Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zamiast basenu w Nowym Bytomiu będzie hala do akrobatyki sportowej?

 • Dodano: 2021-02-01 13:15, aktualizacja: 2021-02-01 14:56

Basen znajdujący się w gmachu przy ulicy Pokoju 13 w Rudzie Śląskiej- Nowym Bytomiu zostanie zamieniony na halę dla „gimnastyków" Katolickiego Parafialnego Klubu Sportowego "Halemba"? Niedawno pojawił się taki pomysł. Miasto tłumaczy chęć zmian niską frekwencją oraz małymi wpływami z biletów, a wspomniany klub choć działa 20 lat, nadal nie posiada własnej siedziby.


Basen był remontowany w latach 2006-2007. Jak się okazuje, obiekt nie należy do tych najchętniej wybieranych przez rudzian. Niska frekwencja, a przy tym niskie wpływy do miejskiej kasy zaważyły na tym, że miasto rozważa jego przekształcenie w halę sportową. Należy dodać, że choć budynek wygląda całkiem przyzwoicie, to już jego otoczenie woła o pomstę do nieba. Fatalny dojazd może zniechęcać potencjalnych miłośników pływania.

Basen w Nowym Bytomiu jest rzadko odwiedzany przez rudzian

Informacje o możliwości likwidacji basenu w Nowym Bytomiu pojawiły się podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Temat poruszył radny Krzysztof Piechaczek. Pytał, jakie plany ma zarząd miast względem krytego basenu w dzielnicy Nowy Bytom?

Faktycznie, zastanawiamy się nad przyszłością basenu w Nowym Bytomiu. To obiekt basenowy w najmniejszym stopniu wykorzystywany przez mieszkańców i nie tylko. Zanalizowaliśmy dane za rok 2019, z których wynika, że w ciągu godziny korzysta z niego średnio 7 osób - odpowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Wiceprezydent wskazał, że pomysł przekształcenia obiektu w halę sportową, którą można udostępnić gimnastykom i gimnastyczkom z Rudy Śląskiej, zrodził się w środowisku sportowym. Dodał, że pomysł jest analizowany, ale nie zapadły jeszcze żadne ostateczne decyzje.

Koncepcja zasypania niecki basenowej w obiekcie w Nowym Bytomiu zelektryzowała mieszkańców. Jeśli obiekt zostanie zlikwidowany Ruda Śląska będzie miała do dyspozycji basen zamknięty w Rudzie 1 oraz w Kochłowicach, plus oczywiście Aquadrom

Kiedy informacja została opublikowana na jednej z rudzkich grup, jej członkowie zaczęli żywo dyskutować, wspominając, że basen wykorzystywany jest przez szkoły, które prowadzą tam lekcje wf– m.in. korzysta z niego SP nr 41. Wówczas głos w sprawie zabrał wiceprezydent Krzysztof Mejer, pisząc:

Jeśli obrona basenu w Nowym Bytomiu przełoży się na frekwencję, to będzie rewelacyjnie. Problem w tym, że ten basen jest najrzadziej odwiedzany przez mieszkańców. Średnio 7 osób na godzinę. Szkoły kompletnie z niego nie korzystają. Przedstawimy w tym zakresie szczegółowe dane. Ja rozumiem sentymenty i przywiązanie do obiektu. Ale powinniśmy myśleć o optymalnym wykorzystaniu naszych obiektów. Nie stać nas na utrzymywanie pustych budynków. W przypadku basenu w Nowym Bytomiu kosztuje nas to rocznie około 1,2 mln złotych. Dochody tego obiektu są na poziomie około 350 tys. złotych. Nie stać tez nas na budowanie kolejnych obiektów sportowych, ale rozumiem, ze te argumenty nikogo nie obchodzą. I to właśnie jest niegospodarność.

Wiceprezydent Mejer dodał też, że dochody z basenu w Nowym Bytomiu pokrywają zaledwie 19 proc. kosztów. Tymczasem w przypadku dwóch pozostałych obiektów wpływy utrzymują się na poziomie ponad 43 proc. kosztów. Średnio z tego basenu korzysta na godzinę 7 osób a maksymalnie mogłoby 50.

Nad sprawą przyszłości basenu pochyli się Komisja Sportu

Wiadomo już, że za dwa tygodnie odbędzie się Komisja Sportu, na której omówiona zostanie sytuacja rudzkiej pływalni przy ulicy Pokoju 13.

