Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Karmańskie" to perełka Rudy - krótka historia osiedla robotniczego "Carl Emanuel"

  • Dodano: 2022-03-19 10:00

Kolonia robotnicza „Carl Emanuel”, nazywana  przez rudzian „Karmańskie”, znajduje się przy ulicach Wolności i Raciborskiej. Jej nazwa pochodzi od nazwy szybu  i uznana jest  ona uznana za jeden z najładniejszych przykładów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. To jedna z perełek Rudy Śląskiej, której warto się przyjrzeć.

Budowa osiedla z inicjatywy rodziny Ballestremów

Budowę tej kolonii rozpoczęto pod koniec XIX wieku z inicjatywy rodziny Ballestremów, którzy byli właścicielami pokaźnej kopalni „Brandenburg” (później „Wawel”) oraz koksowni.  Rozwój kopalni stworzył potrzebę przyciągnięcia górników, a więc budowy kolonii robotniczej, która stałaby się ich domem. Do jej budowy wybrano tereny przy skrzyżowaniu dróg łączących Rudę z Wirkiem i Zabrze z Chebziem.
Do dzisiaj zachowały się efektowne budynki mieszkalne dla robotników i nadzoru, położone przy ulicach Wolności i Raciborskiej.

Budynki, które przetrwały zasługują na szczególną uwagę

Pierwsze typowe familoki postawiono na tym terenie już pod koniec XIX wieku, pomiędzy dzisiejszymi ulicami Wolności i Zabrzańską, a nieco później zbudowano duży dom noclegowy i kilka obiektów usługowych. Natomiast w pierwszych latach XX wieku kolonię rozbudowano o domy mieszkalne przy ul. Południowej. Niestety żaden z tych budynków nie zachował się do obecnych czasów. Część z nich zastąpiono nową zabudową, część uległa rozbiórce podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej. Z tego powodu budynki, które przetrwały do dzisiaj zasługują na szczególną uwagę.  Można je podziwiać  pomiędzy ulicami Wolności, Raciborską i Zabrzańską. Kwartał ten zbudowany został w latach 1909-1911. Architektem odpowiedzialnym za projekt obiektów powstałych po 1909 roku jest Hans von Poellnitz, ściśle współpracujący z rodziną Ballestremów, którzy byli fundatorami osiedla.

Budynki tworzą zamknięty czworobok z dziedzińcem

Ostatni etap budowy wspomnianej koloni robotniczej to lata 1918-1922. Budynki tworzą zamknięty czworobok z dziedzińcem pośrodku. Warto dodać, że ceglane domy są dwukondygnacyjne, przykryte wielospadowymi dachami, a  mieszkania są jedno  lub dwuizbowe.  W 1922 roku zakończono budowę dwóch najefektowniejszych gmachów na terenie kolonii – są nimi narożne domy wzniesione na planie w kształcie litery L, wyróżniające się bogatą i ciekawą formą architektoniczną - operującą takimi detalami, jak baszty, wieżyczki czy zwieńczone spływami wolutowymi szczyty. Warto zwrócić uwagę na drobiazgowe podejście do detalu architektonicznego, sprawiające, że każdy z obiektów zyskał indywidualny charakter nie odstając jednocześnie od reszty budynków tworząc wraz z nimi jednorodny pod względem wizualnym charakter. Osiedle "Carl Emanuel” jest miejscem wyjatkowo kameralnym, wyraźnie widać to z perspektywy dziedzińca między budynkami a placem zabaw i zachowanym budynkiem gospodarczym. 

"Karmańskie" to perełka Rudy - krótka historia osiedla robotniczego "Carl Emanuel"


Źródło: Redakcja

Komentarze (29)    dodaj »

  • kefas

    Synek cof sie do szule i uoddej świadectwo bo ze geszichty pała !

  • partyzant

    perełka Rudy z niemiecką nutką, wstyd ze tyle lat po wojnie nadal są używane niemieckie nazwy ! czczą tych którzy do nas strzelali

  • Nowa

    Kiepsko, oj kiepsko z wiedza historyczna o Slasku!!! Kto dzisiaj wie kim byl von Ballestrem, filantrp ,milioner imagnat, pochodzacy z Plawniowic ktory budowal kopalnie i inne nalezace do pozniejszaj industrii na Slasku dobra a takze przyczynil sie do budowy osiedli mieszkaniowych dla pracownikow.Rodzina von Ballestrem budowala takze zamki i koscioly i duzo innnych znaczacych industrii na Slasku.Polecam poczytac w Wikipedii i nie wstydzic sie " niemieckiej nutki". Pozdrawiam serdecznie.

