Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co dalej z "Przystanią"? Czy ośrodek odzyska swój dawny blask?

 • Dodano: 2021-01-11 17:15, aktualizacja: 2021-01-17 23:06

Kochłowicka "Przystań" kiedyś tętniła życiem, stanowiła popularne miejsce odpoczynku i rekreacji, a dziś straszy. Wielu mieszkańców Rudy Śląskiej zadaje sobie pytanie, czy ośrodek odzyska swój dawny blask? Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, wiceprezydent Krzysztof Mejer wyjaśnił, że podjęte zostały już pewne działania mające na celu reorganizację funkcjonowania obiektu.

Mimo że "Przystań" na co dzień bardziej straszy, aniżeli zachęca do odwiedzin, przybywają na nią całe rodziny. Podczas ciepłych dni widać rowerzystów i biegaczy, dostrzec można spacerujących rodziców z dziećmi, wiele osób organizuje pikniki. Spotkać można tu także wędkarzy dzierżawiących stawy w ramach Stowarzyszenia Wędkarskiego "Karp". Wszystkich razi jednak niewykorzystany potencjał tego miejsca.

- Tu mogłoby być naprawdę pięknie. Mimo tego, że "Przystań" jest zaniedbana i tak latem można tu spotkać wielu spacerowiczów i rowerzystów. Myślę, że to miejsce ma ogromny potencjał - mówiła pani Halina z Kochłowic.

"Przystań" kiedyś znajdowała się we władaniu KWK Nowy Wirek. W latach 70. to miejsce tętniło życiem. Organizowano tam wypady dla pracowników i imprezy, wybudowano basen i kawiarnię. Wokół stawu można było przysiąść na ławkach, znalazło się także miejsce zabaw dla dzieci.

Mieszkańcy z radością przyjęli wiadomość, że w czerwcu 2019 roku podczas przetargu wyłoniono nowego dzierżawcę tego obiektu. Niestety, osoba, która wygrała przetarg, ostatecznie nie podpisała umowy dzierżawy. Pod koniec października 2019 roku Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, działając w imieniu Skarbu Państwa Nadleśnictwa Katowice, wezwał Miasto Ruda Śląska do usunięcia z gruntów ośrodka posadowionych tam obiektów budowlanych i towarzyszącej im infrastruktury technicznej. Od tamtego czasu miasto nie umiało dojść do porozumienia w tej sprawie z Nadleśnictwem Katowice.

Kwestia przyszłości "Przystani" została poruszona, podczas ostatniej sesji Rady Miasta przez radnego Rafała Wypiora. W odpowiedzi wiceprezydent Krzysztof Mejer uchylił rąbka tajemnicy i wyjaśnił, że podjęte zostały już pewne działania mające na celu reorganizację funkcjonowania obiektu. 

- Chcę państwa poinformować, że tutaj nastąpił przełom. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Lasami Państwowymi. Dokładnie z nadleśniczym w Katowicach. Podjęliśmy decyzję o przekazaniu naszych nakładów inwestycyjnych – ośrodka Przystań Lasom Państwowym. To ułatwi wyłonienie późniejszego dzierżawcy tych obiektów, które tam się znajdują. Innymi słowy, przekazujemy nasz majątek, który się tam znajduje, czyli obiekty po ośrodku Lasom Państwowym i one będą tym zarządzać, będą właścicielem i będą mogły znaleźć dzierżawcę. Czekamy na odpowiedź Lasów Państwowych w tej kwestii – mówił podczas sesji Rady Miasta wiceprezydent Mejer.

Czy myślicie, że "Przystań" odzyska swój dawny blask?

Komentarze (33)    dodaj komentarz »

 • Gladius

  No to po przystani i już pozamiatane!!! Znaleźli rozwiązanie hahaha... po prostu pozbyli się problemu i umyli od tego ręce. Wątpię, czy Lasy Państwowe zrobią tam cokolwiek fajnego. Znacie jakiś fajny obiekt na Śląsku postawiony na nogi przez LP? Albo przystań zostanie rozebrana, albo pozostawiona sama sobie i zniszczona przez wandali.

 • mario

  panie wypior dobrze pan mysli,jedno ale chodzi mi o wierze na kochlowickoch plantach mocno popekalo

 • Ruda

  Ten tytuł artykułu jest trafiony jak kulą w płot... kiedyś by napisali, że artykuł jest nie na temat... piszecie co dalej z Przystanią,a odpowiedzi nikt nie zna...teraz, to dziennikarze uczą się jaki dać sensacyjny tytuł, ale artykuł niewiele ma z tym wspólnego....

 • Szpila

  A co z Borówką? Też właśność LP? Miasto tylko dzierżawi?

 • Kasper

  Ja bym tam postawił biedronkę

 • Didi

  Tak dobre :)

 • Gustaw

  Jeszcze kaufland, netto, Lidl i aldi. Bydzie pikny park technologiczny

 • U.R.

  Jeszcze trochę i zacznie się budowa domów dla wybranych. Niektóre już widać nieopodal!!!

 • Elian

  Jak wygląda gospodarka Lasów Państwowych, widać wszędzie, gdzie jeszcze kilka lat temu rosły piękne stare lasy. Tak samo będzie wyglądać niedługo Przystań.

 • olo

  Może któryś z komentujących tchnie w ten ośrodek "nowe życie"! Tam, moim zdaniem, nie ma szans na przetrwanie.

 • turist

  Proste jak niema kasy,to to zasypac ilas posadzic,ładne scieszki zrobic ifajne bedom spacery.

 • Pabloja

  Racja

 • Rajnhold

  Lasy Państwowe to bogata firma i na pewno zbudujom nowy basen i saune i solarium i tor gokardowy i restauracje i plac zabaw i może nawet Biedronkę. Darz Bór!!

 • senior

  ZABKA powstanie bo zarządza nią Rydzyk -on kasę i władze ma będą niedzielne msze.

 • Xyz

  Prezydent Mejer uchylił rąbka tajemnicy..?Czyli w tajemnicy przed mieszkańcami wyzbyto się majątku po to, żeby LP zrównały to z ziemią?

 • Rudzianka

  W takim razie myślę,ze...pozamiatane:(Lasy Panstwowe naprawde pozwola tchnac w to miejsce nowe życie?Taak,tylko natury, zarośnie wszystko i wsio.

 • Mirka

  Zobaczcie co sie dzieje z zalewem naklo. Tam tez sa lasy. Radni dla swojej diety sprzedaja swoj materac

 • "EKO"

  A "miasto" nie potrafi zagospodarować obiekt?!Trze go przekazywać innym podmiotom?!

 • **

  Teren należy do lasów państwowych więc nie ma się co dziwić, że miasto nie chce w to inwestować.

 • .;;;;

  Ruda sl do kogo należy,chyba do Sląska,brac osrodek inikogo nie pytac bo to nasze razem zlasami jasne.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.