Wiadomości z Rudy Śląskiej

Coś dla ciała, coś dla ducha

  • Dodano: 2018-03-30 06:45, aktualizacja: 2018-03-30 07:44

Ponad 1,1 mln zł pozyskał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na pomoc mieszkańcom dotkniętym ubóstwem, bezrobociem, biernym trybem życia czy bezradnością opiekuńczo–wychowawczą. Pieniądze z dotacji zostaną też przeznaczone na pomoc osobom chorym i uzależnionym. Wszystkie te działania będą realizowane w ramach projektu „ Ruda Śląska dla społeczności lokalnych”. Dzięki tym środkom na Osiedlu Kaufhaus otwarto nowy punkt pralniczy, łaźnię oraz kaplicę.

Dla uczestników projektu realizujemy m.in. warsztaty umiejętności społecznych, szkolenia edukacyjne i zajęcia motywacyjne. Nowe kwalifikacje, integracja z innymi uczestnikami i aktywizacja mają pomóc w odnalezieniu miejsca w społeczeństwie – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Oddany do użytku punkt pralniczy oraz łaźnia, a także działająca od 10 lat świetlica, są miejscami, które pomagają w „wyjściu na prostą”. Punkt pralniczy znajduje się przy ul. Pileckiego 23/02 na osiedlu Kaufhaus. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00 i mogą z niego skorzystać osoby bezdomne oraz mieszkańcy pozbawieni możliwości utrzymania w czystości swojej odzieży, ręczników, bielizny pościelowej itp.

Punkt pralniczy, który dotychczas mieścił się przy ul. Niedurnego 107, cieszył się niesłabnącym powodzeniem i rocznie wykonywał blisko pół tysiąca usług pralniczych dla mieszkańców całego miasta. Takie statystyki są najlepszym dowodem na zapotrzebowanie na takie usługi, dlatego inwestycja została zrealizowana – wyjaśnia Krystian Morys.

W tym samym budynku co punkt pralniczy, znajduje się również łaźnia dla osób bezdomnych i potrzebujących, mających ograniczony dostęp do bieżącej wody. Łaźnia wyposażona jest w dwa prysznice, a także w środki czystości. Korzystający mogą tam wziąć kąpiel i zostawić swoje ubranie do wyprania i wysuszenia. Łaźnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00 lub po wcześniejszym ustaleniu terminu.

W ramach projektu animatorzy lokalni prowadzą zajęcia świetlicowe skierowane do mieszkańców osiedla Kaufhaus. Przez ostatnie 10 lat zajęcia te odbywały się przy ul. Niedurnego 107, w świetlicy wynajmowanej od osób prywatnych. Obecny punkt to pomieszczenia MOPS pozyskane z zasobów miasta. Drugim gospodarzem tych pomieszczeń jest parafia pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu, a wspólne korzystanie z pomieszczeń stanowi kontynuację dotychczasowej współpracy z duszpasterzami projektu „Światło w familoku”. Jedno z pomieszczeń stanowi kaplicę do nabożeństw dla mieszkańców Kaufhausu.

Pozyskane dofinansowanie to 95% kosztów realizacji projektu. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014–2020 w ramach Europejskiego Funduszy Społecznego.

Miasto już wcześniej realizowało podobne projekty, mające na celu aktywizację mieszkańców zagrożonych wykluczeniem. Przynoszą one wymierne efekty w postaci nowych, praktycznych umiejętności uczestników, a co za tym idzie wzrostu zapotrzebowania na pracę.

Miasto stara się pozyskiwać inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy, by również mieszkańcom powracającym na rynek pracy zapewnić zatrudnienie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Mam nadzieję, że nowe inwestycje, które będą realizowane w mieście, będą dobrą odpowiedzią na tę potrzebę – mówi.

Stopa bezrobocia w Rudzie Śląskiej w styczniu 2018 roku wyniosła 4,2, natomiast w województwie 5,3, a w Polsce 6,9.

