Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bractwo Kurkowe zorganizowało Strzelecki Turniej Charytatywny!

 • Dodano: 2024-05-13 14:15

Istniejące w naszym mieście od ponad 30 lat Bractwo Kurkowe w minioną sobotę, 11 maja zorganizowało strzelecki turniej charytatywny o Puchar Prezydenta! Frekwencja dopisała!

Ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie

Tak właśnie brzmi motto działającego w naszym mieście od ponad 30 lat Bractwa Kurkowego. W miniony weekend zorganizowało wyjątkowy turniej strzelecki o Puchar Prezydenta Miasta Ruda Śląska. W zmaganiach udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta, w tym prezydent Michał Pierończyk i wiceprezydent Jacek Morek, członkowie Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Bractwa Kurkowego Ruda Śląska, a także mieszkańcy miasta i sympatycy sportu strzeleckiego. 

Bezapelacyjnym zwycięzcą został Mariusz Kruk. 2. i 3. miejsce zajęli Andrzej Wołoszczuk i Łukasz Blicharski, a wyróżnienia otrzymali Werner Wesoły i Ryszard Wypiór.

Prócz konkursu, śmiałkowie mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie podczas strzelania charytatywnego! Każdy mógł wziąć w nim udział po uiszczeniu opłaty – zebrane w ten sposób środki zostaną przekazane przez Bractwo na cele charytatywne. Każdy uczestnik charytatywnego strzelania otrzymał imienny dyplom.

Garść zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia możecie zobaczyć w galerii!

Bractwo Kurkowe Ruda Śląska

Bractwo Kurkowe Miasta Ruda Śląska zostało powołane z inicjatywy 15 braci założycieli w 1992 roku. Ślubowanie złożyło wtedy 25 członków, a pierwszym Hetmanem został Henryk Kunik, ówczesny dyrektor Huty "Pokój". Stowarzyszenie kultywuje tradycję i kulturę miasta oraz regionu, a jego członkowie cyklicznie uczestniczą w spotkaniach bractw oraz turniejach strzeleckich zarówno na terenie kraju, jak i za granicą.

Członków stowarzyszenia można rozpoznać po pięknych strojach – męskie mundury galowe to karminowa kurtka z czarną stójką i manszetami, ozdobiona srebrnymi guzikami oraz czarne spodnie. Strój nawiązuje do galowego munduru górniczego i hutniczego. Do munduru nosi się czarny kapelusz ozdobiony karminową wstążką i przypiętym z przodu emblematem kura. Druga wersja munduru to ubiór klubowy. 

Oficjalnym strojem dam kurkowych jest ludowy strój górnośląski, z wieńcem z kolorowych kwiatów i koralików. W czasie mniej oficjalnych uroczystości damy zakładają czarną pelerynę.

Komentarze (11)    dodaj »

 • boluś

  Z racji wieku żodyn z tych NOMEKLATUROWYCH [...]ików NIY powinien posiadać pozwolenia na broń !

 • Kapitan Sowa

  Nie czytałeś ich hasła przewodniego? Ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie!!! Oni wszyscy mają kategorię A (i nie mam na myśli PJ) i są w wieku poborowym - PESEL powoli znowu zbliża się do osiemnastki... :-)

 • Anty

  Czemu to służy? Przebierańcy.

 • Ziga z Wirku

  Co to jest??

 • Achim

  Chetnie bym wstapil do tego klubu ale jeszcze nie jestem emerytem chodujacym kury

 • Ryl

  Kury się hoduje. Yjzlu.

 • Achim

  z takim celem to Pan Prezydent nawet slonia nie ustrzeli z 5 metrow

 • Bolo

  A Ty zapewne jesteś strzelcem wyborowym bo widziałeś film Wróg u bram. Uwielbiam cymbałów którzy widzieli broń na sztandzie przyi łodpuście u Pawła .

 • borys

  bractwo kurkowe klub wzajemnej adoracji mało znaczące dla miasta i kultury naszego regionu zwykły kaprys byłych dygnitarzy

 • Sa

  Same stare chopy, a jak już dopuszczą jakiegoś młodego, to jest to albo syn albo wnuk. Smutne to jest.

 • Achim

  Bo to taki klub emerytow z bronia. A powinni im ja odeebrac bo na stare lata sie rozum traci. Wszedzie widza Jezusa i kury

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również