  • Waldi "Garincz "

    Zawsze my godali : " Kaj idziesz ? Ida na Karmanuel ( Carl Emanuel ) "

  • Monika

    Wygląd może ładny, ale od jakiegoś czasu bardzo tam śmieciami śmierdzi. Takim kwasem. Coś jak by z wysypiska, to jest okropne jak się przejeżdża tam rano.

  • elo

    Jezdzij po południu.

  • bobo

    niy godo sie popoludniu ino popoledniu

  • Rudziol

    A te postarzane zdjęcie z ok.2020r. to w jakim celu? Proszę wstawić zdjęcie z przed 100 lat, a nie robić ludzi za bozna.

  • xxx

    Ciebie już nie trzeba, bo jesteś nim od urodzenia.

  • Rudzianka

    Haha tez to zauwazylam,stare bym poznala bo byl tam fryzjer i na tym skwerku gdzie teraz jest krzok bylo drzewo...D tego fryzjera mama chodzila na trwałą:)okolo 25 lat temu

  • Tomas

    Fryzjer jest tam ciągle!

  • Martyna

    Babcia mnie tam zabierała do fryzjera jak byłam mała, ze 30 lat będzie…

  • Karlus Jan Johhann

    z inicjatywy rodziny Ballestremów,.,.brakuje ,.,Hrabiowskiej.,.,

  • Greg

    Od fasady pięknie, a może by ten zabudowany czworokąt oddać mieszkańca i stworzyć tam prawdziwa przestrzeń spędzania wolnego czasu. Jakąś zieleń, ławeczki plac do street workoutu. Jeżeli jest to perła to tak to traktujmy, a tu jest wycieczka ludzie robią zdjęcia a wszędzie samochody łącznie z drogami które są drogami pożarowymi lub zastawione miejsca parkingowe załadowanymi śmieciami przyczepami jak to ma miejsce przy raciborskiej 11. 19.07.2019 był wybuch gazu, straż pożarna zamiast gasić to przesuwała pojazdy zaparkowane bezpośrednio przy kamienicy.

  • Kozioł Karmańskie

    OSIEDLE W 95 PROCENTACH TO GÓRNIK ZABRZE CHOĆ OD STRONY CHEBZIA JEST KILKU NOCNYCH SZCZURÓW W WIEKU (14-17LAT) NIC NIE ZNACZĄCYCH PRÓCZ BAZGROŁÓW NA MURACH ORAZ NA WOLNOŚCI CIĄGLE GANIANYCH KILKU STARSZYCH.- KIEDYŚ TU BYŁO SPORO RUCHU. OBECNIE JEDYNIE GDZIENIEGDZIE NA MURACH NA ZAMAZANYCH GRAFACH CZY NAPISACH GÓRNIKA.NA STRONIE OD KLARY ZA TO KILKU CHORZOLI, ALE AKCEPTOWANI WŚRÓD ŻABOLI OD MAŁEGO RAZEM CHOWANI.JUŻ MAŁO KTO COKOLWIEK DZIAŁA, LECZ W SERCU OSIEDLA JEST GÓRNIK.

  • Jo

    Matko chopie kto cie tak skrzywdził...?

  • Gabi z Karmańskiego

    W tym narożnym cudeńku, urodziłam się w 52r.w mieszkaniu dwupokojowym na parterze za fryzjerem z widokiem na południe i północMieszkałam tam z rodzicami i dziadkami ażdo1960r.Do dziś tęsknię za tamtymi czasamiI zabawami na podwórku z koleżankami z tego domu.Nie wiem czy jeszcze żyją ale mam nadzieję że pamiętają tak jak ja.!!!!!

  • Monika

    A jak z płucami? Tam jest raj dla raka płuc niestety :( Kopcą :(

  • Rudzianka

    Oj jak chcialabym byc na Pani miejscu.Co prawda urodzona w 83 ale coniec jeszcze pamieta zanim przerobili Rude.Kiedys byl klimat,nie to co teraz ...tragedia ..

  • Jan

    Starzy Ślązacy nazywali to miejsce Karmanuel. Dlaczego wszystko co po Śląsku musi być spolszczone? W Krakowie trafiłem na rolady o politycznie poprawnej nazwie zrazy śląskie a w Zabrzańskiej piekarni na kołaczyki i kołacz śląski i wiele innych mam przykładówm. Jeżeli podhalański oscypek może być oscypkiem a serem góralskim, to może wreszcie sami zadbajmy o nasze rodzime nazewnictwo .

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również