Wiadomości z Rudy Śląskiej

Byli prezydenci uhonorowani tytułami "Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska"

 • Dodano: 2024-06-07 07:15, aktualizacja: 2024-06-07 10:33

Edmund Sroka i Andrzej Stania - byli prezydenci Rudy Śląskiej - zostali zasłużonymi dla Rudy Śląskiej. Uchwałę w tej sprawie podjęli dziś rudzcy radni podczas uroczystej sesji Rady Miasta zwołanej z okazji 65-lecia miasta. Wydarzenie, które miało miejsce w Domu Kultury w Bielszowicach odbyło się dokładnie w 26. rocznicę oddania miasta pod opiekę świętej Barbary i umieszczenia jej wizerunku w miejskim herbie. W ramach obchodów Święta Herbu jeszcze wczoraj godz. 18.00 w kościele pw. św. Barbary w Bykowinie odbyła się msza św. w intencji miasta i mieszkańców.

Obchody 65-lecia Rudy Śląskiej

- W tym roku obchodzimy 65. rocznicę powstania Rudy Śląskiej. W pamięci mamy ważne wydarzenia historyczne, które ukształtowały nasze miasto – podkreślił Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

– Jednak patrzymy w przyszłość. Dziś Ruda Śląska, mimo że jest największą gminą górniczą w Unii Europejskiej, jest zupełnie inna. Po ponad 30 latach od ostatniej transformacji wchodzimy w kolejną. Nasze miasto, podobnie jak i inne polskie czy europejskie miasta, dostosowuje się do zmian klimatycznych. Jedno jest pewne. Pracując na rzecz mieszkańców i realizując ich oczekiwania nie możemy zapominać o naszej tożsamości, tradycji i historii - dodał.

- 65-lecie Rudy Śląskiej to nie tylko okazja do świętowania, ale również moment, żeby wspomnieć naszą bogatą historię, docenić nasze osiągnięcia oraz wyznaczyć plany na przyszłość – zaznaczył Arkadiusz Pilarz, przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska.

- Niech kolejne lata przyniosą nam nowe sukcesy i pomyślność. Nasze miasto jest dowodem na to, że przeszłość i teraźniejszość mogą współistnieć w harmonii, tworząc unikalny i dynamiczny organizm miejski. Bądźmy dumni z Rudy Śląskiej i kontynuujmy pracę nad jej dalszym rozwojem z poszanowaniem dla naszego bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego – dodał.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł Zasłużonego dla Miasta Ruda Śląska nadano byłym prezydentom – Edmundowi Sroce i Andrzejowi Stani.

Edmund Sroka - prezydent 1995-2000

Edmund Sroka urodził się 13 września 1947 r. w Katowicach-Kostuchnie. Swoje życie związał jednak z Rudą Śląską. Był zaangażowany w budowanie demokratycznej, prawdziwie wolnej i samorządnej Polski. W wyniku wyborów w 1990 r. uzyskał mandat I kadencji Rady Miasta. 5 czerwca 1990 r. został wybrany jej wiceprzewodniczącym, a 24 stycznia 1991 r. przewodniczącym, którym pozostał do końca kadencji. Edmund Sroka zasiadał również pośród radnych II kadencji, która rozpoczęła się 19 czerwca 1994 r. 7 lipca 1995 r. radni powołali go na stanowisko Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Na lata tej prezydentury przypada powstanie kluczowych dokumentów dotyczących miasta, m.in. Programu Rozwoju Miasta, Strategii Wewnętrznego i Zintegrowanego Rozwoju do roku 2015 oraz Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Ruda Śląska do 2015 roku. Wtedy też Ruda Śląska zaczęła sięgać po przedakcesyjne środki unijne, m.in. z Funduszu PHARE. Warto dodać, że to właśnie za prezydentury Edmunda Sroki św. Barbara została patronką miasta. Pełniąc funkcję prezydenta miasta Edmund Sroka został wybrany w 1997 r. na posła III kadencji Sejmu RP. Mieszkańcy wyrazili swoje poparcie dla Edmunda Sroki również podczas wyborów na III kadencję Rady Miasta. Funkcję prezydenta Edmund Sroka pełnił do 23 listopada 2000 r.

Andrzej Stania -  prezydent 2000-2010

Andrzej Stania urodził się 3 lutego 1948 r. w Rudzie Śląskiej i przez całe życie jest związany ze swoim rodzinnym miastem. Od zakończenia studiów inżynieryjnych do emerytury pracował w kopalni w Bielszowicach, przechodząc kolejne szczeble kariery aż do stanowiska głównego inżyniera ds. BHP. Pod koniec lat 90-tych zaangażował się w działalność społeczno-polityczną. Od 11 października 1998 r. zasiadał w Radzie Miasta Ruda Śląska III kadencji, od 17 kwietnia 2000 r. jako jej przewodniczący. 24 listopada 2000 roku został powołany przez radnych na urząd prezydenta miasta, który sprawował przez dwa lata. 10 listopada 2002 r. wygrał wybory na prezydenta miasta. Andrzej Stania był prezydentem, który wprowadził Rudę Śląską do Unii Europejskiej. Praca prezydenta została doceniona przez mieszkańców. W wyborach samorządowych w 2006 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, otrzymując w pierwszej turze prawie 75% głosów. Był wielkim orędownikiem związku konurbacyjnego miast aglomeracji. W Rudzie Śląskiej 20 września 2007 r. odbyło się I Zgromadzenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, od 2017 r. funkcjonującego jako Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Andrzej Stania sprawował urząd prezydenta do 2010 r. Przez kolejne lata, aż do roku 2022, był wybierany do Rady Miasta Ruda Śląska. Przez wiele lat był także członkiem Związku Górnośląskiego, będąc m.in. jego prezesem.

