RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dwumilionowe zagrożenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

  • Dodano: 2021-09-02 08:45, aktualizacja: 2021-09-02 08:56

29 sierpnia 2021 r. zostało naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa dwumilionowe zagrożenie. Każdego dnia nanoszonych jest ponad tysiąc zagrożeń. Najczęściej wskazywanymi kategoriami zagrożeń są: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - ponad tysiąc zagrożeń nanoszonych każdego dnia

5 lat temu, pod koniec sierpnia 2016 r., kończył się sukcesem etap pilotażu aplikacji w trzech wybranych garnizonach Policji. W efekcie tych działań została podjęta decyzja o sukcesywnym jej wdrożeniu na terenie całego kraju. Proces ten zakończył się 5 października 2016 r. Od tamtej pory współtworzone ze społeczeństwem narzędzie cieszy się nieustającą popularnością. Każdego dnia nanoszonych jest ponad 1 tys. zagrożeń, których występowanie w środowiskach lokalnych ma negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa ludzi.

Najczęściej wskazywanymi kategoriami zagrożeń są:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości,
  • nieprawidłowe parkowanie
  • oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Zgłoszenia w tych kategoriach stanowią 70% wszystkich naniesionych na Mapę zagrożeń. Bardzo często również sygnalizowane są nieprawidłowości mające wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym w postaci niewłaściwej infrastruktury drogowej czy złej organizacji ruchu drogowego co w efekcie wymiernie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Należy podkreślić, że z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa korzystają nie tylko internauci czy Policja, ale również różnego rodzaju służby i instytucje, których zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Nasi partnerzy nie tylko zapoznają się z naniesionymi zagrożeniami, ale również biorą czynny udział w procesie weryfikacji i eliminacji zagrożeń. W wielu przypadkach czynią to samodzielnie. Spośród potwierdzonych zagrożeń Policja przekazała zgodnie z właściwością odpowiednim podmiotom ponad 20 tys. różnego rodzaju zgłoszeń. Sytuacje te są sukcesywnie eliminowane, co znajduję odzwierciedlenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Łatwy i powszechny dostęp do aplikacji umożliwia każdemu zaangażowanie się w działania na rzecz bezpieczeństwa lokalnych społeczności. Przekazywane Policji informacje o zagrożeniach są kluczowym źródłem informacji o sytuacjach wymagających reakcji służb porządkowych. Z punktu widzenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to warunek sine qua non jej funkcjonowania, bowiem aplikacja bazuje na współpracy Policji ze społeczeństwem. Dlatego też zachęcamy do dalszego korzystania z aplikacji. Pamiętać jednak należy, że każde naniesione zagrożenie jest traktowane z taką samą należytą powagą i zaangażowaniem Policji czy innych służb i instytucji zaangażowanych w proces weryfikacji i eliminacji potwierdzonych zagrożeń.

Dziękując za aktywne korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczyć należy, iż dostępne obecnie na Mapie kategorie nie wyczerpują wszystkich potencjalnie mogących wystąpić zagrożeń. Na bieżąco analizowane są potrzeby wprowadzenia zmian w tym katalogu. Jednakże biorąc pod uwagę przyjęty sposób weryfikacji i eliminacji zgłoszeń pamiętać należy, iż w sytuacjach nie ujętych w katalogu lub wymagających pilnej interwencji Policji należy korzystać z innych kanałów komunikowania się z Policją, w tym z wykorzystaniem telefonów alarmowych.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • fajerberga

    Dwumilionowe zagrożenie na krajowej mapie - no rzeczywiście sukces po byku - jest co świętować...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.