Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budowa mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w Rudzie Śląskiej idzie pełną parą!

 • Dodano: 2023-08-24 13:15

Prace na budowie mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w Rudzie przebiegają zgodnie z planem. 

W Rudzie Śląskiej powstają nowe mieszkania komunalne

Budowa 52 mieszkań komunalnych przy ulicy Bankowej w dzielnicy Ruda rozpoczęła się w styczniu 2022 r. W ramach przedsięwzięcia powstają dwa budynki z podziemnymi garażami i przestrzenią rekreacyjną pośrodku.

Budowa mieszkań idzie pełną parą! Zakończono stan "surowy" zamknięty budynków, w tym wykonanie pokrycia dachów i montaż stolarki okiennej. Aktualnie układane są okładziny klinkierowe na elewacjach oraz trwają prace wykończeniowe związane z robotami tynkowymi i posadzkowymi. Wykonywane są również ostatnie prace przy budowie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, a także przyłącza do węzła cieplnego. 

- Po zakończeniu tych czynności przystąpimy do wykonania chodników, dróg, zieleńców i oświetlenia terenu - informuje prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk. 

Mieszkania komunalne przy ulicy Bankowej

Przypomnijmy, że teren przy ul. Bankowej w dzielnicy Ruda ma powierzchnię ponad 3,3 tys. m2. Docelowo powstaną na nim dwa bliźniacze budynki, z których każdy pomieści 26 mieszkań. Zewnętrzny układ elewacji został zainspirowany budynkiem znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Wolności i Bankowej. Mieszkania będą miały powierzchnię od 45 do 52 m², a do każdego lokalu przynależeć będzie komórka lokatorska znajdująca się na danym piętrze. Główne wejścia do budynków zostały usytuowane od strony wewnętrznego dziedzińca pomiędzy nimi.

Budynki będą mieć trzy mieszkalne kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której oprócz garaży znajdą się: rowerownia, pomieszczenia techniczne i pomieszczenie na odpady. Co ważne, budynki będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - główne wejścia zaprojektowano na poziomie gruntu, kondygnacje podziemne z parterowymi będą łączyć windy, a w każdym budynku jedno mieszkanie będzie mieć powiększone otwory drzwiowe oraz układ pomieszczeń pozwalający na swobodne korzystanie z nich przez osobę na wózku inwalidzkim.

Z kolei między budynkami powstanie przestrzeń rekreacyjna z porośniętym darnią dachem podziemnych garaży, placem zabaw, latarniami, ławkami i miejscem na rowery. Co ciekawe, zieleń zostanie wkomponowana również w same budynki. Na widocznych ścianach garaży oraz zewnętrznej klatce schodowej przewidziano zieleń pnącą.

Koszt inwestycji to prawie 19,5 mln zł. Z tej kwoty ponad 11,2 mln zł stanowi bezzwrotna dotacja, którą pozyskaliśmy z Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat. Dodatkowo 1,05 mln zł dofinansowania pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Komentarze (10)    dodaj »

 • MM

  Dla uczciwie pracujących są też sypiące się familoki na Chorzowskiej, Krasickiego i Furgoła, albo w innych częściach miasta, gdzie nie można się doprosić o podstawowe remonty leżące w gestii miasta.

 • Uczeń Rudolfa

  Do Francika, to piszesz że jesteś "normalny" ta Twoja normalność pasuje do naszej nacji "nie mi ma być dobrze tylko innym gorzej" A może tych mieszkań nie otrzymają te grupy społeczne o których piszesz tylko np. dzieci urzędników UM. I będzie Ci głupio.

 • SideEffect

  Rozpieszczanie śląskiej ,,elity" ciąg dalszy. Takiego mieszkania nie dostanie uczciwie pracujący człowiek. Jak zwykle dostanie go patologia. Konkubina konkubent, bombelki, Januszek, Grażynka, znajomy Królika, tzw. choroba alkoholowa... A jak zapaskudzą taki lokal, to dostaną następny... do zapaskudzenia.

 • Francik

  Dajcie znowu Ukraińcom,menelom,nierobolom,a normalni ludzie niech tyrają na kredycie aż padna

 • rado

  52 mieszkania to automatycznie dochodzi kilkadziesiąt samochodów, które jeszcze bardziej zawalą Bankową i Powstańców bo obstawiam, że część ,,Januszy'' którzy się tam wprowadzą będzie oszczędzała na tym parkingu podziemnym... Swoją drogą sama lokalizacja niezbyt przyjemna. Od Jesieni tam okna nie można otworzyć bo palą plastikami i czym popadnie. Mieszkałem tam na Wolności przez kilka lat i niemiło wspominam.

 • Achim

  mieszkania na parterze juz zarezerwowane przez samotne matki co by nie musialy chodzic z bombelkami po schodac i nosic wozkow

 • Rudolf

  Samotne matki z uśmiechem na twarzach zarzucają już sieci na nowe mieszkanka. Razem ze swoimi bombelkami stoją w kolejce do urzędu i tańczą makarenę.

 • Grafik

  Jeśli te samotne matki dopiero teraz miałyby się rejestrować, to nic nie dostaną, bo będą na samym końcu listy...Najgorzej mają ci, którzy byli 33-52 miejscu listy, bo mogli być spokojni, że mieszkanie dostaną, a się okazało, że prezydent zdecydował oddać tylko 33 mieszkania, a nie 52...Ludzie czekają latami na jakąś ofertę mieszkania. I nie są to bynajmniej bezrobotni, bo żeby się zarejestrować do urzędu o takie mieszkania, trzeba mieć potwierdzone stałe zarobki.

 • kwiatowe

  Komunalka z garazami podziemnymi, elewacja z klinkieru, windami itp, a dla uczciwie pracujacych wielka plyta do remontu i kredyt na 30 lat.

 • Anonim

  Widzę, że nie jesteś dobrze doinformowany. Ja też uczciwie pracuję i większość oczekujących także. Żeby dostac to mieszkanie najpierw trzeba złożyć wniosek, udokumentowac swoje dochody wraz z potwierdzeniem z zakladu pracy że jest się tam zatrudnionym. Ty możesz również złożyć wniosek i mieć możliwość otrzymania takiego mieszkania.Chyba, że twoje dochody będą zbyt duże, to niestety wylatuje się z listy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również