Wiadomości z Rudy Śląskiej

Drugiego maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi

  • Dodano: 2022-05-02 10:00

Drugiego maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Dzień Flagi ustanowiony został 2 maja.

Tego samego dnia przypada również drugie święto - Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Wybór daty 2 maja nie był przypadkowy. Chodziło o wykorzystanie dnia pomiędzy dwoma innymi świętami 1 i 3 maja, a także promocję przypadającego na ten sam dzień święta Polonii. Symboliczne znaczenie miał również fakt, że właśnie 2 maja 1945 roku polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie.


Polskie barwy narodowe

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

Barwy narodowe mają także swoje symboliczne znaczenie. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

  • Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
  • Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

Nie bez znaczenia jest również kolejność barw narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. To dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, że flaga jest biało-czerwona. 


Jak obchodzi się Dzień Flagi? 

Przede wszystkim poprzez wywieszanie polskich barw narodowych. Dlatego tego dnia, a najczęściej przez całą majówkę, polskie flagi wywieszane są w oknach, na balkonach czy w ogrodach. To również dzień, w który organizowane są różne wydarzenia i manifestacje patriotyczne.

- Majówka, to czas, w którym przypadają ważne dla nas, Polaków, święta i rocznice. Dlatego należy o nich stale przypominać oraz pielęgnować pamięć o historii i tradycji naszego narodu. Nie zapomnijmy także o wywieszaniu biało-czerwonej flagi, która jest zarówno symbolem, jak i świadkiem dziejów oraz skomplikowanych losów naszej Ojczyzny - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Autor: Redakcja
Źródło: pap / onet.pl / wikipedia / fot. FB Grażyna Dziedzic

Komentarze (2)    dodaj »

  • Mimoza

    Dzień polskiej flagi, czy ukraińskiej?

  • Achim

    Pamietam tych [...]i co jak bylo Euro 2012 jezdzili z flagami na samochodach. A teraz mamy swieto panstwowe a flag nie widac.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również