O tym, że o zdrowie psychiczne warto dbać tak samo jak o zdrowie fizyczne powinni wiedzieć wszyscy. W Poradni psychologicznej Pax możemy uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną. Skorzystamy tam zarówno z psychoterapii, jak i poradnictwa psychologicznego. Właścicielką poradni jest Dorota Kościelnicka, magister psychologii i psychoterapeuta psychodynamiczny w trakcie certyfikacji. Rozmawialiśmy z nią o samotności, jej negatywnych skutkach i tym, gdzie szukać pomocy, jeśli ją odczuwamy.
Czym się Pani zajmuje?
Wiedzę psychoterapeutyczną zdobyłam w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym na 4-letnim szkoleniu podyplomowym, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Na co dzień pracuję z pacjentami dorosłymi zmagającymi się z różnego rodzaju kryzysami oraz problemami, które przeradzają się w stan chroniczny, jak np.: napady lękowe, depresja, natrętne myśli i zachowania, niska samoocena czy zachowania agresywne.
Kiedy samotność przeradza się w cierpienie?
Każdemu z nas kiedyś towarzyszyło poczucie samotności, jednak być może zastanawiasz się, czy uczucie, które Ci towarzyszy jest przejściowe, czy jednak nadaje się do pracy ze specjalistą. Samotność to cierpienie związane z subiektywnym odczuciem, że nie posiada się satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Skutkiem przedłużającego się poczucia niezrozumienia, odosobnienia mogą być problemy zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Samotność może doskwierać młodym osobom poszukującym partnera, jak również jest częstym problemem ludzi pozostających w związkach.
Skąd bierze się poczucie samotności?
Przyczyn jest wiele i w każdym przypadku należy rozpatrywać je indywidualnie, jednak do najczęstszych można zaliczyć perfekcjonizm, zmieniające się okoliczności życiowe, (związane ze stresem i koniecznością dostosowania do nowych warunków), nadmiar pracy - a co za tym idzie brak czasu na rozwijanie wartościowych relacji.
Czy można wyszczególnić rodzaje samotności?
Samotność można podzielić na: przejściową - mówimy o niej w przypadku osób, które doświadczają jej w reakcji na sytuację kryzysową lub zmianę sytuacji życiowej. Jest to naturalna emocja, która sama znika; chroniczną - jest to przewlekłe poczucie osamotnienia, z którym osoba nim dotknięta nie potrafi sobie poradzić od dłuższego czasu. Charakteryzuje się poczuciem wyobcowania oraz niemożnością nawiązania głębokich relacji. Efektem przedłużającego się napięcia związanego z tym zjawiskiem jest depresja, zaburzenia lękowe oraz inne problemy natury psychicznej, jak również fizycznej. Ostatni rodzaj samotności wywołuje w człowieku ogrom emocji niełatwych do udźwignięcia, a co za tym idzie, rodzi się stres, który jest przyczyną zaburzeń snu, uzależnień czy depresji. Badania pokazują, że chroniczne poczucie osamotnienia jest tak samo szkodliwe jak nadwaga czy palenie.
Jak sobie radzić z poczuciem samotności? Gdzie szukać pomocy?
Samotność to objaw, który można leczyć poprzez psychoterapię. Zmagając się z poczuciem osamotnienia, warto zgłosić się do psychologa, który na wstępnych konsultacjach pomoże zdiagnozować problem i nakreśli ramę leczenia. Jest wiele nurtów psychoterapii, jednak najważniejsza jest relacja, która powstaje między pacjentem a terapeutą. Z tego powodu ważne jest, aby mieć poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do specjalisty, do którego się udajemy. W związku z tym przy wyborze psychoterapeuty należy sprawdzić jego wykształcenie oraz to czy regularnie poddaje swoją pracę superwizji u superwizorów. Tutaj może pojawić się pytanie "co to są superwizje?". Są to spotkania psychoterapeuty z superwizorem, które polegają na przyjrzeniu się pracy z pacjentem oraz relacji pacjent#terapeuta. Dzięki temu terapeuta ma samoświadomość swojego działania i może nadawać dobry kierunek procesowi terapii.
Poradnia psychologiczna Pax znajduje się w Rudzie Śląskiej przy ul. Piotra Niedurnego 57/4. Osoby, które odczuwają samotność lub problem ten dotyczy kogoś im bliskiego, mogą skontaktować się ze specjalistą poprzez stronę internetową www.poradniapax.pl.