Wiadomości z Rudy Śląskiej

Doszło do dewastacji placu zabaw na terenie Orzegów Koksownia Park

 • Dodano: 2021-03-30 12:00

Jeszcze nie minął tydzień od otwarcia Orzegów Koksownia Park, a już doszło do pierwszej dewastacji tego obiektu. Wiceprezydent Krzysztof Mejer, przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wczoraj ośmioosobowa  grupa młodzieży zdewastowała płot przy placu zabaw na terenie dawnej koksowni. 

- Na szczęście, dzięki zamontowanemu monitoringowi udało się sprawców zatrzymać. Są to młodzi ludzie w wieku od 17 do 20 lat. Analizujemy obecnie zapis monitoringu. Sprawcy będą odpowiadać za zniszczenie mienia, albo pokryją koszty uszkodzeń - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer


Drugie życie koksowni Orzegów

Warto przypomnieć, że 5-hektarowy teren po byłej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej oczyszczony z niebezpiecznych substancji i zrekultywowany. Dzięki przeprowadzonym tam pracom rekultywacyjnym z gleby usunięte zostały metale ciężkie, cyjanki oraz związki ropopochodne, a cały obszar dawnego zakładu zaadaptowano na park z licznymi atrakcjami, m.in.

 • tarasem widokowym,
 • górką saneczkową,
 • placami zabaw
 • czy ścieżką dydaktyczną. 

– Dzięki temu przedsięwzięciu Ruda Śląska zyskała kolejną bezpieczną zieloną przestrzeń, a historia tego miejsca i zabytkowe pozostałości jego zabudowań zostały ocalone dla przyszłych pokoleń – podsumowuje prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Warto przypomnieć, że prace przy zagospodarowaniu terenu po koksowni pochłonęły ponad 21 mln zł, z czego prawie 18 mln zł władze miasta pozyskały z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W ramach przedsięwzięcia do życia przywróconych zostało prawie 5 ha terenu. Najważniejszą częścią inwestycji było zneutralizowanie niebezpiecznych związków, które zalegały nie tylko w gruncie, ale i w wodach podziemnych. W dalszej kolejności uporządkowana została dzika roślinność. 

- Istotną częścią przedsięwzięcia było zabezpieczenie ruin budowli po byłej koksowni, dzięki czemu stworzyliśmy unikalną ścieżkę dydaktyczną – wymienia dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków.


Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w 2018 roku

Najpierw prowadzono prace projektowe, później działania w terenie. Dokonane szczegółowe badania gruntu wykazały obecność na obszarze dawnej koksowni metali ciężkich, cyjanków oraz różnych związków ropopochodnych. Aby oczyścić teren, zastosowano jednocześnie technologię bioremediacji (usuwania zanieczyszczeń za pomocą żywych mikroorganizmów) i fitoremediacji (technologii wykorzystującej rośliny w procesie oczyszczania). Zastosowano także tzw. bariery reaktywne, w których dochodzi do procesu geochemicznego między zanieczyszczoną substancją a materiałem wypełniającym barierę.

W ramach prowadzonych prac usunięto również dziką roślinność, wprowadzając w jej miejsce nowe nasadzenia. Renowacją zostały objęte obiekty budowlane, stanowiące pozostałości po dawnym zakładzie. Zabezpieczono konstrukcyjnie i poddano pracom konserwacyjnym budynek wieży węglowej, zbiornik smoły i baterie pieców koksowniczych. Baterie przykryto betonowym stropem, którego część to jednocześnie taras, stanowiący punkt widokowy na całe założenie parkowe. Na ścianach wieży węglowej oraz na elewacji baterii koksowniczej umieszczono tablice informacyjno-edukacyjne na temat procesów technologicznych stosowanych w koksowni " Orzegów" oraz historii przedsiębiorstwa.

Powierzchnię parku podzielono na dwie strefy:

 • teren przylegający do zabytkowych obiektów zagospodarowano alejkami parkowymi i obiektami małej architektury,
 • a północną część założenia zaaranżowano jako teren zielony bez wytyczonych ścieżek.

Obszar inwestycji oświetlono, wybudowano toaletę, utworzono miejsca parkingowe i wiatę rowerową, wybudowano dwa place zabaw dla dzieci, ustawiono ławki parkowe oraz leżaki. Dzięki przeprowadzonym działaniom obszar został całkowicie zrewitalizowany – oczyszczono glebę z niebezpiecznych substancji, wykonano zmianę zagospodarowania terenu na park rekreacyjno-edukacyjny oraz zadbano o upamiętnienie pierwotnej funkcji tego miejsca.

Orzegów Koksownia Park

Komentarze (43)    dodaj »

 • Końdziooooo

  To jest szantaż hańba i wszystko co najgorsze i nie dziwię się za to są już to się stało ponieważ to prawdopodobnie zrobiły dzieci z orzegowa to jest szantaż ale no skoro to dzieci z orzegowa?

 • Żulietta

  A kto inny?

