RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzikie wysypiska śmieci w Rudzie Śląskiej to poważny problem

 • Dodano: 2021-05-12 11:00

Nielegalne wysypiska śmieci są w Rudzie Śląskiej prawdziwą plagą. O skali problemu można się przekonać podczas każdego spaceru w lesie lub na obrzeżach miasta. Wokół nas wciąż są ludzie, którzy śmiecą, pomimo działań edukacyjnych, nakładanych kar i coraz mniejszego przyzwolenia społecznego dla takich praktyk.


Nielegalne wysypiska śmieci w Rudzie Śląskiej

W tym roku, do końca kwietnia, w Rudzie Śląskiej zlikwidowano 14 nielegalnych wysypisk, gdzie zebrano łącznie 44,5 tony odpadów. Obciążyło to budżet miasta kwotą 47 tys. zł. Z kolei w zeszłym roku miasto wydało na ten cel prawie 138 tys. zł, dzięki którym uprzątniętych zostało 40 miejsc, gdzie zalegały ok. 134 tony odpadów. 

- Skąd wzięliśmy na to pieniądze? Z budżetu miasta, czyli z portfelów rudzian.  Wszyscy zapłaciliśmy za czyjeś "cwaniactwo"! Najgorsze, że to "walka z wiatrakami", bo na posprzątanych terenach pojawiają się kolejne "dostawy" - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.


Miasto walczy z tym procederem, m.in. przy użyciu fotopułapek

Miasto walczy z tym procederem, m.in. przy użyciu fotopułapek. Obecnie Ruda Śląska dysponuje trzema takimi urządzeniami. Co 2 tygodnie zmieniają one swoje lokalizacje, dzięki czemu Straż Miejska monitoruje sporo terenów, a sprawcy łapani są na gorącym uczynku. 

- Straż Miejska posiada na swoim wyposażeniu fotopułapki. Są one najczęściej umieszczane w rejonie dzikich wysypisk lub w miejscach zagrożonych ich powstawaniem. Zdarzały się oczywiście sytuacje, że na podstawie zrobionych przez nie zdjęć udało się ustalić sprawcę zanieczyszczenia terenu i go ukarać - mówił Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej - Marek Partuś

Straż Miejska w Rudzie Śląskiej nie prowadzi odrębnych statystyk dotyczących dzikich wysypisk śmieci. Jak informuje Marek Partuś, w całym zeszłym roku w naszym mieście odnotowano 1336 interwencji związanych z ochroną środowiska i gospodarką odpadami, w tym m.in. dot. zanieczyszczania miejsc dostępnych dla publiczności, nieprawidłowej gospodarki odpadami, nieprzestrzegania "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska" i innych.  

- W wyniku podjętych czynności mandatami karnymi ukarano 188 sprawców, skierowano 2 wnioski o ukaranie i udzielono 186 pouczeń. Za wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych grozi mandat w wysokości do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu, ten może wymierzyć grzywnę do 5000 zł - mówił Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.


"Takie zachowania należy ukrócać i ganić, bo leży to w interesie nas wszystkich"

Wiceprezydent Mejer zaapelował do mieszkańców Rudy Śląskiej, aby nie byli obojętni na przypadki nielegalnego wyrzucania śmieci. 

- Takie zachowania należy ukrócać i ganić, bo leży to w interesie nas wszystkich. Bardzo proszę o zgłaszanie takich nielegalnych działań do Straży Miejskiej. Jeżeli kogoś nie przekonują argumenty ekologiczne, to może przekonają względy praktyczne. Za środki, które w zeszłym roku wydaliśmy na sprzątanie nielegalnych wysypisk, można by wykonać np. siłownię napowietrzną, dwa średniej wielkości parklety, postawić ponad 100 ławek czy kwietników... - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Często od mieszkańców słyszymy, że chcą nowych miejsc rekreacji, pięknych skwerów, placów zabaw. Wcale się nie dziwię, bo też zależy mi na tym, żeby w naszym mieście dobrze i komfortowo się mieszkało. Niestety pieniądze, za które moglibyśmy zrealizować te inwestycje, lądują na wysypiskach śmieci! A to i tak tylko niewielka część tego, ile naprawdę potrzeba na oczyszczenie naszych lasów i terenów zielonych - podsumował wiceprezydent.

Zobacz także

Komentarze (19)    dodaj »

 • Bolo

  To takie dzikie wysypisko jest przy Hucie Pokój.Byla br.7.To może tam zamontować fotopulapke.Będzie co oglądać.A władze miasta niech już szukają kasę na utylizacjie oczywiście z własnej kieszeni.A nie od podatników.

