Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy gimnastycy zyskają w końcu swoje miejsce w Rudzie Śląskiej? 

 • Dodano: 2021-05-24 10:30, aktualizacja: 2021-05-24 14:13

Młodzież uprawiająca gimnastykę akrobatyczną w Rudzie Śląskiej zyska swoją siedzibę? Radna Ewa Chmielewska proponuje, aby klub sportowy ulokować w jednym z nieużywanych budynków należących do Huty Pokój. Nie będzie to jednak proste zadanie. Najpierw trzeba uregulować kwestie finansowe, kupić działkę i zaadaptować na cele sportowe.


Kilka tygodni temu pojawił się pomysł przekształcenia krytego basenu znajdującego się przy ulicy Pokoju 13 w Nowym Bytomiu na halę do ćwiczeń dla rudzkich gimnastyków. Miasto tłumaczyło chęć zmian niską frekwencją oraz małymi wpływami z biletów, a Katolicki Parafialny Klub Sportowy "Halemba" choć działa 20 lat, nadal nie posiada własnej siedziby. Propozycja ta spotkała się z krytyką mieszkańców, w związku z czym zdecydowano się na jego wycofanie.

Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta radna Ewa Chmielewska poruszyła kwestię kupna od Huty Pokój S.A. budynku, w którym mogłaby powstać hala sportowa. Złożyła też interpelację w tej sprawie. Chodzi o nieużywany obecnie budynek, położony w pobliżu Bramy III Huty Pokój.

- Działka, na której znajduje się budynek, usytuowana jest przy ul. Niedurnego, w pobliżu zjazdu na Drogową Trasę Średnicową, bezpośrednio graniczy z przystankiem autobusowym i tramwajowym. Takie usytuowanie stanowi dodatkowy atut, gdyż gwarantuje łatwość dostępu dla użytkowników różnych środków komunikacji – czytamy w interpelacji radnej Chmielewskiej.

Okazuje się, że kupno budynku nie będzie proste. Wskazana przez radną działka stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Huty Pokój S.A. Co więcej, księga wieczysta obciążona jest hipoteką umowną łączną kaucyjną wynoszącą 125 250 000 zł oraz hipoteką umowną w kwocie 78 750 000 zł.

- (..) ewentualne nabycie nieruchomości powinno zostać poprzedzone uzyskaniem przez Hutę zgód wierzycieli hipotecznych tj. Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. Regionalny Oddział w Katowicach, Centrum Korporacyjnego w Gliwicach oraz Spółki Węglokoks S.A. w Katowicach na zrzeczenie się tych hipotek i wyrażenie zgody na bezciężarowe odłączenie działki nr 3725/215 z księgi wieczystej” – czytamy w odpowiedzi magistratu na interpelację radnej.

Działka została uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy usługowej o charakterze publicznym, z przeznaczeniem podstawowym pod obiekty usług kultury w tym muzea, obiekty  rekreacji, gastronomii, administracji, a także obiekty biurowe. Jak czytamy w odpowiedzi UM w Rudzie Śląskiej: „Dopuszcza się także realizację sportu i rekreacji”.

Zapowiedziano jednak, że sprawa nabycia nieruchomości zostanie poddana analizie. Koszty związane z kupnem działki i zaadaptowaniem budynku do działalności rudzkich gimnastyków mogą być ogromne. Fakty jednak są takie, że sportowcy nadal nie mają swojej siedziby. 

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

 • Mirek

  To tzw badanie rynku co ludzie powiedzą , temat basenu jak by nie został oprotestowany tutaj publicznie pewno by było po herbacie .Myślę że tutaj jest dobre miejsce na tzw. co ludzie powiedzą . Stanowcze nie dla prywatnych biznesów kosztem podatników . A pani pani radna niech sobie rządzi swoim portfelem i też z niego daje prezenty.

 • zagadka

  Hala jest potrzebna dla mieszkańców a nie dla prywatnych biznesów. No chyba że zapłacą za wynajem

 • Rafik

  Na dole sala do : akrobatyki , piłki ręcznej .1pietro siłownia dla nowego programu tv sfera. 2 piętro prezes (który nie jest prezesem )oraz czlonkow zarządu Kpks . 3 piętro szkoła języków obcych i znanych . 4 piętro odział klas tv sfera.Piwnice kotłownia Wraz z obsługą techniczną 4osoby (darmowa zielona energia z miasta ) Tak powinien wyglądać rozkład pomieszczeń . I niech będzie troszkę przestrzeni żeby było czym oddychać.

 • Jonus

  A kto za to zapłaci rodzina W ? Tzw. rodzinny interes . Przecież to parafialny klub a nie miejski , nie potraficie zrobić porządku z miejskim sportem a tu taki prezent dla rodzinnego interesu , na całą RŚ otwieracie 2 klasy sportowe a tu proszę takie parcie . Przecież jest komitywa rodzinnego interesu z panem z od Tv kablowej niech da zaplecze .Myślę że ludzie nie mają chęci płacić podatków na czyjeś prywatne business y. Działacie 20 lat do księdza niech wam da. A pani radna niech nie rozdaje naszych pieniędzy bo nic jej do nich , chyba że mamy kumulację w urzędzie ,bo czas się kończy ??