 • ad1

  Jakiś czas temu gdy tam byłem z moim dzieckiem na placu zabaw to nastoletnie dzieci w wieku 10/13l rzucali się kamieniami po placu gdzie były jeszcze inne dzieci z rodzicami, niszczyli wciąż ten zniszczony już płot, przekleństwa leciały w każdą stronę. A te kamery to chyba atrapa ze nikt tego nie widzi, może ktoś w końcu coś z tym zrobi? Bo plac zabaw raczej nie służy do takich rzeczy

 • Dino

  niektórzy to z siebie inteligentów robią bo niby z bloków są a w blokach czy w domach jednorodzinnych to kto mieszka jeszcze większa patologia jak w familokach , jak ktos jest mendą to nie ma znaczenia gdzie mieszka , a niektórzy rodzice mogli by zwrócic uwagę na swoje pociechy jak przychodzą do parku bo skakanie po ławkach i rzucanie śmieci na ziemię to chyba nie jest noirmalne

 • Dolas

  To że w blokach czy w domach mieszka więcej takich ludzi to skąd to stwierdzenie? Na podstawie własnych subiektywnych obserwacji? Mieszkańcu familoka. Nie obrażając innych normalnych mieszkańców kamienic.

 • Andrew 9

  Orzegów ,i wszystko jasne.

 • Miodzio

  Ten kto stawia po przecinku spójnik,,i" wystawia sam o sobie opinię.Osioł i wszystko jasne.

 • Mieszkaniec

  Słonecznik, butelki generalnie śmieci tak wygląda po tygodniu plac zabaw. Straż Miejska powinna tam walić mandaty po 500 Zeta .

 • marco

  Panie prezydencie. To nie tak, że pokryją koszty zniszczeń albo będą odpowiadać za zniszczenia. To i to. Patoli karać, karać i jeszcze raz karać.

 • Klaudia

  ślązacy ślązakom stworzyli ten los.Normalni ludzie nie niszczyli by miejsca dla dzieci

 • Rudzianka

  Zgadzam się z tym, że częśc mieszkańców Orzegowa to patologia, ale tak jest w każdej dzielnicy gdzie są stare miejskie zasoby mieszkaniowe bez wygód. I to włodarzom miasta zawdzięczamy,że skumulowano to " towarzystwo" w części Orzegowa, Wirku, Rudy czy Nowego Bytomia. W pozostałych dzielnicach przeważają budynki prywatne, więc prawie nie ma tematu. Mieszkam tu od wielu lat i Orzegów bardzo zmienił się na plus. Z patologią trzeba walczyć, a nie otwierać im dodatkowe sklepy nocne. "Normalnym " mieszkańcom Orzegowa też się coś należy.

 • Rudzianka

  Patologia jak nazywacie takie wybryki tak naprawde jest wszedzue,bez znaczenia czy Orzegow czy Halemba. Ile...rok temu czy 2 zrobili na Halembie ladny plac zabaw w lasku... bywałam tam czasem z córką. Przesiaduje tam młodzież w wieku 11-17 lat mniej wiecej Upodobali sobie ławeczkę przy boisku do koszykówki.Siedzenie,plucie na tartan,rzucanie śmieci i przekleństwa. Młodzież w z bloków,dobrze ubrana,dobre ciuchy zakupione przez dbajacych rodzicow I wiecie co? Postanowiłam raz zareagować na ich zachowanie bo w towarzystwie kilkulatkow tak byc nie powinno. Reakcja młodzieży byla taka,ze ich wzrok zezarlby mnie na miejscu, oczywiście pyskówka w moja stronę,i to nie od tego najstarszego ale jednego z tych mlodszych. Reakcja innych to podsmiewanie sie pod nosem.Taka jest niektora mlodziez i nie wszystka i nie tylko patologiczna Młodzieży brak pokory, pyskówka i chamstwo plus brak szacunku dla starszych.Brak wzorców,gdzie dziecko na youtubie itp.bierze przykłady.Zabokalo mnie tez,ze doroslych na tym placu zabaw tam zawsze mnostwo z wnukami,dziecmi i kazdemu to pasuje?Nikt tego nie tępi?Chcesz byc ham? Bądź ale w niektorych miejscach obowiazuja zasady.Jak na placu zabaw wsrod malych,czy w autobusie .Kiedys dzieciaki jezdzily na przyzwoite obozy i tam poznały respekt wobec przełożonych wychowawców grup, animatorów i z dala od domu chamstwo bylo tępione wsrod rowiesnikow ze az w pięty takiemu poszło.Kurcze!!!!Rodzice, weźcie sie za tych młodych swoich,sama tez mam nastolatka i wiem,ze można jeszcze w dzisiejszych czasach młodego wychować na porządnego młodego człowieka.

