Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzkie kluby sportowe nad finansową przepaścią – nie ma pieniędzy, bo miasto tnie koszty

 • Dodano: 2020-01-14 13:00

Czarne chmury zawisły nad rudzkimi klubami sportowymi. W związku z trudną sytuacją finansową miasta tegoroczny budżet jest bardzo napięty, a to oznacza, że większość zadań fakultatywnych, w tym dofinansowanie dla sportu, została ograniczona do minimum.

Uchwalony w grudniu budżet początkowo w ogóle nie przewidywał dofinansowania dla sportu. Na tak napięte finanse miasta złożyła się wiele czynników, ale wśród tych najważniejszych władze wskazują między innymi na zmiany w podatku PIT, którzy po obniżce generuje od 27 milionów złotych mniej dla miejskiej kasy.

Problemem są też wysokie koszty utrzymania systemu zarządzania odpadami. Pomimo rosnących cen, a także coraz większych kar za niewystarczające progi segregacji odpadów, radni nie zgodzili się na podwyżkę opłat za wywóz śmieci, a to oznacza spore obciążenie finansowe dla miasta. Ponadto samorządy muszą w tym roku zmierzyć się także z podwyższeniem płacy minimalnej, bo to oznacza również wzrost wynagrodzenia dla urzędników.

Radni zaproponowali poprawkę w budżecie - 300 tysięcy na małe granty dla klubów sportowych

Radni zaproponowali poprawkę, która zakłada tymczasowe przerzucenie kwoty 300 tysięcy złotych z działu "Zakup materiałów i wyposażenia" i obniżenie tych wydatków z 1 mln 595 tys. zł. Do 1 mln 295 tys. zł., do specjalnego działu z przeznaczeniem na małe granty dla klubów sportowych działających na terenie miasta.

Złożenie tego wniosku wywołało burzliwą dyskusję na temat wcześniejszych decyzji radnych, którzy nie zgodzili się na podwyższenie opłaty za wywóz śmieci, w związku z czym miasto musi uzupełnić lukę finansową o wielkości 9 milionów złotych. Ostatecznie jednak rada miasta i obóz prezydencki doszli do porozumienia, kwota 300 tysięcy została zabezpieczona, a kluby sportowe mogą starać się o małe granty. Sęk w tym, że ta kwota to kropla w morzu potrzeb, a klub może wnioskować maksymalnie o 10 tysięcy złotych na cały rok. Dla porównania w ubiegłym roku 2019 kwota przeznaczona na dofinansowanie rudzkiego sportu wynosiła 4,5 miliona złotych.

Rudzkie kluby sportowe proszą o pomoc i organizują zbiórki

O ile sytuacja finansowa miasta się nie zmieni, rudzkie kluby będą musiały w tym roku poszukać pieniędzy z innych źródeł. Jednym ze sposobów na zdobycie dodatkowego grosza są publiczne zbiórki. Poniżej znajduje się lista klubów, dla których zorganizowano zbiórkę.

KS Pogoń - https://zrzutka.pl/uxmefw
GKS Wawel - https://zrzutka.pl/t9ksbb
SPR Grunwald - https://zrzutka.pl/2b39tk
ZKS Slavia - https://zrzutka.pl/wspieramy-sportowcow-w-rudzie-slaskiej
KS Slavia - https://zrzutka.pl/fe69c6
RTH Zryw - https://zrzutka.pl/dc59hu
SRS Gwiazda  U-16 - https://zrzutka.pl/z/mmpu14gwiazdarsl
SRS Gwiazda Klasa A - https://zrzutka.pl/wbchaf
TP Jastrząb - https://zrzutka.pl/r3nrdg

Zobacz także

Komentarze (72)    dodaj komentarz »

 • Filemon

  Pewno finansowanie sportu jak i świetlic socjoterapeutycznych jest nie potrzebne macie racje będziemy leczyć narkomanów alkoholików etc . W jakim kraju UE lokalny Sport jest finansowany ze sponsorów podpiwiem nigdzie .sponsorzy są w celu dostarczenia stroi i sprzętu a nie infrastruktury więc jak nie macie pojęcia nie piszcie .Składka średnio za dziecko wynosiła 50 zł strój piłki etc w zakresie rodziców wynajem sali za który klub nie płaci 50zl/h .więc 500+ o którym się ktoś wypowiadał hmm... Pewno emeryt górniczy z 4k emerytury pracujący w ochronie +13 emerytura . A może by sobie władze odjęły od tzw pyska bo chyba ich wypłaty rzędu 30k zł .do czegoś zobowiązują nie tylko do tak prostych działań jak podwyżki czy cięcie kosztów . Państwo prezydenci za coś te domy na Halembie kupiliście .Oczywiście za pieniądze..... Płacz że prąd drogi oczywiście drogi ale ze całymi dniami od Bielszowic na Ns świeci się światło na to nikt nie zwraca uwagi bo to nie wasze ew zlikwiduje się służbę zdrowia podniesie podatki śmieci i jakoś się zbilansuje .Powiem krótko banda dziadów która patrzy tylko na siebie i zgaście lampy na czarnolesnej przynajmniej co czwarta chyba że wieczorami pan ćwiczy panie prezydencie . Zresztą po co pan biega niech pan promuje picie i inne używki dla młodzieży szybciej przyswoją niż sport .Pozdrawiam kot Filemon

 • Greg

  Bonifacy był mądrzejszy i bardziej doświadczony.

