Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bezrobotni z Rudy Śląskiej będą uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych

  • Dodano: 2022-12-27 13:15

18 tysięcy godzin przepracują w ramach aktywizacji zawodowej bezrobotni z Rudy Śląskiej. Mowa o 45 klientach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy będą uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych. Planowany czas wykonywania prac to okres od stycznia do grudnia 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, osoby skierowane do tej formy aktywizacji będą wykonywały prace remontowe i porządkowe.

Prace społecznie użyteczne

- To rozwiązanie sprawdza się w naszym mieście od kilku lat, dlatego jak najbardziej warto je kontynuować. To duża szansa dla osób korzystających z tej formy aktywizacji. Dla nich często jest to początek nowej drogi zawodowej, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Dzięki tym działaniom wielu z uczestników znalazło zatrudnienie na rynku pracy – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w  Rudzie Śląskiej.

Warunkiem uczestnictwa w pracach społecznie użytecznych jest korzystanie z pomocy społecznej i rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku.

- W 2023 roku rozpoczęcie działań zaplanowaliśmy na styczeń. Jesteśmy elastyczni i otwarci na realizację nowych potrzeb, np. pomocy seniorom czy też osobom z niepełnosprawnościami. Część osób realizujących prace społecznie użyteczne może wykonywać prace związane ze zrzuceniem węgla, a tym samym wspomagać w zapewnieniu ogrzewania w trudnym sezonie zimowym – dodaje Krystian Morys.

W zależności od predyspozycji oraz możliwości, uczestnicy prac społecznie użytecznych wykonują różnego rodzaju zadania. Są to prace budowlano-wykończeniowe (np. skuwanie tynków, wynoszenie gruzu, tynkowanie i szlifowanie ścian, proste prace hydrauliczne), pomocnicze przy robotach remontowo–budowlanych (przygotowywanie i sprzątanie stanowisk pracy), porządkowe (np. zamiatanie, konserwacja płotów, koszenie trawników, grabienie liści, odśnieżanie), porządkowe wewnątrz pomieszczeń, pomocnicze przy przeprowadzkach, załadunku i wyładunku towarów, prace o charakterze pomocniczym związane z funkcjonowaniem placówki, w której są wykonywane, niewymagające dodatkowych uprawnień.

Zadania w ramach prac społecznie użytecznych wykonywane są w Rudzie Śląskiej na terenie nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, które są własnością miasta i stanowią miejsce zamieszkania mieszkańców lub działań na rzecz społeczności lokalnej. Przeprowadza się je także w mieszkaniach chronionych znajdujących się w zasobach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innych lokalach i miejscach na terenie miasta.

W realizację prac społecznie użytecznych zaangażowanych jest wiele podmiotów, m.in. rudzka Straż Miejska, która nadzoruje prace porządkowe na terenach otwartych, np. przy likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci. Podczas tegorocznej edycji programu osoby realizujące prace społecznie użyteczne uporządkowały 83 działki gminne, które nie są ujęte w stałym utrzymaniu czystości i porządku. W ramach tych prac zebrano łącznie 107 040 litrów odpadów i przedmioty wielkogabarytowe.

W 2022 roku we wspomnianej formie aktywizacji zawodowej wzięło udział 67 osób, a w ramach prac wykonano m.in.:

  • likwidacje nielegalnych wysypisk śmieci,
  • remonty mieszkań chronionych, będących w zasobach MOPS-u, porządkowanie ich piwnic,
  • wymianę mebli oraz prace porządkowe na terenie MOPS-u.

Z innych prac przeprowadzonych w ubiegłym roku warto wymienić prace porządkowe przeprowadzone m.in. na terenie Góry Antonia, a także prace remontowe w Młodzieżowym Domu Kultury.

