Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy basen w Nowym Bytomiu zostanie zasypany? Znamy stanowisko miasta

 • Dodano: 2021-02-04 14:30, aktualizacja: 2021-02-05 09:25

Temat dalszej przyszłości basenu krytego w Nowym Bytomiu wywołał w ostatnich dniach lawinę spekulacji, dyskusji i komentarzy. Czy basen zostanie zasypany? Czy w jego miejscu powstanie hala? Znamy stanowisko miasta w tej sprawie. 


Przyszłości basenu krytego w Nowym Bytomiu

W ubiegłym tygodniu w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje na temat przyszłości pływalni w Nowym Bytomiu. Basen znajdujący się w gmachu przy ulicy Pokoju 13 miał zostać zamieniony na halę dla "gimnastyków" Katolickiego Parafialnego Klubu Sportowego " Halemba"? Miasto tłumaczyło chęć zmian niską frekwencją oraz małymi wpływami z biletów.

- Temat dalszej przyszłości basenu krytego w Nowym Bytomiu wywołał w ostatnich dniach lawinę spekulacji, dyskusji i komentarzy. Nic w tym dziwnego, gdyż obiekt ten ma swoją wieloletnią historię, a sporo mieszkańców ma do niego stosunek sentymentalny. Niestety ten sentyment nie przekłada się na frekwencję na tym obiekcie, która jest na bardzo niskim poziomie. W 2019 roku średnio w ciągu godziny z basenu w Nowym Bytomiu korzystało zaledwie 7 osób. Gdyby nie treningi ratowników wodnych oraz zawodników jednego z klubów sportowych, ten wskaźnik byłby niewątpliwie jeszcze gorszy. Frekwencja na dwóch pozostałych miejskich basenach jest zdecydowanie wyższa, sięga 20 osób na jedną godzinę - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer. 

Wiceprezydent Rudy Śląskiej przyznał, że miasto zaczęło szukać możliwości "lepszego wykorzystania potencjału tego obiektu i miejsca". W wyniku wielu dyskusji i rozmów, pojawił się pomysł przekształcenia basenu w halę sportową.

- Ciężko stać z boku, gdy widzi się, jak miejsce, które niegdyś tętniło życiem, umiera. Postanowiliśmy nie czekać na jego zgon, tylko coś zrobić. Po przeanalizowaniu wielu argumentów "za" i "przeciw" pokusiliśmy się o zmianę przeznaczenia budynku, w którym znajduje się basen. Tak się dzieje z wieloma obiektami w innych miastach. Zaczęliśmy szukać możliwości lepszego wykorzystania potencjału tego obiektu i miejsca. W wyniku wielu dyskusji i rozmów, pojawił się pomysł przekształcenia basenu w halę sportową, dedykowaną akrobatyce sportowej. Pomysł ten wydawał się, śmiały, a co najważniejsze możliwy do realizacji. Z naszych wstępnych szacunków wynikało, że wcielenie go w życie kosztowałoby miasto niespełna 700 tysięcy złotych. Tymczasem wybudowanie nowej hali dla gimnastyków pochłonęłoby kilkanaście milionów złotych - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Chcieliśmy nasze plany przedstawić wszystkim zainteresowanym. Ale chcieliśmy to zrobić, mając pewność, że wszystkie nasze założenia się spinają. Niestety nie dano nam tej szansy. Od tygodnia jesteśmy atakowani za "odważne myślenie", za to, że zamiast przyglądać się "umieraniu" jednego z obiektów, zaczęliśmy podejmować działania dotyczące jego przyszłości - dodał.


Miasto zrezygnowało z pomysłu zasypania basenu

Miasto zrezygnowało jednak z pomysłu zasypania basenu w Nowym Bytomiu. Dlaczego? Jak się okazało koszty przebudowy, byłyby zbyt wysokie. Jak dodał wiceprezydent Mejer, na decyzję władz miasta miał także wpływ sprzeciw mieszkańców. 

- Gdyby pozwolono nam do końca pracować nad tym pomysłem, to całego tego zamieszania i awantury, by nie było. Otóż oświadczam, że nie będziemy proponować Radzie Miasta zadania inwestycyjnego polegającego na przekształceniu basenu w Nowym Bytomiu w halę sportową. Nie będziemy tego robić dlatego, ponieważ jego koszty byłyby wyższe od wspomnianych wcześniej. Okazuje się, że zamiana basenu na halę sportową wymagałaby również wybudowania drogi pożarowej, co znacznie podnosi cenę całej inwestycji. Oczywiście sprzeciw wobec naszych planów również ma wpływ na podjętą decyzję. Nie chcemy niczego realizować wbrew woli mieszkańców. Czas na pewno pokaże, czy ten pomysł miał sens, czy też nie - mówił wiceprezydent.

Brak zgody na realizację tego pomysłu będzie jednak skutkowało tym, że sportowcom uprawiającym akrobatykę przyjdzie jeszcze długo poczekać na odpowiednie miejsce do trenowania. 

- Niestety, w tym momencie naszego miasta nie stać na budowę nowej hali. Mamy wiele innych, pilniejszych zadań inwestycyjnych  do realizacji. Wśród nich jest budowa sal gimnastycznych, na które  czekają jeszcze dwie rudzkie szkoły. Jednocześnie dziękuję wszystkim osobom, które włączyły się w merytoryczną dyskusję na temat kondycji rudzkiego sportu i jego zaplecza. Dało nam to możliwość poznania różnych poglądów. Szkoda, że przy okazji wiele gorzkich słów i insynuacji padło pod adresem rudzkich akrobatów. Ci ludzie nie zasłużyli na takie oceny - podsumował wiceprezydent. 