 • nie dla idiotów

  Optymista! Nie wiem czy "prezent przedsiębiorcy" można nazwać "kupnem"?

 • Greg

  Filemon idź też pobiegać,może dotlenisz mózg

 • Filemon kot

  Doprecezuj czego nie rozumiesz

 • Patriota

  Nie narzekaj mamy piękne,bogate , odnowione , oświetlone świątynie- możesz się pomodlić

 • Czesia

  Brawo. Od września pisze do radnych z Bykowiny,że na łąkach cały czas pala się latarnie, ale każdy ma to w d..e.

 • Obywatel

  A może to są latarnie solarne ?

 • Czesia

  stare słupy ustawione na łąkach - na pewno nie są solarne

 • Wisienka

  Jak dla mnie to tych klubów jest za dużo. Powinny się połączyć, ale jakoś sensownie. Tylko w całej tej sytuacji, jak obserwuje sprawę, brakuje dobrej chęci samych klubów. Rywalizuje ie że sobą, zamiast współpracować dla dobra społeczeństwa Rudy. Wstyd.

 • zatroskany

  A jak kluby się połączą to będzie mniej trenujących czy trenerów? Mniej startów na zawodach? Liczba obiektów też pewnie się nie zmniejszy. Można ewentualnie rozważyć zmiejszenie liczby drużyn seniorskich grających w niskich klasach rozgrywkowych. Jeżeli ktoś przygląda się bieżącej sytuacji to z pewnością zdaje sobie sprawę, że za kilka lat, i rodzice, i miasto będą łożyć "grube" pieniądze na zajęcia ruchowe, ze względu na ich oddziaływanie prozdrowotne. Wszyscy specjaliści biją na alarm, że zdrowie młodego pokolenia jest poważnie zagrożone, ze względu na brak ruchu i złe nawyki żywieniowe

 • Halembuanin

  Szkoda nawet odpisywać na twoje brednie pewno całe życie siedziałeś przed tv i komputerem a że sportu to znasz Fifę np 2014 nie podejmuje tematu skoro nie wiesz co mówisz .twoje dzieci też pewno stołują się w Mc i grają całymi dniami połącz swoje półkule mózgowe bo one też raczej nie mają dobrej woli połączenia ( zresztą i tak myślę że by nie pomogło )

 • Olga

  Uuuu czyżby jakiś członek zarządu, którego bodło, że ktoś prawdę napisał? Poza tym, naucz się pisać poprawnie "halembuaninie".

 • as

  Nie połączą się bo z kilku prezesów zostanie jeden a nikt stołka nie odpuści.

 • zygfryd

  A to teraz już wiem dlaczego gościu z klubu zapaśniczego pobiera opłaty za parkowanie na przeciw kopalni Halemba. Tylko czy podatek płaci.

 • Trelemorele

  Dlaczego nie szukacie sponsorów? Liczycie na miasto a miasto nie ma obowiązku utrzymywać klubów, może chcieć ale nie ma obowiązku.

 • M. P.

  Jeśli można wtrące dwa zdania..... Wstyd dla miasta i tyle, pomoc klubom jest jak najbardziej potrzebna! Ci którzy piszą że po co, nie należy się itp... Napiszę tylko to iż macie klapki na oczach, a jest szerszy aspekt sprawy,,,, Popatrzcie choćby na temat naszych dzieciaków, na moim przykładzie, jestem zwykłym szarym Kowalskim jakich wielu, dokładamy się i organizujemy co możemy naszym dziecią w klubie, ale nasze możliwości są skromne, o sponsorów naprawdę ciężko... Jeśli nasze dzieci nie będą miały gdzie się wyszalec, zmęczyć, po rywalizować, czegoś nauczyć... to znajdą inne rozrywki typu komputer, konsola, podejrzani mało edukujacy koledzy, alkohol, chuligaństwo itp.... Inna sprawa, nie będzie seniorów, nie będzie ambicji i przykładu (oraz tzw. gratisowych trenerów, opiekunów), następna, kluby upadną, infrastruktura upadnie.... Nikt już nigdy tego nie odbuduje, nikt już nie zaryzykuje... Zaorają nam boiska i hale i powstaną kolejne żałosne obiektu typu dyskonty itp... Niech przykładem będzie Gwiazda z Halemby ile dobrego można zrobić dla lokalnej społeczności zarówno dla dzieci, i dla starszych... PS. ja tam nie widzę aby Prezes jakimiś super furami się bujał... Pozdrawiam Władzę....

 • ja

  Macie po 500+ na miesiąc na dziecko. Właśnie m.in. na zajęcia sportowe.

 • Halembianin

  A ty masz 13 emeryturę i nikt ci nic nie mówi

 • ja

  Niestety nie mam. Jeszcze kilka lat do emerytury zostało wróżbito halembianinie.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.