RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dmuchawy do liści lepsze niż budzik? Mieszkańcy słyszą je już o 4 rano!

 • Dodano: 2021-11-09 08:00, aktualizacja: 2021-11-09 09:32

Wraz z nadejściem jesieni, drzewa pozbywają się liści, a te trafiają na chodniki i ulice. Wówczas do akcji wkraczają dmuchawy do liści, które mają uporządkować miejski krajobraz. Niestety, godziny pracy pracowników z dmuchawami są absurdalne – mieszkańcy niektórych dzielnic donoszą, że dźwięki dmuchawy obudziły ich o 4 rano!

Poranne sprzątanie

Jak jesień – to spadające liście. Jak spadające liście – to coroczne sprzątanie ulic, trawników i chodników za pomocą dmuchaw do liści. Dzieje się tak co roku, jednak dotychczas nikt nie skarżył się na dmuchawy do liści. Zmieniło się to pod koniec października, kiedy to dźwięki tego urządzenia dało się słyszeć o bardzo wczesnych godzinach, na przykład o 4 nad ranem.

Głośna pobudka na Nowary

Do takie sytuacji doszło w dzielnicy Wirek, w pobliżu ulic Katowickiej i Nowary. Już o godzinie 4 nad ranem mieszkańców tamtejszych rejonów obudziły dźwięki dmuchaw do liści. Okazało się, że pracownicy z dmuchawami dzielnie wykonywali swoje obowiązki – mieszkańcy jednak zastanawiają się, dlaczego robią to przed nadejściem świtu.

-Dlaczego tak wcześnie? Czy ktoś to może jakoś logicznie uzasadnić? Przecież to nie śnieg, który przeszkadza przebyć samochodem drogę do pracy. To wręcz sensu nie ma żadnego, bo zwyczajnie jest ciemno! – zastanawia się jedna z internautek.

Autorka nagrania postanowiła zapytać pracownika z dmuchawą, dlaczego zakłócają ciszę nocną o 4 nad ranem. Ten odpowiedział jej, że tylko wykonują zalecenia dane przez firmę.

Nie tylko na Wirku

Do podobnej sytuacji doszło w dzielnicy Ruda, na ulicy Maya. Tym razem dźwięki dmuchawy do liści obudziły mieszkańców w okolicach 6 rano. 

- Jak coś budzików nie trzeba ustawiać na jutro, bo jutro pobudka o 5 rano! Z pozdrowieniami od Pana z dmuchawą! – żartuje jedna z internautek.

Czy dmuchawy są potrzebne?

Mieszkańcy miasta coraz bardziej zastanawiają się nad zasadnością używania dmuchaw do liści w Rudzie Śląskiej. Wiele miast i gmin zakazało używania tych urządzeń, w trosce o zwierzęta i rośliny. Przykładem jest Rybnik, gdzie w tym roku zrezygnowano z grabienia liści, gdyż te stanowią naturalny nawóz, a także chronią zwierzęta i owady przed mrozem. Takie rozwiązanie jest tańsze, ale przede wszystkim – bardziej ekologiczne!

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj »

 • pgr

  Wdzielnicach ma byc czysto,komu sie niepodoba to marsz na wiocha i basta.

 • déjà vu

  kto rano wstaje ten mało śpi, dlatego z kurami do pryka

 • Adam

  Najlepiej cały kurz z chodnika wydmuchać ludziom na okna i parapety będziemy je myć 7 razy w tygodniu

 • Abc

  No tak maja to robić ręcznie. Już widzę jak mieszkańcy naszego miasta narzekają jak za taka robotę trzeba by płacić firmą sprzątającym 10 razy tyle co teraz, bo potrzeba więcej ludzi i praca bardziej czasochłonna. Ludzie wy pojęcia nie macie co piszecie, chcielibyście tanio, solidnie i cicho... niestety tak sie nie da.

 • Ernest_Vitczok

  Takie miasto stara się być eko, a te dmuchawy to raczej nie eko! Tym bardziej, że w Rudzie dmuchawy mają charakter uniwersalny, przy niewielkim śniegu służą do odśnieżania, a latem do usuwania wykoszonej trawy z chodnika. Jeszcze parę lat temu przyjechała ekipa cztery osoby grabie i po paru godzinach w ciszy był porządek. Przypadek Rybnika głupi, w liściach to też siedzą np pchły. Poza tym ja tam wole jak wymrozi robactwo by na następny rok tego mniej było.Przestaniemy odgarniać liście, kosić trawy i z miasta nam się zapuszczony syf zrobi, to też nie jest eko.

 • Dmuchawa

  Powiem tak dzisioj byliśmy puzniej i nie marudzić ino spać

 • Dejlo

  Pół biedy teraz, ale na Jarzębinowej oni tymi dmuchawami zamiatają chodniki okrągły rok. Po interwencji w mpgm na parę dni spokój, a później od nowa, 6:00 dmuchawy start.

 • Madi

  To dobry znak jak dmuchawy do liści pracują , mieszkam w Zabrzu, w centrum miasta i w ogóle z ulicy liście nie znikają, chyba zapomniano naszej ulicy.

 • Kathe

  Są miasta w których dmuchawy są zakazane bo wytwarzają szkodliwe dla środowiska spaliny metan...

 • Kpina + ironia / szydera

  No tak... szkoda, że żadne miasto nie zakazało do tej pory głupoty swoim mieszkańcom. Metan w spalinach - i co jeszcze? Pewnie nie wiesz, że wstrzymywanie bąków jest szkodliwe, bo one się unoszą do głowy i stąd się biorą po-sr-ane pomysły :-)

 • olo

  Narzekanie paru starych zmierzłych bab które idą spać po zdrowaśkach w Radyju o 21 i nic dziwnego że nie śpią o 4 nad ranem.

 • Jola

  A nie lepiej miotla w reke ??? Poza tym non stop wieje wiec po co to wariactwo?

 • Anna

  Przypomina mi scenę z filmu dzień świra tylko nieco później pan od koszenia trawy to robil

 • Ja

  Zima te spalinowe zamiatarki dodatkowo niszczą chodniki i krawężniki. Ten co odśnieża nie widzi nawet gdzie chodnik się konczy

 • Padre

  Powinien być zakaz używania w mieście narzędzi spalinowych. Jesienią dmuchawy, wiosną i latem kosy do trawy, zimą zamiatarki. Powinno być tak jak w Niemczech, narzędzia akumulatorowe (może i mieć 10akumulatorów w torbie) albo specjalistyczne pojazdy. Żadnego brzęczenia nad ranem dwusuwami

 • Nb

  A tyle się mówi o ekologi. Grabie do rąk i pracować.

 • Gosia

  Zgadzam sie z Toba.Mnie nauczono roboty,grabilam i liscie i odsniezalam ciezki snieg ..dmuchawy działają mi na nerwy,glownie z powodu spalin....to nie eko i widzę w tym poprostu lenistwo.Mopsy biora bezrobotnych do prac porzadkowych w miescie,do grabienia i zamiatania ulic...i oni umieja pracować miotłami i grabiami...Uwazam ze zakupienie przez miasta dmuchaw to zbytnia rozrzutnosc naszych pieniędzy

 • Ost

  Ok to przesiąć się na konia i [...]laj do roboty zamiast auta

 • Grzes

  To wez grabie do rak i pokaz jak ladnie grabisz madralo

 • Rudziol

  Podobnym kretyństwem jest wypuszczanie zamiatarek na osiedle, które jeżdżą w godzinach 0:00 do ok. 03:00.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.