Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Betlejki w budowie. Największa w Bykowinie!

 • Dodano: 2017-12-21 12:00, aktualizacja: 2017-12-22 10:35

W kościołach tworzą się bożonarodzeniowe szopki. W niektórych już stoją gotowe i czekają na przyjęcie Jezusa, w innych jeszcze pracują kościelni i mieszkańcy, aby w parterkę parafianie mogli ujrzeć dzieło. Odwiedziliśmy kościół św. Barbary, gdzie powstaje największa w mieście betlejka regionalna!

Szopka w kościele św. Barbary rozrastała się z roku na rok, aż zabrakło miejsca w nawie bocznej. Wysoka na 11 metrów i szeroka na około 17 metrów instalacja to dzieło około 20 osób, które od trzech tygodni uczestniczą w jej powstawaniu. 

Głównie przychodzą emeryci, z wiadomych względów - tych czasowych. Co ciekawe, to nie tylko parafianie. Mamy tu pomocnika z Bielszowic, który chciał zobaczyć budowę od podszewki i w niej uczestniczyć, ponieważ bardzo podoba mu się bykowińska szopka. - mówi jeden z twórców.

Ta stajenka nie jest stardardowa. To połączenie tradycji z nawiązaniem do lokalnej społeczności, do śląskości, do najbliższego otoczenia. Przy żłobku znajdziemy m.in. kopalniany tunel, górnika idącego na szychta, kecioki z odpustu, bloki z osiedla w Bykowinie z zapalonymi lampami, orkiestrę górniczą czy kręcący się młyn. Twórcy zawsze starają się ukłonić w stronę różnych zawodów, jakimi trudnią się mieszkańcy. Dlatego w szopce widzimy wozy strażackie, policyjne, traktory czy śmieciarki. Są też elementy żywej szopki. W oczku wodnym pływają rybki, a w tle w klatkach mieszkają śpiewające kanarki.

Mimo, że w tym roku bykowińska betlejka nie jest już większa, to posiada nowe elementy. Po raz pierwszy stanęła w niej m.in. miniatura kościoła pw. św. Pawła Apostoła z Nowego Bytomia. Są też nowe domki, doszły kolejne figury zwierząt. Praktycznie wszystkie elementy wykonał, sklejał bądź wystrugał ten sam człowiek - Jan Noparlik, parafianin, główny budowniczy stajenki.

#ogłoszenia#

Uchylamy rąbka tajemnicy i publikujemy zdjęcia prawie ukończonego dzieła. Po efekt końcowy zapraszamy już w pasterkę do parafii św. Barbary!

A jak w Waszej parafii? Szopka już stoi?

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Parafianka

  W Bykowinie co roku jest piękna betlejka Bożonarodzeniowa są w niej żywe ryby i kanarki i wiele ruchomych figurek co roku nie umię na patrzeć się na nią zachęcam do odwiedzenia parafi św.Barbary.

 • lubie to miejsce

  śliczna

 • lubie

  jak dla mnie naprawdę super

 • krecha

  Parterka? Serio?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.