Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzień Wcześniaka w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2023-11-17 14:00

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Jest to nie tylko święto dzieci, ale także neonatologów i rodziców. Głównym celem święta jest podniesienie świadomości problemu wcześniactwa. Maluchy rodzą się pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży i wymagają specjalnej opieki.

Światowy Dzień Wcześniaka

Według danych każdego roku na świat przychodzi około 15 milionów wcześniaków, oznacza to, że przedwcześnie rodzi się co 10. dziecko. 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. W Polsce liczba wcześniaków urodzonych każdego roku to około 26 tysięcy.

Każdego roku 17 listopada cały świat przybiera barwę fioletową. Ten kolor, który symbolizuje wyjątkowość i delikatność, to symbol dzieci przedwcześnie urodzonych. Światowy Dzień Wcześniaka został zainicjowany, aby zwiększyć świadomość o porodach przedwczesnych, o problemach, z jakimi zmagają się wcześniaki (nie tylko po urodzeniu, ale i przez całe ich życie), a także ich rodziny. 

Pierwsze święto przedwcześnie urodzonych maluchów odbyło się 17 listopada 2008 roku. Organizatorem było Stowarzyszenie Rodziców Europejskich (European Parents' Association) Od 2011 roku obchodzony jest oficjalnie jako Światowy Dzień Wcześniaka.

Światowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu Miejskim

To właśnie dla wcześniaków i ich rodziców Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej cyklicznie organizuje obchody Światowego Dnia Wcześniaka.

- Dziś obchodzimy Dzień Wcześniaka. Jest to święto wyjątkowe, szczególnie dla naszej placówki, w której funkcjonuje Oddział Neonatologiczny o III, najwyższym, stopniu referencyjności. Z tego miejsca składamy głęboki ukłon całemu naszemu Personelowi, który każdego dnia walczy i dba o naszych najmniejszych Pacjentów, ale przede wszystkim kłaniamy się Rodzicom wcześniaków, bo to Was i Wasze pociechy chcemy dziś uczcić - czytamy we wpisie na stronie rudzkiego szpitala.

 W tym wyjątkowym dniu Oddział Neonatologiczny, w obecności prezes szpitala Ewy Krych, odwiedziła wiceprezydent Miasta Ruda Śląska - Anna Krzysteczko, która przekazała wyrazy uznania dla personelu i rodziców oraz życzyła wszystkim Małym Pacjentom szybkiego powrotu do zdrowia.

- Dla każdego rodzica dziecko jest absolutnie największym skarbem. Dzieci urodzone przedwcześnie są kruche i delikatne, ale ich wola życia jest niezwykle silna. To piękno życia wzmacniają współczesne osiągnięcia medycyny, która skutecznie pomaga przetrwać pierwsze, najtrudniejsze chwile. Każdy kolejny dzień wzbudza radość i pozwala przeżywać tak wiele niepowtarzalnych chwil pełnych ciepła, wzruszenia i nadziei. Przeżywając z Wami te radosne momenty, pragnę wyrazić uznanie, wdzięczność i szacunek lekarzom, położnym i pielęgniarkom - wszystkim, bez wyjątku, zaangażowanym w opiekę nad maluszkami. Słowa podziękowania chciałabym skierować do ordynatora, prof. Janusza Świetlińskiego za przekazanie wiedzy na temat pracy Oddziału Neonatologicznego Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Spółka z o.o. Rodzicom wcześniaków, dla których te pierwsze dni i tygodnie życia dziecka są pełne wyzwań i stresu, życzę wielu sił, mocnego oparcia w lekarzach, służbach medycznych i najbliższych. Życzę Wam wszelkiej pomyślności. Tak wyczekiwanym maluchom życzę zdrowia i wszystkiego dobrego! - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Z okazji dzisiejszego święta personel rudzkiego szpitala przygotował specjalne upominki dla najmniejszych pacjentów  oraz ich rodziców.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Ryfka

    Pani w szarym odzieniu wygląda niczym z gestapo

  • noir

    Krzysteczkowo wlejzie wszyndzie, byle zrobić fotka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również