Na początku października wystartować mają prace modernizacyjne torowiska na pętli Chebzie w Rudzie Śląskiej. Spowodowało to konieczność wprowadzenia zmian w organizacji ruchu tramwajowego.
Chebzie Pętla: Zmiany w organizacji ruchu tramwajowego
Szczegółowe informacje zostały właśnie opublikowane na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty.
- W związku z zakończeniem bieżących oraz rozpoczęciem kolejnych prac modernizacyjnych prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej oraz występować będą niezależne od ZTM utrudnienia. Zachęcamy pasażerów do zapoznania się z opisywanymi zmianami oraz sprawdzania rozkładów jazdy w Internecie przed wyjściem z domu na przystanek - czytamy na stronie ZTM.
5 października:
- wprowadzona zostanie nowa trasa linii tramwajowej 9 w relacji Chorzów Rynek – Chebzie Pętla (stanowisko tymczasowe w rejonie wiaduktu nad DTŚ);
- likwidacji ulega linia autobusowa komunikacji zastępczej T-9;
- uruchomiona zostanie także linia tramwajowa 29 na trasie Bytom Pl. Sikorskiego – Chebzie Pętla (stanowisko tymczasowe między zjazdem z DTŚ a wiaduktem kolejowym) przez Szombierki i Godulę.
Informacje o zmianach w komunikacji miejskiej tradycyjnie można uzyskać również, dzwoniąc na infolinię (800 16 30 30) oraz udając się do któregoś z Punktów Obsługi Pasażera.
Remont pętli tramwajowej Chebzie w Rudzie Śląskiej
Spółka Tramwaje Śląskie na początku października rozpoczyna realizację projektu pt. "Modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną i infrastrukturą towarzyszącą na pętli Chebzie w Rudzie Śląskiej – etap II". Zadanie obejmuje gruntowną modernizację całej pętli oraz fragmentu toru w stronę wiaduktu kolejowego – do miejsca, w którym zakończona została przebudowa torowiska od strony ronda Paweł – wraz z przejazdami przez jezdnię łącznicy z DTŚ.
W ramach modernizacji pętli przebudowany zostanie cały układ torowy pętli obejmujący ok. 1350 metrów toru pojedynczego. Inwestycja zakłada także m.in.
- przebudowę przejazdów torowo-drogowych,
- przebudowę przejść dla pieszych,
- zabudowę rozjazdów i połączeń międzytorowych,
- zabudowę systemu smarowania szyn,
- przebudowę i budowę chodników,
- przebudowę peronów przystankowych tramwajowych wraz z zabudową wiat przystankowych,
- budowę ścieżki rowerowej wraz z zabudową wiaty rowerowej,
- wykonanie drogi technologicznej do obsługi technicznej urządzeń zlokalizowanych na pętli,
- przebudowę sieci trakcyjnej i układu zasilania,
- przebudowę oświetlenia terenu pętli, a także przebudowę i
- budowę odwodnienia torowiska wraz z budową przepompowni i podłączeniem do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej
- oraz przebudowę innych kolidujących sieci podziemnych.
Inwestycja ta jest jednym z zadań Projektu pn.: "Zintegrowany Projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego" współfinansowanego przez Unię Europejską. Łączna wartość całej tej inwestycji przekroczyła już 1,5 mld zł.