 • fajerberga

  "Zdarzały się oczywiście sytuacje, że na podstawie zrobionych przez nie zdjęć udało się ustalić sprawcę zanieczyszczenia terenu i go ukarać." - przecież to brzmi tak, jakby takie sytuacje były incydentalne, a znakomita większość "śmieciarzy" pozostała bezkarna...

 • boluś

  Vice Pozorant Miejski ' Pinokio niych sie pochwali "LEGALNYM" lokowaniym NIYLEGALNYCH ŚMIECI na terenie KNUROWA. Osiągnięcia OSIOŁEK mo niywątpliwe ! Czas na rozliczynie jego działalności !

 • obywatel

  Oczywiście tych śmiecących debili należy bezwzględnie ścigać i karać. Może jest zbyt mała świadomość. Wszystkie śmieci można w ramach zwykłych opłat śmieciowych zawieź np. na Chebzie do PreZero i tam całkiem legalnie zostawić. Wbrew temu co władze miasta zapewniają, akcje przeciw śmieciarzom są raczej pozorowane. Bardzo słabe efekty, niewspółmierne ze środkami wydawanymi np. na SM. Po za tym nadal w najlepsze trwają wycinki drzew (wg władz może tak wygląda walka z Globciem)

 • fajerberga

  No właśnie: śmieci można w ramach zwykłych opłat śmieciowych zawieź np. na Chebzie do PreZero i tam całkiem legalnie zostawić. Racja, ale nie jeden ma bliżej do lasu, tak jest taniej i mniej formalności - nikt nie pyta, co, kto, jak, kiedy i z kim :-) Nie, żebym bronił "śmieciarzy", ale tak to funkcjonuje. Nie wiem, jaką ktoś tak pozbywający się odpadów ma mentalność, ale widocznie zwisa mu to i powiewa, że takie meble czy inne opony będą tam leżeć i leżeć... Z drugiej strony miasto zamiast zwiększać ilość PSZOK-ów, to je zmniejsza. Sam jakiś czas temu chciałem być eko i pojechałem ze starym telewizorem do punktu na Piotra Skargi. Sądzicie, że było to: "o, tu wrzuci pan telewizor do kontenera" ? O nie... na dzień dobry DO, ankieta, papierologia, kamizelka odblaskowa typu "świetlik" z napisem GOŚĆ na plecach, kask na głowę... Całe szczęście, że jeszcze nie musiałem do tego interesu dopłacić, pomijając koszt dojazdu i czas poświęcony. Kolejny odbiornik wystawiłem przy śmietniku.

 • Małomiasteczkowy

  A bydzie ino gorzej, bo takie ogródki rod juz nie są zarządzane przez samorządy jak idzie o śmieci i ceny poszły tak w góra że połowa zrezygnowała z hasioków na segregowane czy bio. Więc poleci to w las, życie a za głupota żądzacych odpowiadac nie bydymy.

 • Po

  Przecież jest strona na facebooku ŚMIECIARKA JEDZIECIE, tam się na wszystko rzucają jak Reksio na szynkę, dniami i nocami siedzą na czatach aby być pierwszym,szkoda, że ludzie rzucają do lasów ,a nie na grupę.

 • Rudzianka

  No i znowu mamy "świetne" wytłumaczenie Władz Miasta gdzie umykają pieniądze podatnika Rudy Slaskiej

 • Obiektywny

  Władze Miasta o ekologi w Rudzie Slaskiej???? Nie wiem czy sie śmiać czy płakać? A kto pozwala na karczowanie hektarów zieleni zasypywanie stawów tym samym niszczenie ekosystemu w naszym mieście tylko po to by powstawały firmy z betonu . Oczywiście jestem zdania ,że ten kto przyczynia się niszczeniu naszego środowiska powinien być SUROWO ukarany - ale wszyscy sprawiedliwie !!!!

