Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rewitalizacja terenu po koksowni Orzegów idzie pełną parą. Dobiega końca faza remediacji

  • Dodano: 2020-07-21 16:30

Rewitalizacja terenu po koksowni Orzegów idzie pełną parą. Dobiega końca kluczowa faza remediacji, czyli działań zmierzających do usunięcia zanieczyszczeń ziemi spowodowanych działalnością dawnego zakładu. W ten sposób gleba i wody gruntowe nie będą już zagrażały środowisku oraz zdrowiu. Obecnie trwają prace remontowe baterii koksowniczej, na której powstanie taras widokowy.

- Przypomnę, że teren w obrębie koksowni ma 5 hektarów, dlatego nakład pracy, jaki trzeba tam włożyć, jest ogromny. Dzięki pracom konserwatorskim zabezpieczane są poszczególne elementy dawnej koksowni. Wieża węglowa została ustabilizowana konstrukcyjnie, odtworzono dach obiektu, oczyszczono i pomalowano zbiornik smoły - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

 

Teren całej inwestycji podzielono na dwa obszary. Ten, który przylega do zabytkowych budynków byłej koksowni, zostanie zagospodarowany alejkami parkowymi oraz obiektami małej architektury. Powstaną tam:

  • chodniki,
  • place zabaw,
  • parking,
  • a także ławki,
  • stoliki,
  • kosze,
  • latarnie
  • oraz ogólnodostępna toaleta.

Pozostałe ruiny po zakładzie będą odrestaurowane i zabezpieczone, a pomiędzy nimi zostanie wytyczona ścieżka dydaktyczna. Natomiast północna część parku stanowić będzie obszar zielony bez wytyczonych ścieżek, gdzie odwiedzający to miejsce będą mogli chadzać własnymi dróżkami.

- Chcemy te tereny otworzyć dla mieszkańców, którzy zyskają kolejną zieloną przestrzeń. Dzięki rekultywacji będzie można z niej bezpiecznie korzystać. Dodatkowo poprzez zabezpieczenie zachowanych fragmentów budynków koksowni zadbamy o ocalenie historii tego miejsca – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Prace nad nadaniem drugiego życia orzegowskiej koksowni potrwają do 2021 roku i pochłoną 21 mln zł. 85% tej kwoty pozyskaliśmy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Historia zakładu, który pierwotnie nazywał się "Gotthard", sięga 1900 r., kiedy rozpoczęły się pierwsze prace przy jego budowie. W 1903 r. powstała pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały już trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni "Karol". Pod koniec II wojny światowej zakład został poważnie zniszczony. Pierwszy remont przeprowadzono już w latach 1947 – 1949, kolejne w następnych latach. Koksownia ostatecznie zakończyła swoją działalność w 1976 r, a od 1987 jest objęta ochroną konserwatorską.
 

Rewitalizacja terenu po koksowni Orzegów idzie pełną parą. Dobiega końca faza remediacji

Komentarze (11)    dodaj »

  • yahu pawul

    Byłem obejrzałem. Zero zachwytu. Pamiętam też co tam było wcześniej. Poszło na to 21 milionów. Jawi się pytanie czy nie ma w naszym mieście ważniejszych spraw niźli odśmiecenie i wyrównanie kawałka ziemi za taki ciężki szmal !!?? No np. krzywe i dziurawe drogi, albo brak zieleni, itp. ??

  • Rudziol

    Męczy cię to. Powiem ci że nie twój szmal został na to przeznaczony więc zajmij się swoim podwórkiem

  • boluś

    Wykonaniu i rozliczeniu tego cyrku powinien się przyjrzeć NIK i kilku innym na terenie miasta. A smrodowi z PRE ZERO prokuratura można już go kroić!

  • lotti

    Tam przynajmniej cosik sie robi. A załoga Muzeum im.Chroboka siedzi na [...]skach już drugi rok. Jeszcze do korony to cosik tam udowali że dłubią ale od marca to wiatr hula i buczy. Nikerzy z załogi to sie werandują jak szef tego muzeum i sekretarki. A to za nasze piniądze. Już wola coby bylo nowe miejsce do połażynio niż ogladac ta muzealno grupa nierobów. co na to nasza prezydntka powi?

