RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co dalej z Hutą Pokój? Związkowcy proszą premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc

 • Dodano: 2019-08-29 07:15, aktualizacja: 2019-08-28 23:58

Związkowcy z Sierpnia80 toczą bój o Hutę Pokój. Alarmują, że działania mające na celu ochronę huty przed likwidacją są sabotowane. Napisali list do premiera, w którym proszą o osobisty nadzór nad restrukturyzacją zakładu.


Jaka przyszłość czeka Hutę Pokój S.A. w Rudzie Śląskiej? To jedno z najczęściej zadawanych tu pytań. Zdaniem związkowców z Sierpnia80 obietnice złożone przez zarząd Węglokoks S.A nie są realizowane. W tej sprawie napisali nawet do premiera Mateusza Morawieckiego, którego proszą o pomoc i interwencję.


Przypomnijmy, że na początku sierpnia Węglokoks S.A. oraz Huta Pokój S.A. podpisały porozumienie, które miało zapewnić hucie utrzymanie produkcji. Informowano wówczas także, że zakład jest w fatalnej sytuacji finansowej, jego zadłużenie w bankach przekracza 60 milionów złotych, a Węglokoksowi winny jest ponad 170 mln złotych. Konieczna jest zatem restrukturyzacja. 9 sierpnia na stronie internetowej Węglokoksu opublikowany został komunikat, w którym podkreślono, że trwają prace nad przygotowaniem planu ratunkowego dla rozwoju dla spółki Huta Pokój Konstrukcje.


Związkowcy alarmują, że warunki porozumienia nie są realizowane, a przyszłość huty jest zagrożona.


- Wszyscy odczuwamy to osobiście, w szczególności brak wsadu, który w znaczny sposób ogranicza nasze moce produkcyjne. Gra na czas, zwodzenie organizacji związkowych, podawanie do publicznej wiadomości informacji o programie naprawczym do Huty Pokój S.A., którego nie ma - to wszystko powoduje, że załoga czuje się oszukana. W związku z powyższym organizacje związkowe wysłały list otwarty do Prezesa Rady Ministrów - Mateusza Morawieckiego - podkreślają związkowcy z Huty Pokój S.A.


W liście skierowanym do premiera piszą, że huta miała zostać uratowana przed likwidacją, jednakże działania naprawcze sabotowane są m.in. przez zarząd Węglokoksu. Podkreślają też, że Huta Pokój jest przygotowana na proces restrukturyzacji.


- Dwa tygodnie temu, z udziałem Wiceministra Energii, odbyło się spotkanie poświęcone ratowaniu Huty Pokój. Zapadły decyzje i zobowiązania do natychmiastowego wykonania pewnych działań, lecz po dziś dzień nie uczyniono tego. Ten sposób sabotowania działań doprowadzi szybko do upadku naszej Huty, likwidacji naszych miejsc pracy i zniszczenia niezwykle bogatej historii tego miejsca – wyjaśniają.


Jak wyjaśniają związkowcy, list ten nie ma na celu wyłącznie poinformowanie o sytuacji panującej w hucie. Jego autorzy liczą na to, że dzięki niemu premier osobiście będzie nadzorował proces ratowania zakładu.

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj »

 • H.G.

  Morawiecki to mo ta huta kanś , kaj jest bardzo ciymno.

 • Rudy

  Chopy dejcie sie spokoj ten pajac z tym perfidnym rzadem nic niydo on mo co innego w zapleczu . Jak juz to na wybory prezydenckie w kampani. Szkoda mi ty huty boch tam swoje robil prze 35 lot. Trzymom za wos kciuki

 • Niy dom sie kupić za 500

  Tymi werkowi niy poradziyły: dwie wojny, komuna, ciynżke czasy po '89-tym, wszelakij maści prezesy i dyrechtory, nawet awario wielkigo pieca, przi kery sie surowki uloło, a "dobryj" zmianie sie udało w porą lot... Wszyske państwowe gyszefty bydom za chwila wyglondać jak skansyny, abo wcale. Te co ledwo zipiom klapnom jak, niy dej Panie Boże, werk. Te co jeszcze som cołkym dobre, take bydom za chwila - Skarb Państwa wydoi cołki możliwy zysk na swoje rozdownictwo, na kapitał zapasowy niy pódzie nic - niy bydzie ani kasy na rozwój, ani na remonty, ani na odtworzynia. Energetyka w wiynkszości państwowo, za chwila bydzie wszysko na szisdrat chytać i wrocymy do czasów, w kerych były planowane wyłączynia i stopnie zasilanio decydujące co i kiedy bydzie miało prerwa. Szkoda tego werku tuż...

