Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bunkry nadal wzbudzają dyskusję. Wiceprezydent Mejer: Przez lata nikt o nie nie dbał

  • Dodano: 2019-07-23 12:00

Dyskusja w sprawie wyburzonych schronów w Rudzie Śląskiej trwa. Czekamy też na wyniki kontroli działań miejskiego konserwatora zarządzonej przez generalnego konserwatora zabytków, a władze miasta przyznają, że do tej pory nikt, poza wąską grupą pasjonatów, nie interesował się schronami. 

W piątek, 18 lipca, Krzysztof Mejer był gościem „Poranka S24”, tworzonego przez portal silesia24.pl. Podczas rozmowy z prowadzącą red. Anną Ginał opowiadał o wyburzanych rudzkich bunkrach, które wywołały olbrzymią sensację w mieście.

Prowadząca zapytała przekornie, czy w Rudzie Śląskiej wybuchnie III wojna światowa z uwagi na zamieszanie wokół bunkrów.

 - W pewnym sensie jestem zadowolony z tego zamieszania, bo to pokazuje, że mamy problem nierozwiązany od wielu lat – zaznaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Dodał też, że na terenie Rudy Śląskiej znajduje się 66 obiektów tego typu i przez wiele lat nikt się nimi nie zajmował.

- Za wyjątkiem drobnej rzeszy fanów militariów, którzy próbowali się tymi obiektami zajmować na własna ręką. Szkoda, że nikt przez te wszystkie lata nie zadbał o te obiekty. Nikt nie zajął się ich remontowaniem i przede wszystkim uregulowaniem spraw własnościowych, bo dzisiaj większość tych bunkrów nie leży na terenach miejskich i miasto nie może nic w tym zakresie zrobić. Nie możemy remontować czegoś, co nie znajduje się na terenach miejskich – podkreślił wiceprezydent.

Przypomnijmy, że bój o już wyburzane trzy bunkry stoczyli m.in. przedstawiciele stowarzyszenia Pro Fortalicium. To oni poinformowali o ich wyburzeniu prof. IH PAN Magdalenę Gawin, generalnego konserwatora zabytków, która następnie wystąpiła do śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków z prośbą o przeprowadzenie kontroli działań miejskiego konserwatora zabytków w Rudzie Śląskiej.

- Trochę jestem rozżalony, bo wolałbym, żeby zamiast takiego krytykanctwa, krzyku, histerii w tej dyskusji pojawiły się elementy pozytywne – mówił Krzysztof Mejer.

Zaznaczył też, ze dialog w sprawie obiektów obronnych prowadzony jest w mieście od wielu lat. Pokłosiem tego ma być udostępnienie 9 z 66 bunkrów stowarzyszeniom. Dodatkowo, przypomniał też o przenosinach bunkra, który stanął na drodze budowy trasy NS, co miało być dowodem na to, że władzom miasta zależy na tutejszych zabytkach.

- Staramy się dbać o zabytki w Rudzie Śląskiej, je remontować i udostępniać dla zwiedzających, ale nie jesteśmy w stanie się wszystkim zająć – podkreślił wiceprezydent.

Głos w tej sprawie zabrał Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, który tuż po emisji programu w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku wyjaśnił, że:

- Schron nr 33 w Bielszowicach - jego renowacja i przygotowanie jako izba muzealna - to zasługa Pana Mercika - poprzedniego MKZ (miejskiego konserwatora zabytków – przy. red.). Obecny MKZ nie ma z tym nic wspólnego. Obecny MKZ był wtedy pracownikiem w biurze Pana Mercika.

Zaznaczył też, że w 2016 roku została wykonana inwentaryzacja wszystkich obiektów fortecznych na terenie Rudy Śląskiej.

- Robiliśmy ją na prośbę MKZ. W teren ruszyło wielu naszych ludzi. Za ową pracę MKZ zapłacił nam (czyli stowarzyszeniu) 2000,00 zł (dwa tysiące złotych), bo nie miał więcej. Nikt nam wtedy nie powiedział, że schrony na Radoszowych mają być traktowane inaczej – podkreśla Dariusz Pietrucha.


