam by sie przydol ogrodek piwny zeby menele z fryny nie musieli sie chowac za garazami

  • henry

    a jo rekomenduja banku światowemu aby sie odp...od Rudy Śl.

  • Jadwiga z Leśnej

    Proponuje wybudowanie Miejskiego Domu Starców, dofinansowanego przez miasto. Wiele jest starszych ludzi, samotnych, zamknietych w swoich mieszkaniach, bez pomocy osob bliskich.

  • RedPill

    Cudowny pomysł i fantastycznerozwiązanie! A potem te tereny z tymi domami startów zaczną się zapadać, bo wiadomo, teren po kopalni, wyrobiska. I już nie będzie miał ZUS problemu, bo ziemia sama staruszków pochłonie. No może trochę pleban będzie zasmucony.

  • elzid

    No dobrze, a czy ktoś się zastanowił, jaki wpływ na zdrowie będzie mieszkanie na terenie poprzemysłowych ? Czy ktoś zbadał glebę w tym miejscu pod kątem zawartości metali ciężkich i innych niebezpiecznych substancji?

  • Brawo wy!

    Budujcie na tym skażonym terenie. Patole będą zadowoleni. Wszystkie mieszkania znów dla nich.

  • tbs

    Załapiesz się i ty patolu.

  • Iks

    Czym kopalnia skaziła teren? Kopalnia to nie huta. Huta Antonina była kiedyś owszem na Wirku, ale na terenach po niej pozostałych już od stu lat mieszkają ludzie.

  • Matron

    Rekomendacja banku światowego podyktowana jest tylko i wyłącznie zyskiem. Powstanie osiedle ludzie wezmą kredyty i biznes się kręci.

  • Iks

    Dodajmy - zyskiem obopólnym, bo ci ludzie będą tam mieszkać.

  • Rudzianin

    Przekręt roku. Budować na terenie pokopalnianym, a pozniej wystepowac o odszkodowania do panstwowego PGG za szkody gornicze. Co chwila nowe sposoby na dojenie budzetu z naszych podatkow. A osiedle wybuduje pewnie firma szagra kogos kto to wymyślił. Nic nowego.

  • Olo

    Jak mieszkasz w budynku wybudowanym na terenie, który w momencie budowy podlegał ruchom górniczym, to o odszkodowanie możesz się zgłosić do dewelopera, który powinien zaprojektować budynek odpowiednio do przewidywanych obciążeń. Tutaj skarb państwa nie ucierpi, tak że spoko. A osiedle wybuduje ten kto kupi teren i w sumie wszystko jedno czyim jest szwagrem...

  • Normalny

    Aplikacja powiedziała wam co macie zrobić z tym terenem? No no ciekawe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również