Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jest porozumienie zapewniające utrzymanie produkcji w Hucie Pokój

 • Dodano: 2019-08-08 13:15, aktualizacja: 2019-08-08 15:04

Węglokoks i Huta Pokój podpisały porozumienie, które zapewni utrzymanie produkcji w rudzkim zakładzie – podała dziś spółka Węglokoks. Będzie też program, którego celem jest zapewnienie dalszej działalności huty.

- Jednocześnie trwają prace nad biznesplanem przyszłej działalności, a w najbliższych tygodniach mają być również finalizowane analizy prawne oraz test prywatnego inwestora, czyli opracowania mające umożliwić uzyskanie odpowiednich zgód korporacyjnych. Jest to warunek umożliwiający wdrożenie kolejnej części procesu restrukturyzacji - podkreślił rzecznik Węglokoksu Paweł Cyz.

Porozumienie to początek wdrażania programu, który zapewni Hucie Pokój dalszą działalność

Związkowcy z Huty Pokój pod koniec lipca protestowali przed siedzibą Węglokoksu. Domagali się pilnego wprowadzenia planu naprawczego i przywrócenia dostaw wsadu do produkcji. Zawarte właśnie porozumienie ma być początkiem wdrażania programu, który ma zapewnić hucie dalszą działalność i potencjalny rozwój. 

- Zakład jest w niezwykle trudnej sytuacji finansowej i organizacyjnej. Zadłużenie w bankach sięga ponad 60 milionów, a wobec samego tylko Węglokoksu SA ponad 170 mln zł. Huta już od roku nie płaci Węglokoksowi za wsad, który kupowała za pośrednictwem katowickiej spółki. Spowodowane to było z kolei złą sytuacją rudzkiego przedsiębiorstwa, które nie miało możliwości samodzielnego finansowania zakupów. Dodatkowo dużym obciążeniem dla huty jest jej majątek nieprodukcyjny. Do spółki należy ponad 100 hektarów nieużytków - wskazał rzecznik Węglokoksu.

Według Węglokoksu, największym problemem jest struktura własnościowa Huty Pokój. Węglokoks oraz Huta Łabędy mają łącznie 51 proc. udziałów w spółce, 9 proc. należy do osób fizycznych, a pozostałe 40 proc. to akcje niezidentyfikowane. Stabilne funkcjonowanie – zdaniem przedstawicieli Węglokoksu – ma zapewnić odzyskanie majątku przez Skarb Państwa.

Węglokoks pracuje także nad rozwojem spółki Huta Pokój Konstrukcje i rekultywacją terenów poprzemysłowych

Równolegle Węglokoks pracuje nad planem ratunkowym dla dalszego rozwoju spółki Huta Pokój Konstrukcje. Trzecim elementem restrukturyzacji jest rekultywacja terenów poprzemysłowych, czyli majątku nieprodukcyjnego, ponad 100 hektarów, które do tej pory obciążały spółkę. Mają one zostać zagospodarowane, tworząc kolejne miejsca pracy w Rudzie Śląskiej. W planach Węglokoksu jest stworzenie tam m.in. parku innowacji i nowych technologii.

Huta Pokój zatrudnia - wraz ze spółką Huta pokój Konstrukcje - ok. 800 pracowników, wiele innych osób pracuje w firmach kooperujących. 


 

Komentarze (4)    dodaj »

 • marek

  węglokoks ma nowy zarząd i coś zaczęło się dziać. No to z Hutą mają teraz roboty na kilka lat:)

 • Dawid

  To bardzo dobra wiadomość dla hutnictwa może następnym krokiem na poprawę sytuacji w firmie było by odchudzanie administracji?

 • Bajbus

  W hucie na wpg na stanowiskach robotniczych brakuje ludzi do pracy, ale za to w dyrekcji wpg jest tylu kierowników planistów i innych pracowników biurowych że można by te luki uzupełnić!!!

 • tom

  Odchudzenie administracji bardzo dobry pomysł, jestem pracownikiem byłego PEC-u i administracja Węglokoksu nas zjada, ładnie mówiąc .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również