 
Podkreślił też, że fakt iż przesunięto schron blokujący budowę trasy N-S, to zasługa stowarzyszenia i dobrej woli firmy budującej trasę N-S.

- Koszty przesunięcia, jak i remontu przesuniętego i sąsiedniego pokrył inwestor. Miasto nie miało z tym nic wspólnego, a już na pewno nie poniosło żadnych kosztów. Na odbiorze tych obiektów od inwestora MKZ nawet się nie pojawił. Wiem, bo byłem tam na miejscu. Przypisywanie sobie tych zasług przez miasto to prawdziwa bezczelność. 
4. Z tego, co wiem, dwa inne obiekty w Rudzie mają swoich użytkowników (bodajże stowarzyszenie Prochownia 1910), a także na Kochłowicach (Genius Loci - znam dobrze to stowarzyszenie), Działają dwa - na Kochłowicach i nasz na Bielszowicach. Coś Pan Wiceprezydent przesadził z ilością oddanych w inne ręce...
5. Tylko dzięki naszej współpracy z Muzeum Miejskim w Rudzie w mieście dzieje się coś związanego z fortyfikacjami. 
Tyle na temat, żeby była jasność, w sprawie ostatnich rewelacji o rzekomej współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi w sprawie obiektów fortecznych – czytamy w oświadczeniu szefa stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Przypomnijmy, że podczas kwietniowej sesji rady miasta miejski konserwator zabytków także podał, że 9 obiektów znalazło swoich opiekunów, natomiast aż 57 jest nadal niezagospodarowanych. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Może należałoby stworzyć ogólnodostępny przewodnik po rudzkich bunkrach, w którym obiekty te zostałyby dobrze opisane? Warto też zaznaczyć, które z nich zostały zrewitalizowane, czy chociaż uporządkowane przez lokalne stowarzyszenia lub osoby prywatne. W dyskusji wielokrotnie podnoszono argument, że schrony te stanowią unikalną pamiątkę z czasów II wojny światowej. Jednakże niewiele osób wie na czym ta wyjątkowość polega. W ślad za przewodnikiem można też organizować wycieczki tematyczne, a może lekcje historii w plenerze? Plany można snuć, ale do ich realizacji niezbędne jest źródło finansowania. 

Komentarze (17)    dodaj »

  • betonowy

    Wiecie co oznacza centrum logistyczne? Tiry. Dużo tirów. Bardzo dużo tirów. Tiry jeżdżace przez miasto, rozjeżdżające drogi, zawalające ruch i na obwodnicach i na drogach lokalnych. Niszczenie asfaltu, niebezpieczne sytuacje, drgania... Chcecie tiry, to sie przygotujcie na więcej stresów. No i rozwalcie ten wielki piec, tyle blachy to bedzie kupa szmalu na złomie.

  • Nika

    O te miasto zadbać nie mogło bo były na farskiej ziemi? A jak zadbało o pozostałe?

  • Mirek

    Jak mogę zaopiekować się jakimś bunkrem w Rudzie Śląskiej co trzeba zrobić gdzie się zgłosić w jakim urzędzie wie ktoś może to proszę instrukcje na emaila bobkat2@wp.pl

  • Dolas

    W mieście mamy wiele bunkrów, teraz zobaczymy ilu miłośników-krzykaczy zadba o te pozostałe.

  • Reguła

    Pinokio Mejer, kłamca, kłamca Krzysztof!!! Najgorsze, że On ma realną władzę, jest pierwszym zastępcą, często podejmuje decyzję za schorowaną pierwszą. Suweren dumny z Pinokia!

  • Hmmm

    Miasto sprzedało działki a teraz się okazuje Że to nie były tereny miejskie....

  • Lech

    Mejer idź się polotać! A mieszkasz ty w ogóle w Rudzie śląskiej?

