Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dramat mieszkańców kamienicy w Rudzie Śląskiej. Ściany budynku pękają

 • Dodano: 2021-05-10 13:00, aktualizacja: 2021-05-10 14:05

Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Ściegiennego 3 na Wirku w Rudzie Śląskiej żyją w ciągłym strachu o swoje zdrowie i życie – wiedzą, że prędzej czy później budynek się zawali. Mimo zgłoszenia licznych pęknięć ścian budynku, nikt nie reaguje na apele zrozpaczonych mieszkańców. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa”, do której należy budynek, nie dostrzega żadnego zagrożenia. 

Życie w ciągłym strachu

Kamienica przy ulicy Ściegiennego 3 nie jest miejscem zdatnym do mieszkania – mówią chórem mieszkańcy budynku, którzy boją się o swoje życie. Każdego dnia dostrzegają na ścianach swoich mieszkań kolejne pęknięcia, które nie napawają optymizmem. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” tłumaczy, iż wszystkie niedogodności są spowodowane przez szkody górnicze. Mimo podejmowanych prac, budynek nadal jest w opłakanym stanie i grozi zawaleniem. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego orzekł, że przebywanie w budynku nie zagraża życiu – lokatorzy nie są o tym przekonani. 

podprki piwnica

Pomoc potrzebna od zaraz

Sprawą zainteresowali się reporterzy z programu „Interwencja”, emitowanego przez telewizję Polsat. Mariusz Barszczewski, mieszkaniec kamienicy, przybliża jak wygląda życie jego rodziny w budynku przy Ściegiennego 3. Po raz pierwszy zgłaszał powstałe w mieszkaniu szkody w czerwcu 2020 roku – od tego czasu uczyniono niewiele, aby poprawić los mieszkańców. W miejscu zatynkowanych pęknięć pojawiły się nowe. Spółdzielnia zleciła wykopanie wokół budynku dziury i podparcie belkami ściany, która grozi zawaleniem. W wykopanym rowie zbiera się woda – mieszkańcy boją się, że oprócz pęknięć, w budynku pojawi się również grzyb

- Wilgoć i grzyb nas zniszczy! Mamy tutaj małe dzieci! Ta dziura będzie cieszyć nasze oczy do czerwca! Budynek jest w coraz gorszym stanie! – pisze na swoim facebookowym profilu Mariusz Barszczewski, mieszkaniec kamienicy. 

Ostatnio pęknięcia zaczęły pojawiać się coraz częściej – ze ścian zaczęły spadać kafelki, okna w mieszkaniach się nie domykają, a podłoga jest coraz bardziej krzywa. 

pknicie kamienica

Miasto umywa ręce

Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do władz miasta o pomoc, jednak ta nie została udzielona przez brak kompetencji w tej sprawie. Organem decyzyjnym jest tutaj spółdzielnia, która utrzymuje, że budynek jest stabilny i mieszkanie w nim nie zagraża życiu. 

- Mam ogromny żal do miasta, że nie wyszło z inicjatywą pomocy i nie przydzieliło nam mieszkania ze swoich zasobów. Pisałem do pana wiceprezydenta Mejera – teraz już nawet mi nie odpisuje. Pisałem również o pomoc do pana Pierończyka... Również nam nie pomoże i z łaską zaproponował, że może zadzwonić do prezesa „Perspektywy” – mówi mieszkaniec kamienicy, Mariusz Barszczewski.

Przerażeni lokatorzy starają się jak najbardziej nagłośnić sprawę. Mariusz Barszczewski stale informuje na swoich social mediach o kolejnych pęknięciach w swoim mieszkaniu – jakiś czas temu na plecy jego syna spadła kafelka, a w ścianie w łazience powstało ogromne pęknięcie. 

- Martwię się, że kiedyś będziemy się stąd wygrzebywać spod cegieł – mówi zrozpaczony mężczyzna. 

                                     

kafelki kamienica

Apel o pomoc

Rodziny mieszkające w kamienicy martwią się, że budynek wkrótce runie. Dodatkowo, spółdzielnia „Perspektywa” podwyższyła tzw. remontowe, co wydaje się mieszkańcom przy ulicy Ściegiennego 3 ciosem poniżej pasa. Jakiej pomocy oczekują przerażeni lokatorzy?

- Dzieci boją się tutaj mieszkać. Żona i ja boimy się tutaj mieszkać! Walczymy tylko o jedno – mieszkanie o tym samym lub wyższym standardzie w bezpiecznym budynku. To mieszkanie i cały ten budynek jest dla nas po prostu pogrzebanymi marzeniami o spokoju i bezpieczeństwie

Prace prowadzone w mieszkaniach lokatorów na nic się zdają – mieszkanie wyremontowane zaledwie 3 lata temu pełne jest pęknięć na ścianach. Mariusz Barszczewski błaga o jakąkolwiek pomoc – na szali leży zdrowie i życie wielu osób, zamieszkujących rzeczony budynek.

poziomica kamienica

Zobacz także

Komentarze (44)    dodaj komentarz »

 • giekar

  Jest jeszcze taka droga, innego typu. Cała Polska korzysta, cała Polska odpowiada za szkody. Należy w trybie najpilniejszym zwołać spotkania podkomisji regionalnej. Wyjazdowe czyli tu u nas na Śląsku i w Rudzie Śląskiej - pokazać kilkadziesiąt takich, naszych problemów i niech też odpowiadają za to jakie prawo stanowią, nie przystające do rzeczywistości. Nie będą potem mogli powiedzieć "nasi wybrańcy", że nic o tym nie wiedzieli. Przypominam tylko, że w ubiegłym roku właściwy Minister z Ministerstwa Środowiska w lipcu ubiegłego roku (2020) , tuż po wyborach prezydenckich, hurtem przedłużył kopalniom koncesje na wydobycie na kolejne 20 (?) lat. Niech koniec końców też za taki stan rzeczy odpowiadają.. Wszyscy Posłowie stanowiący prawo powinni zapoznać się z sytuacją na miejscu. Ileż to mamy jeszcze chować uszy po sobie i przepraszać, że tu jeszcze żyjemy i sprawiamy pozostałym same problemy. Powodzenia.

