RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budowa parkingu przy SP 3 pierwszym projektem w ramach BO 2022

 • Dodano: 2022-04-07 13:00, aktualizacja: 2022-04-07 14:37

Wybrano już wykonawcę pierwszego zadania w ramach tegorocznego rudzkiego budżetu obywatelskiego. Firma zajmie się budową parkingu dla samochodów osobowych, autokaru wycieczkowego oraz rowerów przy Szkole Podstawowej nr 3 w dzielnicy Ruda.

- To jeden z jedenastu małych projektów, które mieszkańcy Rudy Śląskiej wybrali do realizacji w 2022 roku – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Dwa nowe parkingi przy Norwida

Przy Szkole Podstawowej nr 3 zostaną wykonane dwa parkingi wzdłuż ul. Norwida - jeden na pięć, a drugi na dwanaście miejsc postojowych. Parking będzie służył też jako miejsce postojowe dla autokarów wycieczkowych i będzie ogólnodostępny dla mieszkańców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie on oznaczony znakami drogowymi.

W ramach budowy m.in.: zostaną zamontowane nowe barierki, wykonany zostanie również chodnik łączący część parkingu znajdującego się naprzeciw szkoły (12 miejsc postojowych) z chodnikiem prowadzącym do istniejącego przejścia dla pieszych, umożliwiając bezpieczne dotarcie dzieci do placówki.

Powstanie także nowy chodnik prowadzący od bramy wjazdowej szkoły do wejścia głównego budynku. Wzdłuż chodnika zamontowane będą 4 ławki oraz 2 kosze na śmieci i miejsce postojowe dla 10 rowerów. Z kolei wzdłuż drugiego parkingu (na 5 miejsc postojowych) zostanie wybudowany nowy chodnik, a na terenie zielonym należącym do placówki postanowiono nasadzić 5 drzew oraz klomby z roślinnością ozdobną wielosezonową. Planowany termin wykonania inwestycji to połowa grudnia 2022 roku. Przedsięwzięcie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca najpierw będzie musiał wykonać projekt budowlany i uzyskać wymagane pozwolenia, a potem zrealizuje roboty budowlane.

- Budowa parkingu przy Szkole Podstawowej nr 3 to ważna inwestycja, ponieważ od dawna brakowało tam miejsca umożliwiającego rodzicom bezpieczne parkowanie podczas przywożenia lub odbierania swoich pociech ze szkoły – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

- Aktualnie parkuje się wzdłuż ulicy Norwida, co nie jest zbyt bezpieczne, ponieważ dzieci wysiadają z samochodu prosto na jezdnię. Istotne jest też to, że nowy parking będzie ogólnodostępny i bezpłatny, a także dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Wspomniany parking będzie także służył autokarom zabierającym dzieci na wycieczki oraz osobom, które jako środek transportu preferują rower – dodaje.

Budżet Obywatelski 2022 - wyniki

Duży projekt

Przypomnijmy, że podczas głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na 2022 rok rudzianie wybrali do realizacji jeden duży projekt oraz jedenaście małych. Jako duży projekt wygrało doposażenie kompleksu sportowego Burloch Arena w kolejne atrakcje, w tym wielofunkcyjne boisko do koszykówki i siatkówki o nawierzchni poliuretanowej oraz urządzenia zabawowe dla starszych dzieci takie jak: huśtawki, duża piramida linowa, urządzenia wspinaczkowe i równoważnie, a także ławki i schody terenowe. Projekt ten uzyskał największą liczbę głosów mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego na 2022 rok. Oprócz niego wykonanych zostanie 11 projektów małych. W sumie w głosowaniu wzięło udział ponad 8,1 tys. osób.

Małe projekty

Wśród małych projektów, które zostały wybrane w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, znalazły się także:

 • wybieg dla psów przy ul. Paderewskiego,
 • plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 35,
 • rozbudowa terenowych tras rowerowych w Parku Strzelnica,
 • pumptrack na Burloch Arenie,
 • strefa odpoczynku przy Szkole Podstawowej nr 4,
 • parking przy Szkole Podstawowej nr 3,
 • plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 9,
 • plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 20, 
 • rewitalizacja skweru w rejonie ul. Katowickiej i Siekiela,
 • modernizacja ciągu pieszego pomiędzy ul. Górnośląską, Grzegorzka i Zgrzebnioka
 • oraz zagospodarowanie terenu przy ul. Jankowskiego 6.

Budżet obywatelski to inicjatywa, która już po raz 9. odbywa się w Rudzie Śląskiej. Zaplanowana pula środków na ten rok to 4,222 mln zł. Warto przypomnieć, że kwota przeznaczona na ten cel w 2014 roku wynosiła 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł, w 2019 roku – 3,720 mln zł, w 2020 roku – 3,994 mln zł, w 2021 roku – przeszło 4,122 mln zł. W ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego wykonano 13 zadań, z czego 12 to zadania małe i jedno duże.

Szczegółowe informacje o projektach, ich lokalizacji oraz liczbie głosów oddanych na wszystkie biorące udział w głosowaniu zadania można sprawdzić na internetowej platformie rudzkiego budżetu obywatelskiego: https://rudaslaska.budzet-obywatelski.org/.

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • karol

  Zbędny parking. Przecież podrzucić dziecko do szkoły to jest chwila. Od razu mieszkańcy bloków będą tam samochody parkować i swojej głównej roli nie będzie on raczej spełniał bo będzie cały czas zastawiony samochodami, a więc autokarom na wycieczki tym bardziej nie posłuży.

 • Kpina + ironia / szydera

  Właśnie: parking ogólnodostępny, więc żaden autokar tam nie zaparkuje - to raz. Dwa - jak to ładnie brzmi - parkin na 12 miejsc, ale... miejsc postojowych od tego nie przybędzie, bo parking - podobnie, jak to było medialnie odtrąbione na ul. Kłodnickiej, na wysokości zbiornika wody p-poż - powstanie w miejscu, gdzie teraz pojazdy i tak już parkują, więc wita, rozumita... Chyba, ze haczyk tkwi w tym fragmencie: "Zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie on oznaczony znakami drogowymi." Przecież wystarczy dać pod znakiem D-18 dać stosowną tabliczkę: TYLKO DLA PRACOWNIKÓW SP3 ORAZ RODZICÓW DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH DO TEJ PLACÓWKI i po zawodach, a wzmożone patrole sr acz y wiejskiej będą to egzekwować...

  • Kpina + ironia / szydera
   2022-04-08 15:23
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Absolwent SP 3

  Racja - zbędny parking. Po co w ogóle "podrzucać" dzieci do szkoły, same nie mogą dojść? 30 lat temu dzieci ze Słowiańskiej chodziły same pieszo do SP 3 - teraz rzecz nie do pomyślenia w czasach, kiedy dzieci rządzą rodzicami. Ot co...

 • roman

  Znam gościa, który dziecko wozi samochodem do tej szkoły mieszkając 200 m od niej :) To już nawet nie jest śmieszne, a tragiczne.

 • ihy

  No tak, ma wracać do domu tylko po to żeby wsiąść w auto i jadąc do pracy przejechać obok szkoły... Myślenie nie boli!

 • Ewa

  Firma? To już nawet przy tak małych inwestycjach wstyd się przyznać komu się sprzyja przy wyborze oferty? Nieładnie!

 • boluś

  Ta samo co zawsze?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.