Coraz więcej osób zaczyna interesować się wynajmem mieszkań. Nie da się nie zauważyć, że ten model z powodzeniem sprawdza się w wielu krajach, w tym choćby w Niemczech. Jakie są jego największe atuty?
Jeszcze kilka lat temu wynajem mieszkania wielu osobom kojarzył się zwłaszcza ze studentami i życiem na stancji. Obecnie, na skutek wielu zmian zarówno w strukturze zatrudnienia, jak i na rynku mieszkaniowym, coraz częściej jest to kierunek, który wzbudza zainteresowanie wielu osób z różnych grup społecznych.
Jeśli chcecie wynająć mieszkanie, przede wszystkim trzeba zabrać się do tego po uprzednim przeanalizowaniu rynku. Wiadomo, można wynająć mieszkanie w ciemno, jednak skoro jest to inwestycja związana zarówno z naszymi pieniędzmi, jak i potencjalnym miejscem zamieszkania, to warto sprawdzić rynek tak szeroko, jak to tylko możliwe.
Jeśli szukasz mieszkania na wynajem, to przyjrzyj się Resi4Rent - firmie, która skupia się na wynajmowaniu nowych mieszkań w największych aglomeracjach w Polsce. W ofercie można odnaleźć między innymi nieruchomości z Wrocławia, Łodzi czy Warszawy. Duża rola zwrócona jest na położenie, tak by mieszkania były, jak najlepiej połączone z komunikacją publiczną, co pozwoli zaoszczędzić nieco czasu w drodze do pracy. Zawsze jest to nowoczesne, nowe budownictwo.
Dlaczego warto wynajmować mieszkanie? Powodów jest kilka. Warto jednak rozpocząć od tego, że jest to świetny sposób, by przekonać się, czy potrafimy już funkcjonować na własny rachunek. Lepiej związać się umową na wynajem, niż od razu brać kredyt na trzydzieści lat i później zdziwić się, gdyby miało się okazać, że lokalizacja czy praca w danym miejscu, to jednak nie jest to, na co liczyliśmy. A raty trzeba spłacać.
Warto podkreślić też, że oferta wynajmu – zwłaszcza dla osób, które dopiero wytyczają swoją ścieżkę zawodową – zwiększa szanse na rynku pracy. Wynajmujecie mieszkanie w Łodzi, ale trafiła się lepsza oferta wynajmu we Wrocławiu? Nic nie stoi na przeszkodzie, by całą przeprowadzkę zmieścić w kilku dniach. Bez zmartwień o to, co zrobić z wolnym mieszkaniem i komu go wynająć. Tym musi się martwić ktoś inny.
Pod kątem ekonomicznym jest to też dobry pomysł na funkcjonowanie w obecnym świecie dla wszystkich tych, którzy każdą wydaną złotówkę oglądają dwa razy. Ktoś w okolicy wynajmuje lepsze mieszkanie w podobnej, a może nawet niższej kwocie? Zawsze można się przeprowadzić, a zaoszczędzoną gotówkę wydać na wybrany przez siebie cel.
Nie da się też nie odnotować tego, że do mieszkania na wynajem przychodzimy w zasadzie „na gotowe”. Jest ono urządzone, umeblowane, więc odpadają nam wszystkie te podstawowe inwestycje, z jakimi trzeba się zmierzyć, gdy idziemy na swoje, wzięte na wieloletni kredyt, mieszkanie czy dom.
Z czasem, gdy nasza sytuacja finansowa będzie już stabilna i gdy zaczniemy zarabiać więcej, warto będzie przemyśleć zakup własnego „M”. Jednak na początku kariery, najem to jedna z najbardziej atrakcyjnych możliwości, jakie rysują się przed młodymi Polkami i Polakami.
Ten model rynku nieruchomości dobrze przyjął się w wielu państwach Europy Zachodniej, wliczając w to Niemcy, Wielką Brytanię i Francję, gdzie znacznie więcej osób mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. Dlatego też kwestią czasu było jego spopularyzowanie u nas. Być może za jakiś czas, gdy społeczeństwo zacznie bogacić się nieco szybciej, ustąpi on pola kredytom hipotecznym, jednak w czasach, gdy cena za metr kwadratowy w Warszawie przekroczyła kwotę dziesięciu tysięcy złotych, trudno sobie wyobrazić, by te zmiany miały nastąpić szybko.