Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy w tym roku ulice Rudy Śląskiej ozdobią świąteczne iluminacje świetlne?

 • Dodano: 2020-11-18 14:15, aktualizacja: 2020-11-22 09:01

Zbliża się Boże Narodzenie. Coraz więcej śląskich miast z powodu kryzysu epidemicznego oszczędza na świątecznych ozdobach. Czy podobnie będzie w Rudzie Śląskiej? Znamy stanowisko władz miasta w tej sprawie.

W tym roku czeka nas Boże Narodzenie inne niż dotychczas. Wszystko przez epidemię koronawirusa i wprowadzone z powodu niej obostrzenia. Miasta tną wydatki, na czym tylko się da. Na tej liście coraz częściej znajdują się też świąteczne ozdoby. Z dekoracji na ulicach zrezygnowało już Bielsko-Biała. Katowice deklarują, że ozdoby będą, ale te znane z poprzednich lat. Na nowości nie ma pieniędzy.

Czy na ulicach Rudy Śląskiej poczujemy świąteczny klimat?

Mimo pojawiających się pogłosek, władze miasta nie zdecydowały się na rezygnację ze świątecznych iluminacji. Jak informuje Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu, latarnie i ulice ozdobią świąteczne dekoracje. Będzie ich jednak mniej niż w latach ubiegłych.

- Na Placu Jana Pawła II tradycyjnie pojawi się choinka oraz dekoracja przestrzenna. Ozdoby zostaną również umieszczone na słupach oświetlenia ulicznego, jednak będzie ich znacznie mniej niż w latach ubiegłych - mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

Oświetlony zostanie również zabytkowy wagon tramwajowy na rondzie w Chebziu, przed kopalnianymi wagonikami na rondzie w Halembie stanie renifer.

- Wydatki na oświetlenie świąteczne będą prawie o połowę niższe niż latach ubiegłych. Z uwagi na trudny czas związany ze stanem epidemii, ważne jest, żeby nie pozbawiać mieszkańców Miasta, szczególnie tych najmłodszych, radosnej atmosfery nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia - mówi Adam Nowak.

Na ubiegłoroczną świąteczną oprawę Rudy Śląskiej złożyło się 270 ozdób świetlnych. Koszt świątecznego oświetlenia miasta w 2019 roku wyniósł prawie 380 tys. zł. Kwota ta obejmowała wynajem, montaż, utrzymanie, konserwację oraz demontaż oświetlenia. Szczegóły dotyczące tegorocznej oprawy świątecznej nie są jeszcze znane. 

Czy w tym roku ulice Rudy Śląskiej ozdobią świąteczne iluminacje świetlne?

Zobacz także

Komentarze (32)    dodaj komentarz »

 • Ja

  A jak z wysyłaniem kartek świątecznych?bo marszałek Senatu Grodzki,przestrzega że mogą one być śmiercionośne,prawda to?w końcu to taki autorytet

 • Madziulek

  Nie dość, że to nierozsądny wydatek ( i nie tylko w obecnej rzeczywistości) to w dodatku to co jest zawsze "uwalone" (bo inaczej, cenzuralniej nie da się tego nazwać) przed UM jest jak dla mnie cepelią. Zdecydowanie bardziej elegancko i ze smakiem by było, gdyby postawiono tylko choinkę, czy rzucono iluminację świetlną na elewację. W zeszłym roku co z tego, że była dwie ozdoby przestrzenne jak świeciły tylko na zmianę. Hmmmm przy obecnie stosowanych metodach jest szansa że będą świeciły sekcjami np. górna część mikołaja do 22:00 a dolna po 22:00.

 • Ziga z Wirku

  To miasto ma rzecznika prasowego???

 • boluś

  Pisze sie 'POŻAL SIE BOŻE RZYCZNIKA PRASOWEGO'

 • górnik

  noo wreście coś fajnego bedzie w mieście a nie dotować 500+

 • boluś

  A gdzie Mejer? Słońce co niy zachodzi'przynojmnij w Rudzie! Głos stracioł?ilui sie podszywo?Niyzadown! go boło połno.

