Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto walczy o program osłonowy związany z podwyżką "opłaty śmieciowej"

 • Dodano: 2021-03-19 13:15

Miasto zaskarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego, w którym stwierdzona została nieważność uchwały dotyczącej programu osłonowego związanego z podwyżką "opłaty śmieciowej". Program umożliwiał zrekompensowanie części opłaty osobom z niskimi dochodami.

Na ostatniej sesji Rada Miasta poparła wniosek prezydent Grażyny Dziedzic w sprawie wniesienia skargi na to orzeczenie.

- Razem z nową stawką "opłaty śmieciowej" wprowadziliśmy program osłonowy, który miał złagodzić skutki podwyżki osobom z niskimi dochodami. Niestety, Wojewoda Śląski w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność uchwały w sprawie przyjęcia programu z powodu jej niezgodności z obowiązującym prawem - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.


Ruda Śląska: Program osłonowy związany z podwyżką "opłaty śmieciowej"

Warto przypomnieć, że założeniem uchwalonego w grudniu ubiegłego roku programu osłonowego jest udzielenie w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2021 r. pomocy finansowej w wysokości 30% opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (9 zł przy obecnej stawce 30 zł). Z programu miały korzystać osoby samotnie gospodarujące z dochodem nieprzekraczającym 200% kryterium określonego w ustawie o pomocy społecznej (obecnie daje to kwotę 1402 zł) oraz rodziny z dochodem nieprzekraczającym 150% tego kryterium (obecnie daje kwotę 792 zł na osobę w rodzinie).

Zdaniem nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego obowiązujące w Polsce przepisy prawa nie pozwalają na przyznanie mieszkańcom określonych w programie osłonowym uprawnień. W konsekwencji rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdza nieważność uchwały, co skutkuje wstrzymaniem jej wykonania. Miastu przysługuje prawo zaskarżenia rozstrzygnięcia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, aby to zrobić potrzebna była uchwała Rady Miasta. W głosowaniu 23 radnych było za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

- Nie zgadzamy się z taką interpretacją. Dziś Rada Miasta poparła mój wniosek o wniesienie skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wznowić pomoc mieszkańcom w ramach tego programu, zwłaszcza że podobne rozwiązania funkcjonują w niektórych innych polskich miastach - napisała Grażyna Dziedzic

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej - Krystian Morys, podkreśla, że podobne programy osłonowe z powodzeniem funkcjonują w innych miastach. 

- Tego rodzaju programy osłonowe z powodzeniem funkcjonują w niektórych miastach w innych województwach – podkreśla Krystian Morys. – Nasz Ośrodek realizuje już trzy programy osłonowe w innych dziedzinach. Teraz przygotowaliśmy ten, który miał objąć szerszy krąg osób niż rozwiązania oparte na ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dodaje.

Wczorajszą sesję rudzkiej Rady Miasta możecie zobaczyć poniżej:

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • #DziedzicRaus

  Jaki jest sens podwyżek by później wprowadzać jakiś bzdurny program. Czyli śmieci mogą być tanie? Kompromitacja rudzkiego Prezydenta po raz enty!

 • boluś

  Kupa [...]enia o jakiejś patoli ' a nie nie o najbiedniejszych mieszkańcach miasta. I zero refleksji' w temacie złodziejstwa SamoNierządowego sankcjonowanego lokalnym prawem stanowionym bez lokalnych WYBRAŃCUF/wybranych bez CUFAL/ bo na pewno niy skuli rozumu! Polecom lektura dokumentów dotyczących PUK, PreZero i iluzorycznej kontroli Urzyndu nad zamawianymi usługami komunalnymi i kosztami tej USŁUGI.

 • kwiatowe

  W imie czego mamy sie skladac na oplate smieciowa dla najbiednieszych?! Juz wszystko im finansujemy, mieszkania, czynsze, media, sklepy socjalne. Co jeszcze?!

 • lokator

  lenie do roboty,dość płacenia za nierobów mają czas na piwo siedzenia po parkach śmiania się z uczciwych ludzi co tyrają po całym dniu żeby związać koniec z końcem znam takich dlatego tak pisze,jeszcze narzekają że za mało 500+-DOŚĆ NIEROBY do ROBOTY

 • Pawell

  Nieudolny program gospodarki odpadami (w skali całego kraju). Amatorskie i złodziejskie działanie mające tylko na celu zapewnienie wpływu do budżetu miasta( z czym nawet się nie kryją). Kiedyś zajmował się tym profesjonalnie PUK i problemów nie było, teraz miasto znalazło sobie dojną krowe do zapełniania dziury. Jak się nie ma kasy to się nie robi inwestycji. Do du… z takim zarządzaniem gdzie za pól kubła opłata 120 PLN. Nic nie potraficie!!! Brak jakiejkolwiek wizji i świadomego działania. Im mniej śmieci tym większa opłata gdzie logika ?. Ale cel jest jasny- dziura w finansach, no to podatki i opłaty w góre. Włączcie logiczne myślenie to nie boli.

 • ewa

  Dość wspierania patologii, za ciężko zapracowane i wciąż i małe pensje. Fajnie się cudze rozdaje darmozjady z UM.

 • władze Rudy do dymisji

  Bardzo dobrze, że się nie zgodzili. Patola niech się ruszy do roboty to pieniądze na opłaty się znajdą. Odsetek ludzi, którym się należy taka obniżka jest zdecydowanie mniejszy niż to ma miejsce w rzeczywistości. Na wszystkie plusy, mopsy, dodatki musi płacić normalny człowiek, który obniżki nie dostanie bo patoli się należy

  • władze Rudy do dymisji
   2021-03-20 13:01
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Mike

  Co ta Dziedzic ma z tym socjalem. Te rekompensaty to jawne dzielenie ludzi na lepszych i gorszych

 • Zonk

  Nieroby jak zwykle mają parcie.

 • ja

  ja uczciwie pracuje po 8-9h, mam 2700-3000zl wyplaty i z jakiej racji ktos komu sie robic nie chce albo narobil sobie dzieci ma placic mniej? Program oslonowy to najgorsze co sobie wymyslili i radni co to poparli powinni wyleciec! stop promowaniu patologii i nieudacznictwa!

 • cayenee

  Może i uczciwie pracujesz, ale wyobraźni już nie masz za wiele. Bo program być może obejmie i tych, co również "pracując uczciwie po 8-9 godzin" już mają te 700 czy 1000 zł. mniej.

 • boluś

  Na razie Miasto walczy z Mieszkańcami' goląc ich do gołej skóry czynszami,podatkami i opłatami. Stałymi podwyżkami wspomnianych' w interesie zarówno URZĘDU jak i OBCEGO KAPITAŁU ." Peppa i jej Świnki" nieładnie się bawicie 'wy nabijacie kabzy a ludziom nie starcza na życie!

 • Realista

  Biedni powinni płacić podwójnie.Nie potrafią mnożyć talentów, więc ... i tu takie niedomówienie. Socjalizm promuje lenistwo i nieróbstwo.Głód jest najlepszym motywatorem to działania.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.