Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dostałeś SMS z PGE o wyłączeniu prądu? Uważaj, to może być oszustwo

 • Dodano: 2022-09-23 09:00

Rudzcy policjanci otrzymują informacje od mieszkańców naszego miasta na temat fałszywych wiadomości SMS wysyłanych na ich telefony. Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości, które mają nakłonić do zapłacenia rzekomo nieopłaconej faktury poprzez link z SMS-a. Na taką wiadomość nie powinniśmy reagować.

SMS o wyłączeniu prądu to oszustwo

Fałszywe wiadomości SMS wysyłane przez oszustów, pozornie wyglądają jak autentyczne, a w rzeczywistości mają skłonić odbiorcę do otwarcia linku z wiadomości. Wśród używanych tytułów jest między innymi Powiadomienie o wyłączeniu prądu lub Powiadomienie o niedopłacie za energię. Dla nieświadomej osoby, wiadomość może wyglądać jak autentyczna, w rzeczywistości link do strony ma za zadanie przechwycenie naszych danych loginu i hasła do bankowości elektronicznej.

W związku z tym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, nie powinniśmy bezmyślnie otwierać załączników do wiadomości SMS. W takich przypadkach należy racjonalnie podejść do treści wiadomości dokonując porównania czy ma ona odzwierciedlenie z faktycznymi działaniami na przykład oczekiwaniem na wystawienie rachunku za prąd, czy gaz. Pokrzywdzonych, którym z kont bankowych znikają oszczędności jest coraz więcej, a dotarcie do sprawców działających w cyberprzestrzeni jest dużo trudniejsze, niż nasza przezorność czy zabezpieczenie telefonu lub komputera.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Jorg

  Zgłaszać takie wiadomości do CERT Polska na nr +48799448084

 • Pajatz

  Chyba logiczne, że jak mieszkam na Śląsku i jestem klientem firmy Tauron, albo mieszkam w Gdańsku i jestem klientem firmy Energa, to w momencie, kiedy otrzymam sms-a z PGE - od razu wiem, że to bluff. No chyba, że ktoś ma zmienionego sprzedawcę, np. na PGE, ale to już inny temat.

 • Jola

  I nikt z tym nic nie robi, a oszuści polują

 • Rudzianka

  Nr tel. 518 859 774 to, jest nr oszustów którzy, naciągają sms za zapłacenie za prąd. Ja dostałam taki sms w dniu 0.3.11 br. Treść sms-a. Proszę uregulować opłatę za prąd w trybie natychmiastowym. Jutro planujemy odcięcie pradu. Sms-a otrzymałam w piątek w godzinach późnym popołudniem. Myśleli, że trafili na naiwną osobę.

 • xyz

  Wysyłają z różnych numerów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również