 • graza

  Pieniądze zostawić na jakieś zadaszenie na tej patelni na rynku jak przyjdą upały i na kurtyny wodne. My starsi nie mieliśmy żadnych ozdób świątecznych kiedyś i bez tego tego dzieci też ciezyc się będą na święta

 • Klaudia

  Ja graza bo piyrwy to było tak...Ale już niy jest piyrwy!

 • Agnieszka

  A ja bym wolała, aby w końcu w okolicy mojego domu zaczęły świecić latarnie...

 • Teresa

  Dla organizacji pozarządowych środków nie ma, żaden konkurs się nie odbył, bo niby wszystko przekierowane na walkę z covidem, ale na światełka jest. To tak, jakbyśmy siedzieli w błocie po pachy i zastanawiali się jak poprawić fryzurę. Gratuluje pomysłowości

 • antyk

  i dobrze że nie ma niech zaczną darmozjady szukać sponsorów zamiast doić samorząd, koniec wygodnego życia za miejską kasę!!!!!

 • Rudziol

  Moment. Czyli miasto chce wywalić jakieś 190 tys. PLN na nikomu niepotrzebne [...]erele ? Naprawdę nie ma w tym mieście ważniejszych potrzeb wymagających dofinansowania ?No ale w sumie to nic dziwnego. Ciekawe ile kasy poszło na postawienie w pionie jakichś nagrobków przed MCK na Niedurnego.Bredzenie o oszczędnościach na oświetleniu to też magistrat może sobie wydrukować i w haźlu zawiesić. Przykład : np. ul. Górnośląska,lampy świecą sekcjami, jak popadnie, po dwie, trzy, cztery ciągiem, zupełna losowość wyłączonych. Aha, świecą jak już jest jasno :). Oszczędnością byłoby kopnąć w zad kogoś kto za to odpowiada. Ciężko przestawić zegary sterowników na czas zimowy ? Albo wyposażyć sekcje we włączniki zmierzchowe ?. No ale skoro ważniejsze jest żeby się prezydentowej z satelitami ładnie wokół urzędu lampki w święta świeciły.....

 • #DziedzicRaus

  A ja wspomnę, że nawet wiaty przystankowej dla autobusów nie są w stanie tymczasowo postawić za kilka tysięcy złotych!!!

 • daro65

  Jak chcecie pocieszyć dzieci to dajcie zapewnienie pracy dla rodziców. Tymi światełkami nie dacie nikomu radości, nawet dzieciom. Jest tysiące innych spraw do załatwienia które mogą dać radość dzieciom i dorosłym. Zostawcie te pieniądze na coś pożytecznego jak na przykład zrobienie bezpieczeństwa od DZIKÓW które panoszą się po ulicach a dzieci i dorośli się bardzo boją. W rejonie ulicy Księdza Niedzieli koło szkoły spacerują sobie i zagrażają właśnie bezpieczeństwu dzieciom.

 • boluś

  wierze z kosciołów oświeccie by z daleka było widac a nie latarnie, dajcie klerykom wiecej światła by ich oświecic

 • Miodek

  Boluś ty nieuku.Jak napisałeś ,,wierze'' no jak.

 • boluś

  Ciyńkozwis'podróba

 • ***** ***

  Latarnie byście włączyli tak niby miasto oszczędza ale jakieś [...]....te ozdoby będą świecić a wieczorem ci wdu.. pią bo ciemno. Morawiecki i tak odwoła święta więc pytanie po co marnować pieniądze skoro z nimi tak krucho ***** ***

 • n4u

  marnowanie kasy

 • Karminadel

  A więc mieszkańcy oczekują ponownego włączenia wszystkich latarni!!! Teksty o oszczędności nie przejdą skoro na iluminacje stać!!!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.