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat tego, że to rodzina Wodarskich jest inicjatorem pomysłu przekształcenia obiektu w halę sportową. W związku z tym oświadczenie w tej sprawie złożył radny Łukasz Wodarski. Wyjaśnił, że zanim otrzymał mandat radnego, pełnił społecznie funkcję prezesa Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Grunwald Ruda Śląska, jednakże po wejściu do Rady Miasta, zrzekł się tej punkcji i nie uczestniczył w żadnych rozmowach prowadzonych przez miasto z Zarządem Klubu KPKS " Halemba".

Gimnastycy nadal nie mają swojej siedziby

W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych wątpliwościami odnoszącymi się do przekształcenia krytego basenu na Nowym Bytomiu na halę do akrobatyki sportowej Zarząd KPKS "Halemba" postanowił przedstawić swoje stanowisko. Należy wyjaśnić, że wśród założycieli powstałego w 2002 roku Katolickiego Parafialnego Klubu Sportowego "Halemba" byli także obecni członkowie Zarządu - Danuta i Bogusław Wodarscy (rodzice radnego Łukasza Wodarskiego), którzy pełnili powierzone im funkcje społecznie.

Klub w ramach samej sekcji akrobatyki zrzesza aktualnie około 130 licencjonowanych zawodniczek i zawodników, którzy trenują pod okiem 7 wykwalifikowanych trenerów. Chętnych dzieci na zajęcia nie brakuje i mogłoby ich być znacznie więcej, niestety ogranicza nas brak miejsca. Ze względu na duży popyt już nie raz analizowaliśmy możliwość otwarcia dodatkowych grup naborowych i ogólnorozwojowych dla najmłodszych oraz grup rekreacyjnych dla starszych dzieci i młodzieży, jednak obecny stan liczbowy uczestniczących w zajęciach oraz ograniczenia w dostępie do miejsca, w którym mogłyby się one odbywać "wiążą nam ręce", uniemożliwiając rozwój i zwiększenie dostępności do zajęć – czytamy w oświadczeniu KPKS " Halemba".

Członkowie klubu nie posiadają własnej bazy do treningów. Choć posiada duże zasługi na polu sportu i wiele medali na koncie, wywalczonych m.in. w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, Mistrzostwach Polski, Pucharów Polski, Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, nie mają gdzie ćwiczyć. Korzystają m.in. z hali zapaśniczej w Orzegowie czy z salki gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 w Halembie.

Z brakiem swojego miejsca do trenowania borykamy się już od wielu lat. I od wielu lat toczą się liczne rozmowy z władzami miasta i rozważane są różne pomysły w jaki sposób zapewnić naszym zawodnikom - dzieciom i młodzieży Rudy Śląskiej, godziwe warunki do treningu. Szukanie więc bazy dla akrobatów i propozycja ze strony Miasta o przystosowaniu basenu, nie jest decyzją nieprzemyślaną lub jak napisano w komentarzach "pomysłem wyciągniętym z kapelusza", a efektem wieloletnich starań i rozmów obu stron – czytamy w oświadczeniu KPKS " Halemba".

Co będzie z basenem w Nowym Bytomiu?

Sprawa jest otwarta. Niebawem zostanie zwołana Komisja Sportu, która będzie dyskutować na temat przyszłości nowobytomskiego obiektu sportowego. Mieszkańcy jednak sprzeciwiają się planom likwidacji basenu. Wskazują jednak, że jeżeli frakwencja jest tak niska, należy podjąć działanie zmierzające go popularyzacji i wypromowania tego miejsca.

Zamiast basenu w Nowym Bytomiu będzie hala do akrobatyki sportowej?

Zobacz także

Komentarze (138)    dodaj komentarz »

 • Burdyńska

  Basen nie powinien być zlikwidowany.

 • Józef Bielszowice

  Układ jest prosty jak ktoś napisał . Porozumienie Meyer & Wodarski familly team Dam ci ta halę wyremontuje i pasuje ,będzie z bańki . Radny o niczym nie wiedząc ( mądry człowiek a robi idiotów z ludzi) bo to nie on jest w zarządzie klubu

 • Józef Bielszowice

  A co to niewygodny komentarz ? Filtrować to sobie możecie kawę w ekspresie Dziady. Wyłącznie pisanie komentarzy i będzie spokój .

 • Rudzianka

  Witam, skoro w nazwie mają klub katolicki, to niech siedziby szukają w niewykorzystanych salkach parafialnych, w których kiedyś uczono religii. Przecież to własność parafian, a nie księży!

 • Mimoza

  Pomijam już kwestie czy się opłaca czy się nie opłaca. Tłumaczenia mejera butne, bezczelne, bez szacunku dla drugiej strony. Taki poziom debaty publicznej

 • wodny

  Na Bykowinie niebieskiedachy kompiel darmowa na wolnym lufcie ino pływac.

