Wiadomości z Rudy Śląskiej

Doszło do silnego wstrząsu, który był odczuwalny na Śląsku i w Zagłebiu

 • Dodano: 2020-11-19 12:00, aktualizacja: 2020-11-22 09:02

Dzisiaj koło godziny 11:45 na Śląsku doszło do silnego wstrząsu. Mocno zatrzęsło w Rudzie Śląskiej, jednak wstrząs odczuli również mieszkańcy innych miast m.in.: Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Świętochłowic, Katowic czy Chorzowa.


AKTUALIZACJA: 

Jak się okazało, tąpnięcie miało miejsce w kopalni Bobrek w Bytomiu. Główny Urząd Górniczy oszacował, że wstrząs miał siłę 3,7 w skali Richtera.

– Nikomu nic się nie stało, załoga została wycofana. Trwają badania jak silny był to wstrząs i  jakie są jego przyczyny. To było na ścianie numer 9 – mówił Jarosław Latacz ze spółki Węglokoks Kraj dla Radia Piekary.

To nie jedyny wstrząs dziś na Śląsku. Rano do wstrząsu doszło także w kopalni Rydułtowy. Z informacji Polskiej Grupy Górniczej wynika, że nikomu nic się nie stało.


Po godzinie 11:45 w całym regionie odczuwalny był silny wstrząs. Wyższy Urząd Górniczy nie ma jeszcze informacji o sile, ani miejscu, które było epicentrum wstrząsu.

Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Do jednego z najsilniejszych wstrząsów z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowanych w bazie danych GIG doszło w 1993 roku w kopalni Halemba.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku

 • 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
 • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
 • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
 • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
 • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J

Mapę wstrząsów możecie znaleźć TUTAJ.

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Radek

  Chodniki kopalniane siadają i wybrane pola eksploatacyjne .

 • Marta

  Jeszcze parę lat musimy żyć z tymi kopalniami. Musimy uzbroić się w cierpliwość.

 • fajerberga

  Myślisz, że zamknięcie kopalni oznacza koniec tąpnięć i wstrząsów? Śmiała teza...

 • Emerytowany górnik

  To, co kopalnie naszkodziły przez tyle dziesięcioleci, nie naprawimy nawet przez 100 lat.

 • Gg

  A ile wybudowały, baseny, hale, szkoły, domy kultury, przychodnie, osiedla... Pomyśl gdzie żyjesz.

 • fajerberga

  Na samą myśl o tym, co wybudowały kopalnie, od razu mi lepiej i nie zauważam pofałdowanych chodników i ulic (np. Halembska), pękających ścian i walących się budynków (np. 1.Maja 57 - budynek z decyzją PINB do wyburzenia). Z pewnością mieszkańcom tego budynku też będzie lżej, gdy pomyślą, że dzięki kopalniom powstały baseny, szkoły, przychodnie... pewnie teraz zamieszkają w jednym z tych budynków stawianych przez kopalnie. Jeśli jednak nie wiesz, jak kopalnie budowały, to już wyjaśniam: np. taka hala sportowa na Halembie I - otóż była ona budowana de facto za pieniądze, których załoga przy użyciu dobrowolnego przymusu kierownictwa kopalni się zrzekła. Ot tak potrącali każdemu jakiś % wypłaty i nie było, że nie chcesz... więc już tak nie wychwalaj tego górnictwa, bo szkody z tego jest więcej, niż pożytku. Myślę, gdzie żyję? Otóż żyję w regionie zdegradowanym przez eksploatację węgla i tyle...Wirek się wali i co na to powiesz? Ul. Czarnolesna cała z poprzecznymi uskokami - i powiesz, że to dobrze, bo kierowcy nie przekraczają prędkości?

 • boluś

  Mo recht"

 • cenz

  "...wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi...". W ziemi takich dużych naprężeń nie ma. Raczej chodzi o górotwór.

 • TLK

  Moja staro zleciała z dywanu na podłoga,fest było słychać

 • Tes

  a Ty oczywiscie podsunąles jej drabine pod dywan ,zeby mogla spowrotem wejsc na ten dywan :) :)

 • Bunia

  Wstrząs miał miejsce w kopalni Bobrek w Bytomiu. Na szczęście bez ofiar. Info z 13,00

 • Blanka

  Wnet Barbórka czyli.....

 • Adolf

  to moja stara z łóżka spadła, epicentrum było na ul. Energetyków 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.