  • Rudzianka

    Jedyne co fajne jest w Rudzie Śląskiej to ludzie, ich zapał do walki o to miasto. Urząd? Prowizorycznie dba, wice tylko gada a wszystko i tak na pokaz. Ruda to zaraz po Świętochłowicach (sorry) najbrzydsze miasto regionu. Obskurne, zniszczone. Sypialnia dla innych miast. Mieszkam tu i jestem do niego przyzwyczajona, ale gdy wracam z podróży, z zakupów z innych ościennych miast, od znajomych z Katowic, Gliwic, Zabrza nawet Mikolowa to widzę jak te miasto jest brzydkie.

  • hanys

    "Przez lata nikt nie zadbał" no toż chopie trza było zadbać!!!!!!!!!!! Dyć po to welujymy i momy prezydium co by te prezydium dbało a nie sfalało wszysko na nos miyszkańców a jak coś już je tak zasmolone że trza to zbulić to nasza miyszkańców wina???????

  • the truth

    Następny co czytać nie umie. Zeby miasto coś z nimi zrobiło muszą być na ziemie której właścicielem jest miasto. Dopóki jest na czyjejś ziemie miasto może krótko mówiąć naskoczyć i tyl

  • hanys

    Mosz chopie piyrszy lepszy przykład: farorze. Kościoły na kościelnyj ziymi, a miasto daje kasa i za ta kasa farorz remontuje. Gupio ci teroz, niy?

  • Popolo

    Hanys, mosz chopie recht. Tyn Mejer, to godo żeby godać. Z kim byś niy pogodoł żodyn go niy umiy strowić. Skond sie takie bierom. Nojlepszyj by boło coby się odpoloł ta banka co jom ze Elbląga przysmyczoł do Chebzio i pojechoł od nos jak najdalij.

  • The Truth

    W najmniejszym stopniu nie. Fakt tylko widzisz kościoły służą społeczeństwu jakkolwiek to brzmi a na czyjej ziemie stoją to szło by się mocno dziwić. Bunkry pośrodku niczego nie do końca. Wiem że beneficjentów 500+ przeraża to że ktoś stawia nowe miejsca pracy ale niestety w czasach coraz większego konsumpcjonizmu takie centra logistyczne są potrzebne. Żebyś mógł hanysie nawet te głupie bułki kupić.

  • hanys

    Hanys popiera gorola w stu procentach.Wielcy wojownicy o kupę betonu .Jaką to wartość historyczną przedstawiają te bunkry , do tego w takiej ilości .Tak jak je postawili tak bezużytecznie stały przez całą wojnę .Co tam niby ma być w tych bunkrach .Muzeum , harcówka czy obiekt kulturalny ? 80 lat była szansa na to by coś z nimi zrobić .Kilkadziesiąt przetrwało i pewnie tak szybko nie zniknie z powierzchni ziemi , a tu hałas na cały kraj .Generalny konserwator zabytków się odezwał , a co niby miał powiedzieć ,że dobrze się stało ,że ten bunkier rozwalili .Dobrze że mamy Mejera w mieście .Osobiście mu współczuję , bo takich buraczanych wpisów jest coraz więcej.Wszyscy wszystko wiedzą najlepiej , co i jak należy w mieście robić a sami na każdym kroku robią syf w mieście .Pozdrawiam wszystkich wojowników o bunkry, walczcie o nie do upadłego .W 1939 roku nic tam się nie działo , to może teraz tam bydzie w końcu jakoś haja .Media czekają na takie zrywy społeczne.Dla wielu taki bunkier to sentyment z młodości .Pierwszy jabol , pierwszy skręt ... no i ten pierwszy raz , potem następne .

  • Karminadel

    Bułka z centrum logistycznego? Skąd się urwałeś? Polecam wizytę w piekarni, tam są prawdziwe żymły!!!

  • The Truth

    A piekarz robi bułki z czego ?? A do czego ci je zapakuje? Na czym je będzie przechowywać ? Skąd weźmie oświetlenie do swojej piekarni ? Mam ci wymieniać dalej ile jest składowych żeby taki ty mógł kupić tą bułkę. Wyciągnie głowę z kibla i się zastanów. Jak zwykle ci co najmniej się znają mają najwięcej do powiedzenia.

  • giekar

    No tak, oświecenie kupuje się w centrum logistycznym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również