Prace społecznie użyteczne prowadzone są w mieście od 2008 roku

Ich realizacja została ujęta w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ruda Śląska. W 2023 roku kwota zaplanowana na realizację prac społecznie użytecznych w  Rudzie Śląskiej to około 171 tys. zł, z czego ponad 102 tys. zł stanowi wkład własny miasta, reszta to środki z Funduszu Pracy.

Komentarze (15)    dodaj »

  • wit

    Będą wybory ,PO przejmie władzę i skończą się wszystkie problemy .

  • Robert Mamczura KTJ MMA

    W życiu różnie ludziom się układa, więc taka inicjatywa jest jak najbardziej na miejscu.A wszyscy, którzy hejtują takie akcje powinni dogłębnie przemyśleć co piszą,bo nigdy nie wiesz jeden z drugim co Ci los przyniesie.Brawo WY

  • Niewolnicy urzędasów

    Nic nie piszą na temat tego czy urzędasy płacą jakąś kasę tym bezrobotnym, czy po prostu zrobili sobie z nich darmowych niewolników od brudnej roboty. Od razu zastrzegam nie jestem z rudy śląskiej i nie jestem bezrobotny, więc żeby różne juzki co tu od rana do wieczora siedzą i komentują nie zaczęły mnie wyzywać od bezrobotnych meneli.

  • Izolda

    Za te prace społeczne MOPS płaci nie są te prace za darmo najlepiej brać pieniądze za darmo z mopsu jest tyle młodych ludzi którzy biorą pieniądze z afryko z MOPSU to są ino 2 dni w tygodniu po 5 godzin a na miesiąc MOPS płaci ok 600zl niby nie jest to dużo ale zawsze coś kiedyś pracowałam w takich pracach ci co korzystają z Mopsu to powinni iść do pracy coś za coś a nie na [...] siedzieć i za nic pieniądze dostać

  • Niewolnicy urzędasów

    No i gut. Dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Oczywiście jestem jak najbardziej za żeby ludzie którzy otrzymują pieniądze z mopsu nie siedzieli na tyłkach tylko byli aktywizowani.

  • Gra

    To odsniezanie to bylo dookola MOPSu?

  • ***** ***

    I przy urzędzie miasta żeby se patałachy nóg nie polamali

  • Rudolf

    W pierwszej kolejności do pracy należałoby zagonić wszystkie samotne matki na pełen etat.

  • Pomysl

    Ale sa samotne matki, ktore pracują,wiec po co chcesz je gonic do pracy

  • Rudolf

    Samotna matka to stan umysłu.

  • RedPill

    Aby zdiagnozować stan Twojego rozumku, ( bo umysł, to za wielkie słowo), nie potrzebny jest ani psychiatra, ani psycholog, każdy potrafi zauważyć że coś Ci dolega :-(

  • Izolda

    No powini zabrać się do pracy ci co korzystają z Mopsu a szczególnie młode matki a nie siedzą na [...] i kasę zbierają z Mopsu to tylko 2 dni w tygodniu po 5 godzin i nie jest to praca za darmo MOPS płaci za tą pracę dużo jest takich matek młodych co siedzą na [...] i z afryko pieniądze dostają wiem bo sama kiedyś pracowałam i miałam trójkę dzieci i nie było mi ciężko te dwa dni iść do takiej pracy ale teraz młodych matek to jest ciężko do pracy tłumaczenie bo mam dzieci

  • n4u

    Każdy powinien obligarotyjnie pracować, a już najbardziej ci co kasę dostają.

  • The Truth

    Nie wiem kim jesteś ale mądrze mówisz. Każdy kto może pracować , nie ma przeciwwskazań medycznych a ciągnie zasiłek to obowiązkowo powinien pracować spolecznie

  • Binia

    W naszym pięknym kraju to niepełnosprawni muszą pracować żeby jakiś gorsz mieć a nierobolom jak widać się nie chce skoro tylko 45 osób się nadaje na pracę społeczne... brak słow - ciekawe co się musi stać żeby się skończyło to rozdawnictwo skoro inflacja nic nie zdziałała....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również