  • Orzegów Citi

    No kolejne miejsce w Orzegowie gdzie po nocach będą mieli gdzie pić i ćpać, a jak przyjedzie policja to nie boją się atakować policji. Jak to otworzą to niech miasto zakupi kilka radiowozów i zatrudni dużo policjantów szybko biegających i odważnych, bo słabousz nie nada się, bo taki naćpany biega jak na dopingu sportowiec i są bardzo agresywni. Ja taki cyrk oglądam tu na Orzegowie w każdy weekend. Wiem że Ratusz chce dobrze lecz za te pieniądze w pierwszej kolejności aby utrzymać te obiekty w pięknej krasie to powinni coś zarobić z tymi co dewastują, a to robią naćpani i pijani stali bywalcy. Można dozorców ulic popytać ile mają sprzątania nad ranem. Pełno butelek po piwach i wódce, niedopalonych petów, opakowania po różnych batonach czy chipsach, wymiocin, zdewastowanych rzeczy. To obraz ludzi, którzy nie są akceptowani przez rodziców, znam ich rodziców i gdyby ich matki nie szukały wrażeń z innymi partnerami a tak naprawdę one otoczyły by ich miłością, troską, a ojcowie nie byliby agresywni i nie po rzucili by swoich żon z dziećmi, to by ich losy były by inne. Bo tak naprawdę to na dnie serca oni są dobrzy, wielokrotnie są chętni do pomocy, są spragnieni miłości matczynej, okazują to gdy nie są na haju. Dobrze by było otworzyć jeszcze jeden ośrodek dla uzależnionych i z urzędu wyrok na odwyk. Jak rodzice nic dla nich nie zrobili tak niech miasto im pomoże.

  • koks

    Podobno ta cało koksownia przeniosom,naosiedle Bykowina było by elegancko istne cacko.

  • Torcida

    Jestem prawie pewny że nasza kochana pani prezydent zrobi tam aleje pod nazwą,60 tki ruch Chorzów,,

  • Abcde

    Zrobią w potem będzie tak jak wszędzie w Rudzie... nikt o to nie będzie dbał... będzie zarastać... ulegnie dewastacji i kasa w błoto...to już nie pierwszy przykład takiej chybionej inwestycji w tym mieście...o hołdzie na Wirku mało już kto pamięta... Najważniejsze żeby doprowadzić do otwarcia tego czegoś a potem już nie ważne co z tym dalej

  • zuzio

    właśnie wczorej byłem na obserwcji nieba. fajne to miejsce

  • boluś

    Teren na tego typu obiektach/ koksowni/ jest w zależności od struktury gruntu skażony na głębokość od kilku do kilkudziesięciu metrów powiedzmy na 5m razy 50000 metrów powierzchni odpadu niebezpiecznego razy koszt utylizacji' cuś mi tu k..wa zera niy pasujom! No chyba że po łebkach a wtedy i zysk przyzwoity! A komu i na co teren rekreacyjny na peryferiach Orzegowa" Kaj psy du..mi szczekajom' tego już zupełni niywiym?

  • boluś

    Prace remontowe baterii koksowniczej? Tam się łostoł jakiś złom? CUD.! A co do tego zbiornika smoły radziołbych wprowadzić naturalne ekkstrakty po suchej destylacji. Som do odzyskania na Walyncioku ze zbiorników kaj je Miasto zasypało i ze glinianki po Cegelni Badury kaj poszła wiynkszość. I przijdzie tonio styknie odgrzebać. A kasa co zostanie z naturalnej historycznej aromoterapii kieryj niy trza odtwarzać spożytkować ku chwale władzuni ! Ciekawi mnie fto doł ta kasa na tym wałek? Ta kasa idzie z opłat śmieciowych i naszych podatków dotyczy to WFOŚi i Miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również