 • obserwer

  A co z halą Slavii w Orzegowie? To przecież była typowo gimnastyczna hala. Z drugiej strony jeżeli w Rudzie ktoś założy klub skoków narciarskich to też trzeba będzie budować od razu skocznię? Z całym szacunkiem dla niżowych (choć bardzo pięknych) sportów to niestety w Rudzie liczy się tylko piłka nożna.

 • Dżej

  Hahahahaha jaka piłka nożna hahahahaha w tym mieście się liczy?

 • Karl

  Ta na kero pajacu nie łazisz. Możesz podać frekwencja widzów na imprezach gimnastycznych na Rudzie, po odjęciu rodzin zawodniczek ? Niech zgadna: zero.

 • Dżej

  Nie łaża bo piłka nożna w klasie okręgowej czy prawie że najniższej w polsce sie nie "liczy".

 • boluś

  Może radna Chmielewska' tak hojna jeżeli chodzi o publiczne pieniądze ' dołoży SWOJE DIETY do tak zbożnego projektu ? miast wydawać naszą kasę ze stale rosnących opłat i podatków'

 • Rudzianin

  Moim zdaniem, to bardzo dobrze, że powstaje inicjatywu rozwoju sportu i zdrowia w naszym mieście. Popieram w 100%

 • Halo

  Czasami mam wrażenie że artykuł jest zamieszczany po to aby zwiększyć nienawiść i hejt. Dostało się Włodarskim, radnej, zawodnikom..... po co? Najlepiej narzekać, nie robi się nic to źle bo nic nie zrobili jak coś chcą zrobić to też zle bp kasa bo są innehale itp. Za nim się tutaj ktoś wypowie proszę o zapoznanie się z tematem bo tylko pokazujecie swój poziom inteligencji a wierze w to że jest większy niż wypowiedzi niektórych komentujących...tylko trzeba chcieć;)

 • Jas

  Jak się komuś należy to się należy nikt nie będzie robił prywaty na naszych plecach , jesteś przedsiębiorcą musisz kombinować sam więc nie wieszak ludziom makaronu bo układ jest jasny tylko rodzina W, pan prezydent i pani Ch, coś chcą na tzw . Potem .Miłego dnia

 • boluś

  Oczywiście dostało sie IM niyzasadnie. Komentarze to hejt i szerzynie nienawiści. WSZYSCY majom sie potulnie skłodać na cwaniackie interesiki ,niszowe sporty i wałki lokalnych koryciarzy. ILE BANIEK I NA ILE ZAWODNICZEK ? bo na zdjynciu ino trzy. Moge im wynajońć sala po somsiedzku tam kaj majom odpowiedni obiekt ? toniyj wyjdzie i rodziców bydzie stać !

 • Kriss

  Parafialny mówisz. Skoro biskup wyraził zgodę na jego powstanie, a w statucie jest mowa a wartościach kościelnych, to niech kuria da salę do ćwiczeń.

 • kibic

  Czegoś nie mogę zrozumieć .Ktoś zakłada sekcję nie mając bazy treningowej.To po co się porywać na coś , nie mając możliwości funkcjonowania.Trochę to bez sensu.

 • boluś

  I o to chodzi ! trza baza treningowo to trza wydatkować KASA z URZYNDU na baza ,remonty,wyposażenie inne koszty związane z działalnością . Ważne coby boło głośno w temacie i szmal płynoł szerokim strumieniym a o to postarajom sie kolesie z Powiatowej Rady PoŻydku Publicznego i ZaRzondu? Miasta. Niyzły Biznes pod kościelnom przykrywkom!

 • PEPE

  To juz chyba lepij, tonij i atrakcyjnij bylo by im sie postawic nowo nowoczesno hala, a nie stare badziewie adoptowac. Jak do mie pomysł blank gupi.

 • Karminadel

  Hmm gimnastyka to jednak sport dość niszowy i zupełnie nie rozumiem dlaczego taki klub nie może trenować, jak to inne kluby robią w szkołach na salach gimnastycznych! Zresztą była na ten cel sala na Orzegowie i co z nią Miasto zrobiło!?Kupowanie nieruchomości na ten cel to nieporozumienie i marnotrawienie miejskiej kasy! Radna niech zajmie się rowerami a nie puszcza kolejne bąki, które brzydko pachną!

 • Karl

  Ludzie, po co ta propaganda ? Co jakiś czas pojawia się tu temat tych dziwaków. Przecież ten klub nie interesuje nikogo oprócz zawodników (o ile są), zawodniczek i ich rodziców ewentualnie. Chcą coś niszowego robić, to niech robią za swoje pieniądze. Niby proste, a jednak widać nie...

 • Zonk

  Ktoś jest tu średnio rozgarnięty. Z jednej strony wie, że w mieście nie ma pieniędzy na wiaty przystankowe, a z drugiej proponuje taki wydatek. A zupełnie inna bajka, to fakt, że skoro jest to klub parafialny działający zgodnie z nauką kościoła, o niech kuria da pieniądze na siedzibę.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.