 • Seba

  Witam Czytając te wszystkie komentarze to aż głowa boli basen powinien być otwarty Zorganizować nauki do pływania dla dzieci a moje pytanie brzmi co z halą Na Tunkla .Nikt się nią nie interesuje za niedługo też będzie do wyburzenia.

 • Normal

  Myślę, że w tym konkretnym przypadku polityka wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem. Ktoś chce zwiększyć frekwencję w Aquadromie, a ktoś inny chce pomóc swojej rodzinie, więc postanowiono upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Tyle, że zasypać basen jest łatwo, trudno będzie wybudować w przyszłości nowy, bo to kosztuje o wiele więcej niż budowa hali... Nie zamykajcie krytych basenów latem na 5-6 tygodni, bo wtedy dzieci i młodzież mają wakacje i chętnie z nich skorzystają, nie róbcie rezerwacji całego basenu dla szkół i stowarzyszeń - tylko max 3 tory, a frekwencja się poprawi. I zróbcie drogę dojazdową, bo to wstyd, żeby taki był dojazd do miejskiego obiektu. A jeśli ktoś próbuje wywierać na kimś presję, albo proponuje jakieś niezgodne z prawem układy, to trzeba to zgłosić odpowiednim służbom.

 • Zdegustowany

  Skoro jest to katolicki i parafialny klub, to niech mu parafia halę wybuduje. Nie zgadzam się na przekazanie kolejnej miejskiej nieruchomości kościołowi.

 • Zdegustowany

  Skoro jest to katolicki i parafialny klub, to niech mu parafia halę wybuduje. Nie zgadzam się na przekazanie kolejnej miejskiej nieruchomości kościołowi.

 • Dana

  Ty masz g do gadkji i to jest piękne

 • siostra

  Rodzinny biznes, wyssany z mlekiem matki ,od 30 lat wiedzą jak się ustawić. Kto na niego głosował ?

 • bbb

  Cytuję Mejera "W przypadku basenu w Nowym Bytomiu kosztuje nas to rocznie około 1,2 mln złotych. Dochody tego obiektu są na poziomie około 350 tys. złotych." Rozumiem, ze rodzice akrobatów poniosą koszty utrzymania obiektu? Na jednego zawodnika przypada około 8650 złotych rocznie.

 • Hmm..

  Na hali nie bedzie wody, pomp, pracownikow technicznych, wiec i koszty beda zdecydowanie nizsze. Klub nie ma nic wspolnego z kosciolem, tylko nazwe, poniewaz jednym z zalozycieli byl ksiadz, dawno temu. Do klubu uczeszcza okolo 300 dzieciakow. Jest to jeden z lepszych klubow w polsce. Akrobaci biora udzial w miedzynarodowych turniejach. W tym roku 8 miejsce w genewie, na ktore rodzice robili zrzutke, zeby dofinansowac wyjazd. Moja 5 latka trenuje na orzehowie 4 razy w tygodniu, od 19-21. na hali zapasnikow. Oczywoscie po treningu doroslych chlopow, dopiero moze wynajac hale klub dla dzieci. Na halembie pieknie odnowiony mosir, stoi pusty! Brawo Polsko! Sport, to zdrowie...i biznes. Zeby uzdolnione dzieciaki mogly sie wybic, trzeba miec worek pieniedzy...

 • Mimoza

  Poza tym, idąc tym torem myślenia, aquadrom już dawno powinien być zamknięty tink tank

 • Obca

  Widzę. że Ta Wasza pani prezydent ma coraz to lepsze pomysły:-D

 • Majk

  Byłem z ciekawości zobaczyć 3 lata temu by wspomnieć jak to było jeżdżąc I korzystać z basenu że szkoły. Podsumowanie takie że już nie pojadę nie spełnia wymiarów jak i woda zimna A o jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nawet ratownika nie zastalem bo siedział w kamerliku. Jestem za zamknięciem tego basenu i zrobienie hali sportowej dla dzieci, będzie z tego większy pożytek jak sentyment do czegoś co już nie istnieje.

 • M.

  Głupota moi trenuja WOPR i z klubu i jakoś woda nie jest im zimna pewnie ktoś pisze z rodziców co trenują agrobatykę

 • Nurek

  pozamykać kopalnie i zrobić basen w szybach kopalnianych na głebokośc 1000 m.Plywajcie ile chcecie oczywiscie bez ratowników

 • error

  Nie będzie chóru, będzie balet! Kto wybrał tych Aniołów na stanowiska, bo ja nie wierzę, że to się dzieje naprawdę.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.