 • Budowlaniec

  Najlepsze ostatnie zdjęcie. Widać fachową rękę w mierzeniu poziomu poziomica vel wasserwogą.

 • mieszkanka Rudy

  Układ zamknięty fajne określenie lecz w jakiś stopniu jest to prawda dlaczego nie pokażą swoich i swych bliskich jakie posiadają majątki z tego co wiem maja po kilka mieszkań i domów dlatego nie zwracają na innych że im ściany pękają . Lepie być w układzie zamknięty i nie widząc problemu ,niech się ktoś tym zainteresuje bo dojdzie do tragedii.

 • Nie dla układów.

  Wybraliście w wyborach taką władzę samorządową to teraz nie narzekajcie że wam nie pomoże i nie interweniuje w Perspektywie. Jak głosowaliście w wyborach tak macie podziękowanie. Nawet nie wstawią się za wami. Pewno też Perspektywa ma układy z samorządem. Bo nic nie dzieje się bez przyczyny, bierność władz samorządowych na niedolę swoich mieszkańców z pewnością ma podłoże układów. Trzeba przyjrzeć się czy wice prezydenci nie mają udziałów w spółce czy może kiedyś tam pracowali lub nawet mają od nich mieszkania a pani prezydent z pewnością ma coś z nimi wspólnego. Trzeba poszukać powiązania z nim i wyjawić opinii publicznej jak również sprawę do sądu oddać czy do ministerstwa w celu przetrzepania przez CBS. Pamiętajcie jak samorządowcy nie reagują to znaczy że jest układ zamknięty.

 • Stefek

  Człowieku to poszukaj i nie pieprz jak porąbany, masz dowody na swoje teorie, na miejscu oplutych podałbym cię do sądu.

 • Pimpek

  To taką pani Prezydent miasta dba o ludzi zagrożonych zawaleniem się budynku

 • Rudziol

  Tu w Rudzie co 2 familok na wirku i czarnym lesie tak wygląda. Ciekawe wjakim stanie był ten dom jak celebryta brał mieszkanie. Proponuję zobaczyć dom na skrzyżowniu na 1 go Maja., dom upada, pęka i przechyla się w stronę wirku, i terz tym nic nie robiom i takich domów jest wiencej. To są szare realia mieszkania na wirku

 • Dolas

  Pytanie podstawowe: Czy to są zasoby miasta?

 • xxx

  Kilka dni temu w telewizji pokazywali kamienicę na Wirku, która popada w ruinę a jest zarządzana przez MPGM. Nagle pojawia się artykuł o podobnej kamienicy ale zarządzanej przez Perspektywę - czyżby artykuł został napisany na zlecenie MPGM-u albo Urzędu Miasta?

 • Jo

  Ściegiennego 3 był pierwszy

 • Nicrma

  Jakby zaczęli płacić czynsz to może i by się remont znalazł, a, że mieszka tam patologia to trudno.

 • Jo

  I tu problem patusie bo w tej klatce ani jedno mieszkanie niema zaległości ... Idź płakać gdzie indziej

 • Michoł

  Patologia szmaciarzu znom tych ludzi niy przesadzej

 • Gaba

  Patole piszom zryte komentoże.

 • parafianka

  PO komunistyczne spółdzielnie ,rozkradziony majątek mas pracujących przywłaszczony przez byłych pracowników kopalni i dziedziczony, który nas okrada do Likwidacji !!! Na Werdonie postawiony nowy dom w celach komercyjnych tylko bez zgody spółdzielców a pieniądze ze sprzedaży w prywatnych kieszeniach '' zarządu"

 • G.

  Oj parafianko miłością do bliźniego to Pani nie grzeszy..

 • Rudzianka

  Ty, ale ona prawdę pisze i nie zionie ogniem nienawiści. A jak chcesz kogoś pouczać Ewangelią czy Prawdami Wiary to sam/ sama ją przestrzegaj. Gdyż prostytutki Pan Jezus nie potępił ale pokazał jak żyć w czystości i miłości do Boga i ludzi? Widocznie nie czytasz Ewangelii a chcesz ewangelizować. Co innego grzeszyć a co innego mówić głośno dosadną prawdę. A prawda w oczy kole. Nie ma prawdy która by się każdemu podobała, gdyż prawda wierci człowieka w sumieniu.

 • ***** ***

  Trzeba dalej glosowac na mejera i dziedzicowa.... Oni tylko wiedza jak segregować smieci za 30 zl.... A jak pomóż ludzia to zabardzo nie maja pomysłu......

 • Alicja

  Oni wola tylko kontrole na normalnych ludzi wysyłać, bo dostali donos i lecą bo się boją ze ich wy[...]a ze stolkow

 • Jaon

  ZBRAL.SLOE.PANI.DZIEDZIDMAJER.NIC.NIE.ROBIA.DLA.RUDY.SL.PLACEZABAW.CO.NOEWYKORZYSTANE

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.