W Goduli przy ul. Przedszkolnej 6 powstaje nowoczesne Centrum Usług Społecznych, które będzie oferować szeroki wachlarz usług dla lokalnej społeczności. W budynku, który obecnie przechodzi gruntowny remont, znajdą się m.in. łaźnia, pralnia, sala zabaw dla dzieci, a także pokoje dla specjalistów oraz sala szkoleniowa.
Zakres remontu i planowane zakończenie prac
Prace modernizacyjne obejmują wiele aspektów, w tym demontaż instalacji, prace ogólnobudowlane, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dodatkowo poprawie ulegnie estetyka otoczenia budynku, co ma wpłynąć na lepszy komfort korzystania z nowej przestrzeni. Termin zakończenia remontu przewidziano na styczeń 2025 roku.
Całkowite koszty remontu zostaną pokryte dzięki wsparciu finansowemu. Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 wynosi 1 411 386 zł, a wkład miasta to 193 018,04 zł.
Nowe Centrum Usług Społecznych będzie ważnym punktem wsparcia dla mieszkańców, oferując różnorodne usługi, które poprawią jakość życia w lokalnej społeczności.
Co to jest CUS?
Centra usług społecznych (CUS) to nowe jednostki organizacyjne gminy i nowa instytucja lokalnej polityki społecznej, która ma służyć rozwojowi i integracji usług społecznych organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym. Centra usług społecznych są także źródłem kompletnych informacji o usługach społecznych. Tworzony program usług społecznych może być skierowany do osób, rodzin, grup społecznych, grup mieszkańców o określonych potrzebach lub ogółu mieszkańców.
W centrach mogą być prowadzone także działania adresowane do całych społeczności lokalnych, a ukierunkowane na integrację mieszkańców oraz podniesienie spójności społecznej. Za realizację tych działań jest odpowiedzialny organizator społeczności lokalnej. Dzięki temu, w indywidualnych planach usług społecznych będą uwzględniane nie tylko usługi społeczne, a także dostępne bezpłatnie działania wspierające o charakterze samopomocowym i wolontaryjnym, prowadzone przez samych mieszkańców - np. pomoc sąsiedzka.
Aktualnie mija prawie 5 lat, od kiedy w życie weszły przepisy o możliwościach powoływania przez samorządy Centrów Usług Społecznych. Dotychczas zdecydowało się na to ponad 50 samorządów z całej Polski, w tym 11 gmin miejskich i 3 gminy na terenie województwa śląskiego.