Dni Rudy Śląskiej 2024

Na tym jednak nie kończą się obchody 65-lecia Rudy Śląskiej. W sobotę (8 czerwca) o godz. 9:00 na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej rozpocznie się bieg na dystansie 65 km z okazji 65. rocznicy powstania Miasta Ruda Śląska. Z kolei od 14 do 16 czerwca odbędą się Dni Rudy Śląskiej. W piątek, 14 czerwca, o godz. 19:00 na placu Jana Pawła II zostanie zorganizowany koncert z okazji Święta Herbu. Dla publiczności wystąpi wtedy Artis Symphony Orchestra pod dyr. Jean-Claude’a Hauptmanna. Z kolei w sobotę, 15 czerwca, w tym samym miejscu zostanie zorganizowane kino plenerowe. O godz. 20:00 wyświetlony zostanie film „Priscilla” w reż. Sofii Coppoli, a wcześniej, o godz. 19:00, odbędzie się spotkanie z Priscillą i Elvisem. Finałem świętowania będzie koncert na terenach targowych w Wirku.

Podczas koncertów wystąpią:

 • Agnieszka Chylińska,
 • Patrycja Markowska z gościem specjalnym,
 • Sara James
 • oraz Michał Gabor.

Otwarcie bram o godz. 16:00.

Herb Rudy Śląskiej

Przypomnijmy, że herb Rudy Śląskiej w obecnej postaci obowiązuje od 1998 roku. Przedstawia on dwupolową tarczę, gdzie w lewym błękitnym polu jest złote pół orła, a w prawym wizerunek św. Barbary. Złoty orzeł w błękitnym polu był niegdyś herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego. Ponadto pół orła jest elementem charakterystycznym większości górnośląskich herbów miejskich, również podkreślających swe piastowskie tradycje. Z kolei w prawym białym polu znajduje się stojąca postać świętej Barbary, za którą widnieje wieżyczka. Święta przedstawiona jest w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, w prawej ręce trzyma złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), a w lewej złoty kielich z Hostią. 28 listopada 1996 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie „Wyrażenia woli ustanowienia św. Barbary patronką miasta Ruda Śląska”. Arcybiskup Damian Zimoń prośbę radnych skierował do Stolicy Apostolskiej, a w 1998 r. przywiózł z Rzymu Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podpisany 3 lutego 1998 r. przez arcybiskupa sekretarza Kongregacji Gerarda M. Angelo. Dokument został uroczyście przekazany władzom miasta 6 czerwca 1998 roku.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Kris

  A gdzie mój komentarz, fajna cenzura tutaj jest, ale spróbuję raz jeszcze, uważam że order zasług dla pierwszego ze wspomnianych panów jest nieuzasadniony biorąc pod uwagę że zamykał wszystko co tylko mógł jak np baseny w naszym mieście a order za zmianę herbu, która moim zdaniem też nie ma większego uzasadnienia to gruba przesada.

 • Kris

  Tą transformacja w przypadku pierwszego z planów była średnio trafna, pozamykał wszystko co tylko można było pozamykać łącznie z większością basenów w Rudzie Śląskiej także order zasług moim zdaniem jest przesadzony w tym przypadku.

 • Kpina + ironia / szydera

  Jaja jak berety!!! Facet, który zostawił miasto z kredytem na 30 lat za nierentowny zbiornik wody p-poż, zwany dla niepoznaki aquadromem - jeszcze w nagrodę dostanie medal... Bareja by tego nie wymyślił :-)

 • boluś

  Świetny DOWcip !

 • n4u

  Może by tak Stanie za ten beton pod urzędem miasta rozliczyć, q nie jakieś ordery dawać ...

 • Ja

  Dokładnie to samo miałam napisać! Ktoś o betonozie podjął decyzję, ktoś za tym głosował. Zaplaciliśmy wszyscy. Teraz znowu zapłacimy. Oprócz Stani, który był Prezydentem głosowalii rradni, między innymi obecny prezydent pierończyk. Kasy im nie brakuje. Podjęli błędne decyzje niech teraz za pozbywanie się befonozy płacą.

 • brak słów

  To rozlicz też twórców rynków w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu itd. Tam wszędzie są utwardzone place. Jak ktoś lubi chodzić po kolana w błocie to powinien wyprowadzić się poza miasto. Chociaż tam też coraz częściej chodniki są utwardzone .Oczywiście można wstawić kilkanaście ogromnych donic z drzewami, które doskonale dają cień i ożywiają wszystko. Ale ten prezydent sam nie podejmie decyzji, a jego zastępcy mają inne ciekawsze zajęcia, niż zajmować się tym za co biorą pieniądze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również