 • Dzioucha

  Zgadzam się, to rodzice winni nauczyć dziecko co wolno, a co nie...Mój syn nigdy nie rzuci papierka na ziemię, tylko do kieszeni, albo do kosza. Gro jego rówieśników patrzy na niego jak na ufo. Tak mnie nauczyli rodzice, ale niestety większość moich rówieśników popuszcza wychowanie, olewa własne dzieci. Kupują telefony, tablety i gry - żeby mieć "święty spokój". Widzę to codziennie- 9-10 latki nie potrafią czytać, bo matka z ojcem nie potrafią poświęcić 15 min. dziennie, żeby poćwiczyć. Rośnie nam niewychowane i tępe pokolenie, które nie potrafi wypowiadać się pełnym zdaniem, a zamiast przecinków używa wulgaryzmów. Wynoszą to w większości przypadków z domu niestety. Ale cóż, jak wiadomo, głupszym społeczeństwem można łatwiej rządzić:(

 • Sylwia

  Zgadzam się z tym. To samo jest w miasteczku rowerowym na Wirku. Siedzą w wagonikach i przeklinają, śmiecą i niszczą. Ostatnio skalali po wagonach - zwróciłam uwagę to bezczelnie się roześmiali i dalej to samo. Inni dorośli z nosami w smartfonach, zero reakcji... Smutne, że patologia rządzi w naszym mieście...

 • Ja

  No i co? W twarz się śmieje tym obrońcom. Niedawno pisali tu ci, którzy wręcz oburzeni byli, że nie wierzymy, że w takim miejscu się to uda. Do Burloch porównywali. Masakra wierzyć, że ta będzie ładnie i wszystko się utrzyma. Tylko tych pieniędzy szkoda bo można było syf na chodnikach po latach zaniedbań wysprzątać. Tak latach, bo od lat chodniki miejskie np. na Goduli żyją swoim życiem.

 • Dolas

  Ty chyba nie wiesz czym był burloch i to ja mogę się tobie śmiać prosto w twarz. Jeden element płotu i według ciebie koniec tematu i już wydałeś wyrok. Zobaczymy jaka będzie reakcja i jaki pójdzie przekaz do ludzi. Co do Goduli to czekam aż zrobią co obiecali lata temu odnośnie pl. Niepodległości.

 • Orzegowianin

  Śmiej się dalej.Wczoraj byłem tam z wnukami po południu.W parku przebywało wtedy ok.150-200 osób.Obydwa place zabaw wypełnione na maksa.Wiele ludzi spacerowało inni spoczywali na ławkach.Jednym słowem park tętnił życiem.Czyli doskonale spełnia swoją funkcję.Poza tym o czym warto przypomnieć miejsce to również stało się industrialnym zabytkiem z pozostałościami po koksowni i tzw.ścieżką dydaktyczną z tablicami opisującymi historię koksowni.Słabią mnie takie wypowiedzi,że to są pieniądze wyrzucone w błoto,że to Orzegów,że patologia wszystko poniszczy.Zawsze mnie zastanawia po pierwsze kto to jest niby ta patologia i dlaczego jak coś złego się dzieje to od razu wyjeżdża się z 500+.W wielu przypadkach wandalizmu dopuszcza się młodzież z tzw. dobrych domów podobnie zresztą różnego rodzaju zniszczenia dokonywane są nie tylko w Orzegowie ale w każdej innej dzielnicy. Sprawiasz takie wrażenie jakbyś tryumfował,że jednak jest po twojemu,że udowodniłeś wszystkim,że miałeś rację.Tymczasem jest to nasza całego społeczeństwa a więc i ciebie porażka.Nie potrafimy narzucić młodzieży obowiązujących norm i zachowań jakie obowiązują nas wszystkich.Pobłażliwość i tzw bezstresowe wychowanie powoduje ,że nie dajemy sobie radę z nastolatkami.Czy jednak mamy rezygnować z takich inwestycji tylko dlatego, że będą dewastowane.Równie dobrze możemy nie odnawiać elewacji,bo tak ją oszpecą wandale.Na terenie koksowni jest kilka jak nie kilkanaście kamer.Dzięki temu zresztą udało się zatrzymać sprawców tego zniszczenia.Po za tym w ciągu dnia jest tam zawsze ktoś z dorosłych,który może komuś zwrócić uwagę lub powiadomić straż miejską. Gdyby kilka lat temu też wsłuchano się w głos podobnych jak ty pesymistów,którzy też widzieli ze względu na ,,orzegowską patologię"bezsens powstania Burlochu Areny dziś tak jak przed laty miejsce to świeciło by pustkami .Jak widzimy obiekt ten jest oblegany od rana do wieczora i można o nim mówić wyłącznie pozytywnie.Wierzmy ,że podobnie będzie z Park-Koksy

 • Tylko prawda

  Panie Wiceprezydencie Mejer, szanuję Pana - choć nie miałem przyjemności poznać osobiście. Szanuje Pana wypowiedzi i opinie, szanuje co Pan zrobił dla tego miasta, a szczególnie dla mojej dzielnicy Orzegów.Z tego miejsca z wyrazami mojego szacunku, proszę - zrób Pan w końcu z tym porządek! Pokaż Pan że te słowa nie są rzucane na wiatr, niech magistrat udowodni że te chuligańskie wybryki nie wymykają się spod kontroli! Karać dla przykładu, nagrywać do dowodów. Będę bacznie obserwował wyniki tego dochodzenia i kary dla tych bandytów.

 • Hajda hajda

  Ta mniejszość .... nie zapłaci, miasto umorzy...

 • Wkurzona

  Byłam.tam wczoraj z dzieckok 18.00 to jeszcze było wszystko ok..

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również