Ponad 1,1 mln zł pozyskał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na pomoc mieszkańcom dotkniętym ubóstwem, bezrobociem, biernym trybem życia czy bezradnością opiekuńczo–wychowawczą. Pieniądze z dotacji zostaną też przeznaczone na pomoc osobom chorym i uzależnionym. Wszystkie te działania będą realizowane w ramach projektu „ Ruda Śląska dla społeczności lokalnych”. Dzięki tym środkom na Osiedlu Kaufhaus otwarto nowy punkt pralniczy, łaźnię oraz kaplicę.
Dla uczestników projektu realizujemy m.in. warsztaty umiejętności społecznych, szkolenia edukacyjne i zajęcia motywacyjne. Nowe kwalifikacje, integracja z innymi uczestnikami i aktywizacja mają pomóc w odnalezieniu miejsca w społeczeństwie – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.
Oddany do użytku punkt pralniczy oraz łaźnia, a także działająca od 10 lat świetlica, są miejscami, które pomagają w „wyjściu na prostą”. Punkt pralniczy znajduje się przy ul. Pileckiego 23/02 na osiedlu Kaufhaus. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00 i mogą z niego skorzystać osoby bezdomne oraz mieszkańcy pozbawieni możliwości utrzymania w czystości swojej odzieży, ręczników, bielizny pościelowej itp.
Punkt pralniczy, który dotychczas mieścił się przy ul. Niedurnego 107, cieszył się niesłabnącym powodzeniem i rocznie wykonywał blisko pół tysiąca usług pralniczych dla mieszkańców całego miasta. Takie statystyki są najlepszym dowodem na zapotrzebowanie na takie usługi, dlatego inwestycja została zrealizowana – wyjaśnia Krystian Morys.
W tym samym budynku co punkt pralniczy, znajduje się również łaźnia dla osób bezdomnych i potrzebujących, mających ograniczony dostęp do bieżącej wody. Łaźnia wyposażona jest w dwa prysznice, a także w środki czystości. Korzystający mogą tam wziąć kąpiel i zostawić swoje ubranie do wyprania i wysuszenia. Łaźnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00 lub po wcześniejszym ustaleniu terminu.
W ramach projektu animatorzy lokalni prowadzą zajęcia świetlicowe skierowane do mieszkańców osiedla Kaufhaus. Przez ostatnie 10 lat zajęcia te odbywały się przy ul. Niedurnego 107, w świetlicy wynajmowanej od osób prywatnych. Obecny punkt to pomieszczenia MOPS pozyskane z zasobów miasta. Drugim gospodarzem tych pomieszczeń jest parafia pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu, a wspólne korzystanie z pomieszczeń stanowi kontynuację dotychczasowej współpracy z duszpasterzami projektu „Światło w familoku”. Jedno z pomieszczeń stanowi kaplicę do nabożeństw dla mieszkańców Kaufhausu.
Pozyskane dofinansowanie to 95% kosztów realizacji projektu. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 w ramach Europejskiego Funduszy Społecznego.
Miasto już wcześniej realizowało podobne projekty, mające na celu aktywizację mieszkańców zagrożonych wykluczeniem. Przynoszą one wymierne efekty w postaci nowych, praktycznych umiejętności uczestników, a co za tym idzie wzrostu zapotrzebowania na pracę.
Miasto stara się pozyskiwać inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy, by również mieszkańcom powracającym na rynek pracy zapewnić zatrudnienie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Mam nadzieję, że nowe inwestycje, które będą realizowane w mieście, będą dobrą odpowiedzią na tę potrzebę – mówi.
Stopa bezrobocia w Rudzie Śląskiej w styczniu 2018 roku wyniosła 4,2, natomiast w województwie 5,3, a w Polsce 6,9.