Komentarze (21)    dodaj »

  • Kaufhausiok

    U Nos na Kafhausie mieszkają różni ludzie nie ino patole. Łod...dupcie się łod Nos uczciwych bakających osób. Pyrsk!!!

  • Obywatel dający zatrudnienie

    Sam prowadzę działalność i swojego czasu dałem zapytanie do PUP i co? Wysyłali mi patusow co po pieczątki przyjeżdżali bo się c[...]om pracować nie chce. Od każdego spisywałem nazwisko i robiłem notatkę do PUP. I jakie moje zdziwienie jak dostałem tel że nie będą wysylac mi ludzi bo odprawiam ich z kwitkiem (ani jeden nie dostał pieczątki) Prawda taka że śmierdziele się pracy nie podejmą a matce samotnie wychowującej dziecko dochód przekroczy o 2zł to jej się nie należy. S[...]synski kraj i tyle. Podziękujmy kaczorowi za 500+ niech żyje patola która raz na 4lata będzie trzeźwa by ponownie zagłosować na PiS

    • Obywatel dający zatrudnienie
      2018-04-02 10:20
    • odpowiedz
  • Jo

    Pieronskie śmierdzonce niyrobstwo ,po co majom robic jak ze wszad sie im pomogo!!

  • Rudzianin

    Nie ma to jak wiecznie pomagac niyrobolom !!!!!!!!!!

  • Dave

    Kaufhaus powinno się spalić i zaorać, a nie dotować. To wylegarnia patologii. Nikt normalny nie dałby się skazać żeby mieszkać w takim miejscu. Wspierać patologie a uczciwie pracujacym dopieprzac kolejne podatki.

  • Jo.

    Żyłą po grzbiecie i do roboty lenie i cwaniaki.

  • pracujacy

    No, i to mi się podoba. Nareszcie mądre , konstruktywne i jednogłośne wypowiedzi , że nasze podatki ( bo forsa z UNII to też najpierw tam wpłacone pieniądze z naszych podatków ) są zle wykorzystywane i uczy się ludzi nieróbstwa. Rozumiem - pomóc , jak ktoś stracił pracę z powodu np. pogorszenia stanu zdrowia czy innych WAŻNYCH przyczyn. Ale są tacy,co nigdy nie skalali się pracą ,into już drugie lub 3-cie pokolenie korzysta z pomocy społecznej , twierdząc, że NALEŻY im się , bo tak byli wychowani - ma im dać PAŃSTWO. Może ktoś z DECYDENTÓW to przeczyta i pomyśli , aby aktywizować , a nie wspomagać lenistwo .

  • Rudzianka

    A kaplica po co? Pralnia, natrysk - rozumiem. Czy MOPS jako instytucja świecka ma w swoim statucie wspieranie tego typu inwestycji. To chyba działka Kościoła, a nie pieniędzy z naszych podatków. Może by p. Dyrektor się wypowiedział bo pachnie mi to sprzeniewierzeniem państwowych środków. Mało jest miejsc do modlitwy w mieście? Uważam , że są pilniejsze potrzeby!!!

  • N.. Bytom

    Nawet krzyża nie potrafią wystroic uprzatnac na nabożeństwo majowe. Tacy są mieszkańcy kaufhauzu!!

  • księziczka

    dokładanie do kościołów to worek bez dna każda władza ma tam swój interes liczy na poparcie ALE TRZEBA Z TYM SKOŃCZYĆ - jest 21 wiek a my w średniowieczu szkoda było forsy na szkoły skoro dalej jest niebo ,piekło bóg i inne bajki a księża się śmieją z waszej głupoty,

  • Wierząca

    A z koszyczkiem w kościele już dziś byłaś, nie wierząca w bajki księżniczko?