 • Rodowita mieszkanka Rudy Slask

  Potępiam wszystkich tych, którzy zaśmiecają nasze miasto i dziękuje bardzo służbom ,które pilnują tego aby tak się nie działo .Też uważam że każdy z nas powinien żyć w zdrowym otoczeniu, które cieszy oko .Tych co zaśmiecają nasze miasto należy surowo karać to przecież oczywiste!!!!Tylko denerwuje mnie to, że pan wiceprezydent i władze miasta przeczą sami sobie bo to przecież oni dają przyzwolenie na na np.powstanie wysypiska gruzu obok Huty Pokój gdzie grasują szczury .To oni dali przyzwolenie na budowę Panatoni przy ulicy Hallera a tym samym zezwolili na zasypanie stawu i likwidacje fauny i flory na hektarach ziemi . Możnaby tak wymieniać jeszcze dużo przykładów ale co to da ??!! Więc szanowny panie wiceprezydencie czy to pan jest odpowiednią osobą , która apelować powinna do mieszkańców Rudy Śląskiej o dbanie o środowisko? z całym szacunkiem ale chyba nie! Wiem że większość mieszkańców Rudy Śląskiej, których serdecznie pozdrawiam ma takie samo zdanie. Życzę wszystkim zdrowia

  • Rodowita mieszkanka Rudy Slask
   2021-05-12 22:02
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Kojot

  Panie Mejer to co Pan pisze to jakiś żart z tym zglaszaniem po telefonie z danymi samochodu opisie miejsca samochodu czasie i natychmiastowym zgłoszeniu straż przyjeżdża po 1.5 godzinie bo stoją w urzędzie jednym i drugim wydają bileciki pilnują Bóg wie czego i przed czym następnie weryfikacja zajmuje im kilka miesięcy ciągaja na przesłuchania wykonują konfrontacje twarzą w twarz a i tak kończy się niczym to lepiej się odwrócić na piecie i odejść w druga stronę Kolejną sytuacja tak Pan podpisuje kolejne umowy na wywóz odpadów że w dniu dzisiejszym jeżdżąc na rowerze znajdę stara lampa samochodowa w lesie i zawiozę ja do punktu na kokota to mnie z ta lampa wyrzuca za bramą z tekstem takich odpadów nie przyjmujemy proszę zgłosić na straż i zawieść tam gdzie to pan znalazł GRATULACJE podejście do sprawy tylko szczerze nie zawracalby pan [...]y tymi suchymi tekstami Pozdrawiam Pana serdecznie

 • Pola

  A strazniki miejskie co robiłem ? pilnujom urzyndu i parkingu...

 • Ola

  Nie . Jeżdżą i szukają psów biegających bez smyczy,albo jadą na pola się wyspać.

 • Biydok

  Kaj te meble som ,dejcie mi dokładno lokalizacjo jusz jada po nie , jak sie zrobi zimno to pocisna je bez komin .

 • Mieszkaniec

  Straż miejska pilnuje parkingu przy punkcie szczepień na Hallera zamiast zabrać się za łapanie i karanie śmieciarzy. Panie Mejer pora zainterweniować w tej sprawie...

 • Zefel z Goduli

  podniosła się opłata śmieciowa wzrosła ilość nielegalnych wysypisk.Dodatkowo zapewne brak wiedzy i świadomości, że takie "gabaryty" można wprost pozostawić obok swojej zagrody śmietnikowej bo przecież odbiorca odpadów to także zabiera w cyklach chyba co 1 miesiąc. Jeśli natomiast nie zabiera to tutaj błąd po stronie zarządcy nieruchomości.... bo gdzie taka osoba ma zutylizować te meble? jeśli zarządca tego jej nie zapewnił.

 • boluś

  Trydno coby boło czysto kiej miasto od dziesięcioleci niy sprząto niykierych terenów ' zgłoszenia nielegalnego składowania śmieci som bez Urząd ignorowane/ np.Szyb Bartosza i okolice/ a ścieki pomimo istnienia kanalizacji na danym terenie wprowadzane do cieków wodnych kiere trujom / ścieki z Strefy Przemysłowej przy ul, Magazynowej i Kokotek do cieku z Puszczy Kokotek' płynom pod Bana i dalij do Bytomki trując liczne Ekosystemy po drodze/. A PINOKIO pocisko ecoFLEKI I PRZYGOTOWUJE wyprzedaż terenów JESZCZE ZIELONYCH pod DEWLOPERKA za Kerchowem i za Dworem łod strony Zabrza. ECO'[...]EK !

 • n4u

  Może zamiast wydawać na sprzątanie wydać na więcej tych pułapek - potem niech złapany na wywozie wywozi całość na swój koszt

 • Ola

  Masz rację. Myślę, że koszt takiej kamery to ok 200 zł. Zwróci się po pierwszej interwencji z nawiązką. Niestety na to miasto nie ma kasy, ale na wywóz tych śmieci już ma.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.