Betlejemskie Światełko Pokoju, niesione harcerską sztafetą przez całą Polskę, trafiło także do Rudy Śląskiej. Tegoroczne przesłanie towarzyszące wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: "Światło Nadziei".
Betlejemskie Światełko Pokoju 2021
Tradycyjnie Betlejemskie Światło Pokoju polscy harcerze odebrali od skautów ze Słowacji. Przekazanie płomienia, w kameralnej atmosferze, zorganizowano na Łysej Polanie w Dolinie Białki w Tatrzańskim Parku Narodowym.
- Koronawirus nie przeszkodził wielkiej międzynarodowej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu człowiekowi. W Polsce Światło trafi m.in. do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia przeciwdziałają epidemii Covid-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę – mówiła zastępczyni szefa sztabu Betlejemskiego Światła Pokoju 2021 hm. Martyna Kowacka dla PAP.
Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją wędrówkę po całej Polsce. "Wędrówka światełka" potrwa aż do Wigilii. W tym okresie betlejemski ogień zapłonie w wielu urzędach, instytucjach, kościołach, ale przede wszystkim na wigilijnych stołach.
Światełko trafiło także do Rudy Śląskiej
Betlejemskie Światełko Pokoju trafiło także do naszego miasta. Wczoraj rudzcy harcerze przekazali płomień wiceprezydentowi Krzysztofowi Mejerowi. Oprócz tego światełko trafi także do rudzkich kościołów.
- Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski. Zawitało również do Rudy Śląskiej, gdzie harcerze przekazują je w kolejne miejsca w instytucjach oraz kościołach, aby mogło dotrzeć do każdego zainteresowanego mieszkańca naszego miasta oraz gminy Gierałtowice - czytamy na stronie Hufca ZHP Ruda Śląska.
Betlejemskie Światło Pokoju
Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.
W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
- Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju - czytamy na stronie akcji.