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • Szpila

  Myślę, że wystarczyłoby postawić z 2 sauny na początek kosztem np. połowy szatni i basen nawet z dziurawą drogą był ożył.

 • akrobata

  panie Majer mam nadzieję że podczas następnych wyborów to pana zasypią i więcej już o panu nie usłyszymy.I z kąt tyś sie w ogóle wziął człowieku .Kto będzie mógł korzystać z hali do akrobatów . A z baseny może korzystać prawie każdy

 • Miodek

  ,,Z kąt "..i wszystko na temat.

 • Stev

  Sytuacja zmieniła się od czasu wyborów i mieszkańcy się nie liczą co te ludzie za dużo by chcieli mają pracować za 4 zł /godz,

 • Tradycjonalistka

  Wystarczy zrobić porządną drogę dojazdową, bo obecne wertepy nie zachęcają do odwiedzin i utraty podwozia... Wystarczy korty odnowić, plac zabaw postawić, jakieś ławki i parking na więcej samochodów. To nie są wysokie nakłady, a miejsce przestanie straszyć.

 • ***** ***

  Tam by mógł powstać [...] tego jeszcze nie ma u nas

 • Tvn9970

  Panie basen budowali Rudzianie własnymi rękami. Kilka pokoleń nauczyło sie pływać i poznało co to dyscyplina od nieśmiertelnego ratownika z kucykiem. Wiedział by Pan o tym gdyby nie to że nie jesteś stąd? Gdyby nie kulawa ordynacja z tymi kilkoma głosami nie miałbyś prawa nawet psa do schroniska zamknąć? Do zobaczenia przy urnach, ruda może nie jest piekna ale pamięć ma dobrą.

 • Grześ

  Osi bolało ale dziękuję! Dyscyplina to było to.

 • fafik

  Mam lepszy pomysł: zasypać całą Rudę Ślaska. Jedna zaleta na pewno będzie : znikną ohydne bazgroły debili, co jak psy, nie mogą przejść wobec latarni czy muru, nie nabazgrawszy (nie nasikawszy) na nich

 • Zonk

  Czyżby w budżecie miasta było wolnych 700 000 zł - to może wyremontować dojazd do wspominanego obiektu, a za resztę postawić wiaty przystankowe?

 • jo...

  panie mejer a ile pan tam włożył kasy w ten basen i ile godzin tam przerobiłem aby teraz go likwidować .ja tam trochę porobiłem przy budowie i nie tylko ja bo inni też tam pracowali między innymi górnicy z pobliskiej kopalni ..a ty masz bezczelność powiedzieć likwidujemy bo nie ma interesu na tym .zlikwidujmy jeden budynek urzędu miasta zlikwidujmy budynek straży miejskiej to też jest nie potrzebne.

 • fajerberga

  Rozumiem emocjonalne podejście do tematu, tylko że argumenty typu: "ile godzin tam przerobiłem aby teraz go likwidować .ja tam trochę porobiłem przy budowie i nie tylko ja bo inni też tam pracowali" prowadzą przecież do absurdu - wszystko ktoś wybudował/wytworzył/wyprodukował/zrobił i co - ma to być do końca świata? Kamienice na Wirku na ten przykład też murarze stawiali, lecz przyjdzie ktoś, kto je zburzy... taki lajf.Co do samego basenu - zostawić, wypromować. Sekcja akrobatyki wydaje mi się być jakąś niszową dziedziną sportu, a hal sportowych jest kilka, o czym już ludzie tu niejednokrotnie wspominali. To, że NIE MA DEDYKOWANEJ AKROBATYKOM HALI... a czy wszystko musi być w każdym mieście? Jeśli tak, to zbudujmy tor żużlowy, skocznię narciarską, zadaszony tor dla kolarzy, tor saneczkowy, tor do wyścigów osad ze sternikiem i kanadyjek... i można by tak bez końca wymieniać. No i oczywiście R-Śl żąda dostępu do morza, no bo pewnie znajdą się w mieście właściciele łodek/jachtów i dlaczego oni mają być dyskryminowani? Wszak nie mogą pływać po mieście... :-)

 • Profesur dochtur chabilitowany

  Ojej! Ja sobie w życiu nie wyobrażałem, że się kiedykolwiek i w czymkolwiek, na tym portalu z Tobą zgodzę. A tu masz 100% racji! A propos toru żużlowego... Na stadionie Slavii jest, obecnie zarośnięty i bez band, były tor żużlowy, z którego korzystali przez lata, do czasu wybudowania Skałki, żużlowcy Śląska Świętochłowice.

  • Profesur dochtur chabilitowany
   2021-02-07 11:33
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Padre

  Tak strikte to RŚL ma dostęp do morza. Wystarczy się spławić Kłodnicą przez Kanał Gliwicki do Odry i płyniemy do Bałtyku ;-)

 • Łukasz Kuchta

  formatowanie czcionki padło i tekst jest nieczytelny

 • edi

  Fryna może być dumno z faroża co na kozaniu oczernioł Qwsiaka i apelowoł żeby mu nie rzucać bo zbiera na narzędzia do dokonywanio aborcji ludzie obuccie się filmik w internecie z programu szkło kontaktowe

 • Miodek

  Edi ,żeby tyle błędów ortograficznych robić,to trzeba być bystrzakiem..

 • ferdek

  szkło kontaktowe i tvn wiarygodność żadna

 • Mimi

  No pewnie, janiczek jest bardziej wiarygodny. Co to za dyskusje o wiarygodności skoro jest nagranie?

 • Dżesika

  Daj namiary na film.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.