 • jw

  Są jeszcze normalni ludzie w tym kraju, ale niestety jest nas mniej...psioczyć możemy ale i tak wiemy ze wygrają!! lepiej się na to nastawić ! większość to przekupni ludzie żeby nie powiedzieć lenie i tylko czekaja na hajsik za darmo:( wstyd ze w takim ociemniałym kraju mieszkam.

 • ewald

  chcieliście dobrej zmiany, no to ją macie!

 • były hutnik

  Jako huta ? w latach osiemdzisiątych jak chodził do szkoły przy hucie to była huta . Były piece , stalownia a teroz to jest gó......no . Już dawno ten zakład nie powinien nosić nazwy HUTA

 • były hutnik HZ

  Huta to nie tylko fabryka która produkuje surówkę(wielki piec) lub stal(piec martenowski) ale również zakład który wytwarza produkty ze stali np:konstrukcje stalowe ,odlewy stalowe także nazewnictwo "huta" jest jak najbardziej uprawnione

 • Ołowiany żołnierzyk

  To czy ten zakład ma w nazwie hutą, czy werk, czy zakład przetwórstwa, to w tej sprawie, jest najmniej istotne, ale jak widać, każdy jest w stanie zauważyć problem tylko tam, gdzie pozwala mu na to jego zdolność percepcji...

 • RR

  Panowie Przewodniczący weźcie się w końcu do roboty, bo póki co robicie, jak zwykle od lat zamieszanie. Więcej kierowników, administracji niż pracowników fizycznych. O 14:00 już wszyscy przy bramie, a płacone za 8 godzin? To jeden z przykładów. Ceny stali, konstrukcji jak za złoto. Tak jak za węgiel. Mieszkamy tu i nic nie mamy z tej Huty i kopalń. Jedynie straty i uciążliwości. Lepiej mały zakład jeden czy drugi i robić np produkcję różnych maszyn i urządzeń dla kopalń czy hut na cały świat.

 • Francik

  Do roboty!!!!!!

 • murzyn

  przecież ta huta to śmiech .pracowałem tam pod złodziejską spółką .no i prawda. więcej tam darmozjadów niż fizoli.na[...]jcie 500 plus zanim pisole mają z czego płacić. ten chory kraj [...]nie jak ta huta.

 • zniesmaczony

  To własnie potrafią związki, wyciągać ręce po kasę!

 • Ołowiany żołnierzyk

  No widzisz, takie czasy... Wg sondaży jakieś ok. 40% społeczeństwa jest na rękę, wyciągać rękę po darmową kasę.... Choć w przypadku tych hutników, to oni właśnie raczej woleliby mieć pracę i godziwe zarobki niż właśnie wyciągać rękę po darmową kasę.

 • kwiatowe

  Najgorsze co moze byc - panstwowe spoleczki na teoretycznie wolnym rynku. W normalnej gospodarce firma, ktora ma problem musi sobie z nimi sama poradzic, a nie leciec do rzadu i biadolic dej dej, bo sie nam nalezy. Patologia jak panstwowe kopalnie i energetyka. Tauron Wydobycie (kopalnia Brzeszcze) nie dosc ze ma gigantyczne straty to produkuje najdrozszy wegiel, ktory musza kupowac elektrownie Tauronu. To samo z Weglokoksem Kraj - spoleczka powstala aby ratowac zgodnie z obietnica wyborcza KWK Bobrek-Piekary przed zamknieciem. Tylko nikt nie wspomnial, ze pieniadze beda pochodzic z hutnictwa, ktore juz wczesniej ledwo przedlo. Sprywatyzowac to wszystko i niech w koncu bedzie normalnie.

 • pan prywata

  To rozsądne rozumowanie, tylko prywatne firmy mają rację bytu. Górnictwo do zorania, hutnictwo do zaorania, szkolnictwo i służba zdrowia także. Założę się, że prywatne firmy będą "biły się" o klientów (tak jak prywatne uczelnie czy prywatne gabinety lekarskie i szpitale). Górnictwo, hutnictwo (gdzie w każdej branży potrzeba stali - od samochodów, poprzez stal zbrojeniową a kończąc na lokówkach do włosów) powinno być dawno sprywatyzowane. Komunistyczna mentaloność spółek skarbu państwa tworząca miejsca pracy dla spadochroniarzy z sejmu to rak trawiący i drenujący polskie społeczeństwo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.