Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dziś w Rudzie Śląskiej prowadzone są badania parkingowe zlecone przez GZM

  • Dodano: 2023-11-23 10:00, aktualizacja: 2023-11-24 07:46

Dziś w Rudzie Śląskiej prowadzone są badania parkingowe zlecone przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W centralnej części miasta specjalne pojazdy skanujące będą zliczać samochody zaparkowane przy ulicach i na miejskich parkingach. Po raz drugi na rudzkie ulice wyjadą one 5 grudnia. 

Badania parkingowe w Rudzie Śląskiej

Badania są częścią realizowanego przez GZM projektu, zmierzającego do wypracowania spójnej polityki parkingowej. W trakcie każdego dnia badań samochody będą co godzinę przejeżdżać przez dane śródmieście, zliczając zaparkowane samochody w poszczególnych miejscach poprzez sfotografowanie przestrzeni. Samochody przejadą również nocą. Na podstawie zebranych danych wyliczone zostaną wskaźniki dotyczące parkowania. W tym roku analiza obejmuje również Bytom, Chorzów, Gliwice i Tarnowskie Góry. 

- Po pomiarach parkingowych przyjdzie czas na badania społeczne. Nad całością czuwa Metropolitalny zespół ds. spójnej polityki parkingowej, w którym Ruda Śląska ma swojego przedstawiciela. Wyniki i wnioski z przeprowadzonego badania, a także rekomendacje zespołu będziemy mogli wykorzystać do uporządkowania parkowania w Nowym Bytomiu - napisał prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk

Projekt dotyczący spójnej polityki parkingowej w miastach

Badania realizowane są na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od zeszłego roku prowadzi projekt dotyczący spójnej polityki parkingowej w miastach. Powołany został zespół urzędników z 10 miast – pracowników urzędów miejskich i zarządów dróg, nazwany Metropolitalnym zespołem ds. spójnej polityki parkingowej. Zespół ten, po przeprowadzeniu pomiarów parkingowych przez firmę zewnętrzną, zrealizuje badania społeczne wśród mieszkańców, przedsiębiorców i klientów lokali usługowych w miastach.

Badania będą prowadzone od 14 listopada do 7 grudnia. Pomiary będą wykonywane w dni robocze, a w Gliwicach dodatkowo także w jedną sobotę. W tym mieście badania odbędą się w dniach 14, 15, 18, 21 i 22 listopada. W Tarnowskich Górach pojazdy skanujące wyjadą na ulice 14, 15, 28 i 29 listopada. W Chorzowie i Rudzie Śląskiej pomiary odbędą się 23 listopada i 5 grudnia, natomiast w Bytomiu – 6 i 7 grudnia.

– Samochody przejadą również nocą. Na podstawie zebranych danych, wyliczony zostanie szereg wskaźników dotyczących parkowania, między innymi zajętość miejsc parkingowych czy rotacja. Ponadto przeprowadzone będą analizy, mające na celu oszacowanie czy w danych miejscach parkują głównie mieszkańcy okolicy, czy raczej osoby przyjeżdżające do pracy bądź sklepów lub usług – tłumaczy Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu w GZM.

Pomiary parkingowe zostaną również wykonane w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Zabrzu, jednak tam, z uwagi na trwające inwestycje infrastrukturalne, badania zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Łącznie w trakcie badań w GZM przeanalizowana zostanie przestrzeń wzdłuż około 300 kilometrów ulic.


Agregat prądotwórczy jest niezbędny do zapewnienia nieprzerwanego dostępu do energii elektrycznej w miejscach bez dostępu do sieci. Sprawdź dostępne modele agregatów prądotwórczych na NORWIT.PL!

Komentarze (2)    dodaj »

  • n4u

    Już widzę te uszczęśliwianie rudzian na siłę płatnym parkowaniem

  • oburzony

    Mam pytanie . Co to wniosło do polepszenia możliwości zaparkowania samochodu w Nowym Bytomiu ? Dalej , żeby oddać pismo w UM czy pójść do lekarza specjalisty trzeba jeździć 20 minut lub dłużej po Nowym Bytomiu i liczyć na to, że ktoś odjedzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również