Wiadomości z Rudy Śląskiej

[FOTO] Rewitalizacja Placu Niepodległości w Goduli zakończona!

 • Dodano: 2022-10-21 14:30

Zakończyła się rewitalizacja Placu Niepodległości w  Rudzie Śląskiej – Goduli.

– Zapraszam mieszkańców do odwiedzenia tego miejsca i sprawdzenia, jak pięknie ta przestrzeń prezentuje się w nowej odsłonie, szczególnie po zmroku – mówi prezydent Michał Pierończyk.

Rewitalizacja Placu Niepodległości w Goduli dobiegła końca

Efektem prac jest przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tys. m2. Plac Niepodległości został tak zagospodarowany, żeby istniejący tam drzewostan nie został zniszczony, tylko zaadaptowany do nowej przestrzeni. Stanowi on praktycznie połowę placu. Istniejące już szpalery drzew od wschodniej i zachodniej strony placu zostały wzbogacone o nowe nasadzenia (lipa srebrzysta lub warszawska, jarząb szwedzki lub mączny), które w przyszłości wytłumią dźwięk dobiegający z ruchliwej ulicy Karola Goduli.

Zakres inwestycji obejmował również budowę lokalu gastronomicznego wraz z ogólnodostępną toaletą, budowę fontanny, stojaków rowerowych, słupa ogłoszeniowego oraz wymianę ławek i koszy na śmieci. Zainstalowane zostało również nowe oświetlenie z energooszczędnymi oprawami LED. Przeprowadzone były też prace konserwatorskie i restauratorskie istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena.

- Na wyremontowanym placu stanęła ławeczka Karola Goduli z wykonaną w podkrakowskiej pracowni rzeźbą przedstawiającą postać legendarnego przemysłowca. Zainstalowany został też „ godulski światowid”, czyli granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem, na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyraźnym wskazaniem Rudy Śląskiej – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Historia Placu Niepodległości w Goduli

Plac Niepodległości w swoim kształcie, funkcji oraz nazwie utworzony został w 1929 r., z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstały tu wtedy klomby z ozdobnymi drzewami, a na środku zbudowano fontannę z podświetlanym wodotryskiem. Wcześniej w tym miejscu znajdował się plac targowy.

Wszystkie nowe rozwiązania, które zostały wykorzystane podczas rewitalizacji przestrzeni w  Goduli, konsultowane były z mieszkańcami podczas warsztatów w 2016 i 2017 r., m.in. w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, który był wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Część z nich była pomysłami samych mieszkańców.

Koszt inwestycji wyniósł 5,6 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

[FOTO] Rewitalizacja Placu Niepodległości w Goduli zakończona!

Komentarze (28)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Kiedy wreszcie zostanie oddana do użytku toaleta publiczna bo jak na razie na placu którego rewitalizacja kosztowała 4,5 mln stoi toy toy

 • Rudzianka

  Planty Godula nie dawno wyremontowane za 4,5 mln zł.Czy planety są oddane do użytku,czy rewitalizacja nadal trwa?

 • Mieszkaniec

  Mam pytanie co dzieje się z co dopiero wyremontowanymi Plantami na Goduli .Pytam dlatego że non stop przyjeżdża jakiś serwis wypompowuje wodę z zbiornika fontanny na ulicę , co chwilę chodzą jakieś delegacje zaglądają do kanalizacji. Moje pytanie brzmi CZY SZYKUJE SIĘ KOLEJNY REMONT?

 • TrissM

  Jak tak obserwuję, to w Rudzie Śląskiej, wszelkie te rewitalizacje odwala się tak, aby tylko było, że coś zostało zrobione. Dynkmale przy domu kultury, setki ławek, fontanna na Goduli ze wszelkich resztek, które zostały z zakładu kamieniarskiego, i barak zamiast kawiarni. Czekam tylko kiedy Pan Karol Godula zasiądzie w jakimś ogródku, albo odwiedzi w częściach skup metali.

 • Mimi

  Zamiast tyłu ławek, szalet mogli postawić .

 • bbb

  "Przeprowadzone były też prace konserwatorskie i restauratorskie istniejących kwietników". Really??? nie widać!

 • Godulok

  Moim zdaniem jest "wąskie gardło" przy wejściu na planty od strony pomnika. Przejście blokuje gambion (tzw. pisuar), przejazd z wózkiem jest mało komfortowy. Reszta ok.

 • Asia

  Przynajmniej nie wycięli drzew i zostawili jako park a nie ta tragedia co na nowym Bytomiu

 • Mari

  Ławka za ławką ławkę pogania. Dlaczego ławek aż tyle? Nie było na co pieniędzy wydać??

 • Trewor

  Będziesz miała gdzie jabole konsumować. Co za ludzie, nie ma ławek źle, są też nie pasuje.

 • janosik

  a na Bykowinie na Niedźwiedzińcu chyba zabrakło kostki brukowej bo część chodnika wysypana żwirem, to trzeba było zostawić tą starą bo przynajmniej normalnie szło iść chodnikiem

 • tbs

  Janosik, i takie coś ci przeszkadza, trzeba było ukraść np z Goduli taka kostkę i ułożyć u siebie.

 • Derillo

  Zacznijmy od tego ze Sa dzielnice gdzie Szanuja bardziej to co maja zrobione A na Bykowinie niestety jes jak jes Pijaki kibole yno za kim i za kim Do roboty

 • Paweł

  Że ty ZŁODZIEJ to nie znaczy że każdy tak ma robić.

 • Rudzianka

  I to cudo kosztowało 5,6 mln, nie wiem czy płakać,czy się śmiać.

 • wyborca

  Skoro publiczny szalet w kontenerze może kosztować prawie milion, nic mnie nie zdziwi!

 • Stary człowiek i już nie może

  A gdzie toaleta w miejscu gdzie jest centrum przesiadkowe autobusowo - tramwajowe ??? Społeczeństwo się starzeje a natura woła ...

  • Stary człowiek i już nie może
   2022-10-22 14:48
  • odpowiedz
 • Emka

  To jest dobre pytanie... Zapominają o szaletach dla mieszkańców.

 • Andrzej Rosa

  I super.

 • Godulorz

  Domie ta kula co tam jest to zwykło [...]a, kasa wyciepnieto w maras, a i ciekawe jak dugo ta fontanna bydzie sprawno, dugo nie pociągnie, zatko się liśćmi i innymi [...]kami, wspomnijcie jeszcze moje słowa, obych sie mylił

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również