Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bractwo Kurkowe w Rudzie Śląskiej świętuje 30-lecie istnienia!

  • Dodano: 2023-06-04 09:45

Bractwo Kurkowe istnieje w Rudzie Śląskiej już 30 lat! Z tej okazji w sobotę w Nowym Bytomiu odbył się uroczysty przemarsz Bractw Kurkowych ze sztandarami i orkiestrą dętą oraz msza święta. 

Bractwo Kurkowe istnieje w Rudzie Śląskiej już 30 lat

Bractwo Kurkowe Miasta Ruda Śląska zostało powołane z inicjatywy 15 braci założycieli w 1992 roku. Ślubowanie złożyło wtedy 25 członków, a pierwszym Hetmanem został Henryk Kunik, ówczesny dyrektor Huty "Pokój". Stowarzyszenie przede wszystkim kultywuje tradycję i kulturę miasta oraz regionu, a jego członkowie uczestniczą w krajowych i międzynarodowych spotkaniach bractw i turniejach strzeleckich. W roku 1993 rudzkie Bractwo przyjęto do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Obecnie zrzesza ono 26 członków oraz 2 kandydatów, a Hetmanem jest Jan Detko.

Stowarzyszenie wyróżnia się pięknymi strojami – męskie mundury galowe to karminowa kurtka  z czarną stójką i manszetami, ozdobiona srebrnymi guzikami oraz czarne spodnie. Strój nawiązuje do galowego munduru górniczego i hutniczego. Do munduru nosi się czarny kapelusz ozdobiony karminową wstążką i przypiętym z przodu emblematem kura. Druga wersja munduru to ubiór klubowy. Oficjalnym strojem dam kurkowych jest ludowy strój górnośląski, z obowiązkowym galantem, czyli wieńcem z kolorowych kwiatów i koralików. W czasie mniej oficjalnych uroczystości damy zakładają czarną pelerynę.

Historia polskich bractw strzeleckich

Historia polskich bractw strzeleckich sięga XIII wieku, kiedy to najstarsze z nich powstały w Świdnicy, Krakowie czy Poznaniu. Z upływem czasu zmieniały się ich funkcje społeczne, jednak ich podstawowe założenie, czyli kształtowanie postaw patriotycznych, działalność społeczna na rzecz lokalnych środowisk czy kultywowanie tradycji chrześcijańskich, utrzymują się do dziś. Jedynym bractwem, któremu udało się przetrwać powojenne represje, było Towarzystwo Strzeleckie – Bractwo Kurkowe w Krakowie.  To właśnie w Krakowie zorganizowano w 1991 roku spotkanie, na którym podjętego decyzję o reaktywowaniu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. W tym samym roku odbył się pierwszy powojenny Kongres Zjednoczenia, na którym uchwalono statut i program organizacji. Obecnie zrzesza ono 120 Bractw, w tym 16 ze Śląska.

Komentarze (11)    dodaj »

  • Feliks

    Jestem osobą wykształconą majętna i nie czuję się elitą , wywodzę się z klasy robotniczej gdzie wartości i szacunek nauczył mnie ojciec i matka . Panie Johnny jaką historię , kulturę i wartości niosą ze sobą te twory której ciężko znaleźć w kartach historii Rudy Śląskiej . Żadnych korzyści jak i wartości nie wnosi dla miasta bractwo kurowe . Proszę zrobić ankietę wśród mieszkańców Rudy Śląskiej kim są i co sądzą jaki mają wpływ i korzyści w rozwoju naszego regionu to się Pan bardzo zdziwi . I proszę nie kategoryzować ludzi bo wszyscy jesteśmy równi .

  • rudzianin

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Bractwa_kurkowe_w_PolsceJako osoba wykształcona powinna Pani/Pan najpierw przeczytać coś nieco na temat Bractw Kurkowych w Polsce i Europie.Bractwo Kurkowe w Rudzie Śląskiej istnieje przeszło 30 lat. Miasto Ruda Śląska istnieje 65 lat. Bractwa Kurkowe w Europie od średniowiecza.Do Bractwa Kurkowego w Rudzie Śląskiej chętnie przyjmiemy każdego który ma na to ochotę, każdego który ma odpowiednie morale, nie wadzi nikomu ,jest towarzyski ,ma czas i lubi strzelać do tarczy za własne pieniądze.Bractwo utrzymuje się ze składek członkowskich.Są to ludzie czynu nie pchają się do władzy. Mile ze sobą spędzają czas i uczestniczą w spotkaniach bractw w Polsce i UNI Europejskiej

  • Johnny

    Historia, tradycja i kultura! Oby tak dalej. Co do negatywnych komentarzy… zawsze były. Większość ludzi bałwanami byli i nimi zostaną. Fakt jest to elita, tylko, że ta elita to ludzie wykształceni: lekarze, prawnicy dyrektorzy spółek państwowych czy politycy… Ogólnie dobrzy ludzie. Na zdjęciach widać dr Tabaczkiewicza czy pana Detko oraz byłego wiceprezydenta Wesołego. Ci ludzie to ktoś. To, że teraz na emeryturze to nie znaczy że jacyś bezwartościowi. A komentarze typu po co, kółko wzajemnej adoracji nic nie dają. Weź jeden z drugim wykształć się, udzielaj się a nie marudź jak typowy Janusz Polak…

  • Marian

    pani Angelo proszę sprawdzić metryki starszych członków bractwa plus jakie stanowiska do 89' roku pełnili to już powinno uświadomić a szczegółowych informacji znajdzie Pani pisząc do https://ipn.gov.pl/ miłego dnia

  • Wstyd

    Na co to komu?

  • Dorka

    Klub dla elit który my wszyscy opłacamy

  • Śmiechu warte

    Składki pani płaci skoro mówi, że opłaca?

  • Marian

    Klub wzajemnej adoracji . Ten twór to żaden pożytek dla miasta nic nie znaczący dla wspólnego dobra i kultury naszego regionu . Teraz kolejne pytanie dla władz miasta borykające się z poważnymi problemami finansowymi dlaczego przeznaczyło na hulaszcze zakrapiane procentami imprezę wraz z wyżerką na kwotę dwunastu tysięcy złotych . Gdzie większość tej świty to byli prezesi i dyrektorzy państwowych zakładów pracy i postkomuniści którzy zasiadali w różnych komitetach w czasach PRL za swoje to nie bo za mało a miasto widać dalej tych [...]ojadów sponsoruję.

  • Angelo

    Mógłbym Pana prosić o kosztorys tej imprezy? Bo nie potrafię nigdzie znaleźć.Chętnie bym też chciał się dowiedzieć którzy z tych Panów są postkomunistami bo to bardzo ciekawy temat. Pozdrawiam

  • Hela

    Do tej pory nie odpowiedział czyli kłamstwo jak zawsze, byle żeby zabłysnąć i zaistnieć w internecie. Wstyd, że tacy ludzie żyją w mieście

  • boluś

    Rodowodowe te KURKI /i Resortowe / !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również