Jeszcze nie minął tydzień od otwarcia Orzegów Koksownia Park, a już doszło do pierwszej dewastacji tego obiektu. Wiceprezydent Krzysztof Mejer, przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wczoraj ośmioosobowa grupa młodzieży zdewastowała płot przy placu zabaw na terenie dawnej koksowni.
- Na szczęście, dzięki zamontowanemu monitoringowi udało się sprawców zatrzymać. Są to młodzi ludzie w wieku od 17 do 20 lat. Analizujemy obecnie zapis monitoringu. Sprawcy będą odpowiadać za zniszczenie mienia, albo pokryją koszty uszkodzeń - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Drugie życie koksowni Orzegów
Warto przypomnieć, że 5-hektarowy teren po byłej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej oczyszczony z niebezpiecznych substancji i zrekultywowany. Dzięki przeprowadzonym tam pracom rekultywacyjnym z gleby usunięte zostały metale ciężkie, cyjanki oraz związki ropopochodne, a cały obszar dawnego zakładu zaadaptowano na park z licznymi atrakcjami, m.in.
- tarasem widokowym,
- górką saneczkową,
- placami zabaw
- czy ścieżką dydaktyczną.
– Dzięki temu przedsięwzięciu Ruda Śląska zyskała kolejną bezpieczną zieloną przestrzeń, a historia tego miejsca i zabytkowe pozostałości jego zabudowań zostały ocalone dla przyszłych pokoleń – podsumowuje prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.
Warto przypomnieć, że prace przy zagospodarowaniu terenu po koksowni pochłonęły ponad 21 mln zł, z czego prawie 18 mln zł władze miasta pozyskały z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W ramach przedsięwzięcia do życia przywróconych zostało prawie 5 ha terenu. Najważniejszą częścią inwestycji było zneutralizowanie niebezpiecznych związków, które zalegały nie tylko w gruncie, ale i w wodach podziemnych. W dalszej kolejności uporządkowana została dzika roślinność.
- Istotną częścią przedsięwzięcia było zabezpieczenie ruin budowli po byłej koksowni, dzięki czemu stworzyliśmy unikalną ścieżkę dydaktyczną – wymienia dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków.
Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w 2018 roku
Najpierw prowadzono prace projektowe, później działania w terenie. Dokonane szczegółowe badania gruntu wykazały obecność na obszarze dawnej koksowni metali ciężkich, cyjanków oraz różnych związków ropopochodnych. Aby oczyścić teren, zastosowano jednocześnie technologię bioremediacji (usuwania zanieczyszczeń za pomocą żywych mikroorganizmów) i fitoremediacji (technologii wykorzystującej rośliny w procesie oczyszczania). Zastosowano także tzw. bariery reaktywne, w których dochodzi do procesu geochemicznego między zanieczyszczoną substancją a materiałem wypełniającym barierę.
W ramach prowadzonych prac usunięto również dziką roślinność, wprowadzając w jej miejsce nowe nasadzenia. Renowacją zostały objęte obiekty budowlane, stanowiące pozostałości po dawnym zakładzie. Zabezpieczono konstrukcyjnie i poddano pracom konserwacyjnym budynek wieży węglowej, zbiornik smoły i baterie pieców koksowniczych. Baterie przykryto betonowym stropem, którego część to jednocześnie taras, stanowiący punkt widokowy na całe założenie parkowe. Na ścianach wieży węglowej oraz na elewacji baterii koksowniczej umieszczono tablice informacyjno-edukacyjne na temat procesów technologicznych stosowanych w koksowni " Orzegów" oraz historii przedsiębiorstwa.
Powierzchnię parku podzielono na dwie strefy:
- teren przylegający do zabytkowych obiektów zagospodarowano alejkami parkowymi i obiektami małej architektury,
- a północną część założenia zaaranżowano jako teren zielony bez wytyczonych ścieżek.
Obszar inwestycji oświetlono, wybudowano toaletę, utworzono miejsca parkingowe i wiatę rowerową, wybudowano dwa place zabaw dla dzieci, ustawiono ławki parkowe oraz leżaki. Dzięki przeprowadzonym działaniom obszar został całkowicie zrewitalizowany – oczyszczono glebę z niebezpiecznych substancji, wykonano zmianę zagospodarowania terenu na park rekreacyjno-edukacyjny oraz zadbano o upamiętnienie pierwotnej funkcji tego miejsca.