Młodzież uprawiająca gimnastykę akrobatyczną w Rudzie Śląskiej zyska swoją siedzibę? Radna Ewa Chmielewska proponuje, aby klub sportowy ulokować w jednym z nieużywanych budynków należących do Huty Pokój. Nie będzie to jednak proste zadanie. Najpierw trzeba uregulować kwestie finansowe, kupić działkę i zaadaptować na cele sportowe.
Kilka tygodni temu pojawił się pomysł przekształcenia krytego basenu znajdującego się przy ulicy Pokoju 13 w Nowym Bytomiu na halę do ćwiczeń dla rudzkich gimnastyków. Miasto tłumaczyło chęć zmian niską frekwencją oraz małymi wpływami z biletów, a Katolicki Parafialny Klub Sportowy "Halemba" choć działa 20 lat, nadal nie posiada własnej siedziby. Propozycja ta spotkała się z krytyką mieszkańców, w związku z czym zdecydowano się na jego wycofanie.
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta radna Ewa Chmielewska poruszyła kwestię kupna od Huty Pokój S.A. budynku, w którym mogłaby powstać hala sportowa. Złożyła też interpelację w tej sprawie. Chodzi o nieużywany obecnie budynek, położony w pobliżu Bramy III Huty Pokój.
- Działka, na której znajduje się budynek, usytuowana jest przy ul. Niedurnego, w pobliżu zjazdu na Drogową Trasę Średnicową, bezpośrednio graniczy z przystankiem autobusowym i tramwajowym. Takie usytuowanie stanowi dodatkowy atut, gdyż gwarantuje łatwość dostępu dla użytkowników różnych środków komunikacji – czytamy w interpelacji radnej Chmielewskiej.
Okazuje się, że kupno budynku nie będzie proste. Wskazana przez radną działka stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Huty Pokój S.A. Co więcej, księga wieczysta obciążona jest hipoteką umowną łączną kaucyjną wynoszącą 125 250 000 zł oraz hipoteką umowną w kwocie 78 750 000 zł.
- (..) ewentualne nabycie nieruchomości powinno zostać poprzedzone uzyskaniem przez Hutę zgód wierzycieli hipotecznych tj. Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. Regionalny Oddział w Katowicach, Centrum Korporacyjnego w Gliwicach oraz Spółki Węglokoks S.A. w Katowicach na zrzeczenie się tych hipotek i wyrażenie zgody na bezciężarowe odłączenie działki nr 3725/215 z księgi wieczystej” – czytamy w odpowiedzi magistratu na interpelację radnej.
Działka została uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy usługowej o charakterze publicznym, z przeznaczeniem podstawowym pod obiekty usług kultury w tym muzea, obiekty rekreacji, gastronomii, administracji, a także obiekty biurowe. Jak czytamy w odpowiedzi UM w Rudzie Śląskiej: „Dopuszcza się także realizację sportu i rekreacji”.
Zapowiedziano jednak, że sprawa nabycia nieruchomości zostanie poddana analizie. Koszty związane z kupnem działki i zaadaptowaniem budynku do działalności rudzkich gimnastyków mogą być ogromne. Fakty jednak są takie, że sportowcy nadal nie mają swojej siedziby.