  • rudzianka

    Co się z tym krajem dzieje,patologia ma pomoc z każdej strony,Sami tworzycie takie zachowania,że ludziom nie chce się szukać pracy.Pomóżcie osobom schorowanym,który połowę emerytury wydają a leki,lub młodym ,żeby mieli gdzie mieszkać,bez zaciągania kredytu na całe życie.Takie placówki dla nizin społecznych nie poprawią ich stanu ,bo nic z nich nie wynika.Dać im pomoc,owszem ,ale podstawową rzeczą jest dać im zatrudnienie i nauczyć się samemu utrzymywać z własnej pracy ,a nie z zasiłków i udogodnień dla patologii.To,że Ktoś się umyje i upierze w niczym nie zmieni jego sytuacji życiowej,nadal będzie nierobem tylko umytym.Nauczyli się juz ,ze do najniższej krajowej nikt im nie dołoży ,a patologia ma pomoc gdziekolwiek sie obróci.Ciekawe czy kiedykolwiek nasz rząd dostrzeże ,że pomaganie patologii z naszych wspólnych pieniędzy sprowadzi nasz naród na dno.

  • star  śpiewki

    Dla dorosłych niepełnosprawnych NIC od kilku lat turnusy rehabilitacyjne to fikcja a na kościoły zawsze się forsa znajdzie ,a nasi radni nic w ej sprawienie robią A RÓZGA siedzi po co ,Rada seniorów po co żadnego pożytku byle swoim posadki załatwić Osmenda do Rady Miasta się nie dostał- to trzeba mu stworzyć jakąś fuche ,,,,many many .....emerytura jest to odpoczywajcie dziadki

  • Przykre

    Chowejcie dalej nierobow

  • Axel

    Ubóstwo intelektualne, niski poziom motywacji i moralność Kalego - tego żadne miliony nie zmienią. Dajemy ludziom pieniądze za to że nic nie robią to trudno oczekiwać, że ze te parę stówek więcej będzie im się chciało zapieprzać w robocie. Kto nie chce pracować, niech też nie je!

  • jn

    uczycie ludzi nieróbstwa. Bierny tryb życia-nierobol.

  • Dobra Nadzieja

    Praca jest zawsze od ręki w Lambertz i Delisso. Tam cały czas trwa rekrutacja. Więc g...roboty jest w bród. Teraz na Kaufhausie będzie jeszcze większe chacharstwo bo mieszkańcy zaczną imprezować z bezdomnymi. Hulaj dusza piekła nie ma. Kto wymyślił tę lokalizację? Będą trutnie w mieście szerszeni.

  • Z ciastowni

    Tak racja w lambertz ludzi brakuje. Ludzie przychodzą parę dni i już nie przychodzą. Roboty jest bardzo dużo tylko się nie chce!

  • Perełka

    Jest sporo zakładów w Rudzie Śląskiej które borykają się z brakiem rąk do pracy. Oferty pracy można znaleźć w handlu, gastronomii czy w wększych zakładach produkcyjnych jednak ludzie nie wykazują chęci do pracy bo wolą pobrać zasiłki skąd tylko się da. Proponuję pieniądze przeznaczyć na inny cel bardziej szczytny a nie dawać za darmo bezrobotnym.

  • Chop

    Zgadzam się z Pani wypowiedzią. Jest jeden haczyk, prace, o których Pani mówi są kiepsko płatne, często poniżej min. krajowej na śmieciowych umowach. Zatem każdy, który "dobrze liczy" woli pozostać na zasiłkach, wsparciu z mopsu i dorobić na czarno. Jestem pewien, że w ten sposób "zarabiają" dużo wiecej, bez stresu, systemu zmianowego, czy pracując w kiepskiej atmosferze. Niestety powoduje to wzrost patologii i coraz większą dysfunkcje społeczną czy rodzinną. Brak myslenia perspektywistycznego, a wraz z nim tworzenie nowych siedlisk wykluczonych. Jedynym, jak sądzę, rozwiązaniem jest aktywne podnoszenie kompetencji przy współudziale chociażby z PUP czy lokalnymi przedsiębiorcami.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również