Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj obchodzimy 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

  • Dodano: 2023-12-13 13:00

13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Dzisiaj obchodzimy 42. rocznicę tego wydarzenia.

Operacja wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. O godzinie pierwszej w nocy w Belwederze zebrali się członkowie Rady Państwa. Większość z nich nie wiedziała jednak, jaki był cel tego nocnego spotkania.

Po półtoragodzinnych obradach członkowie Rady Państwa przyjęli przedstawiony im dekret o wprowadzeniu stanu wojennego oraz towarzyszące mu dokumenty. Wszystkie przyjęte dokumenty były antydatowane i nosiły datę 12 grudnia 1981 roku.

13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią - powiedział w pamiętnym wystąpieniu, które później nadała Telewizja Polska.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.

Godzina policyjna i represje

Wprowadzono godzinę milicyjną od godz. 22 do godz. 6 rano, a na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka. Korespondencja podlegała oficjalnej cenzurze, wyłączono telefony, uniemożliwiając między innymi wzywanie pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Większość najważniejszych instytucji i zakładów pracy została zmilitaryzowana i była kierowana przez ponad 8 tys. komisarzy wojskowych.

Zakazano wydawania prasy, poza "Trybuną Ludu" i "Żołnierzem Wolności". Zawieszono działalność wszystkich organizacji społecznych i kulturalnych, a także zajęcia w szkołach i na wyższych uczelniach. Oficjalnie administratorem stanu wojennego była 21-osobowa Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Czym spowodowane było wprowadzenie stanu wojennego?

Oficjalnym powodem wprowadzenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności), reglamentacja (od kwietnia do października 1981 ponownie objęto systemem tzw. kartek żywnościowych wiele istotnych towarów np. mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt itd.) oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy.

Historyk Andrzej Paczkowski uznaje, że rzeczywistymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność", oraz walki różnych stronnictw w PZPR niemogących dojść do porozumienia w kwestii formy i zakresu reform ustroju polityczno-gospodarczego PRL. Istotny był gwałtowny spadek poparcia społecznego dla polityki komunistów, według badań OBOP już w czerwcu 1981 zaufanie do rządu deklarowało 24% respondentów, działania KC PZPR aprobowało jedynie 6% respondentów, a działania NSZZ "Solidarność" pozytywnie oceniało aż 62% Polaków.

Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego. Jednak 13 grudnia 1981, w dniu wprowadzenia stanu wojennego, nie zanotowano żadnych ruchów wojsk radzieckich ani zwiększonej komunikacji radiowej w ramach Układu Warszawskiego – o godz. 4:20 rano Departament Stanu USA wydał komunikat, w którym stwierdził, iż "nie zasygnalizowano żadnego ruchu wojsk radzieckich".


Działania IPN

Instytut Pamięci Narodowej od lat podejmuje działania mające na celu upamiętnienie ofiar i upowszechnianie wiedzy o stanie wojennym. Zostały przygotowane liczne audycje, wykłady, wystawy i akcje medialne. 

ODDZIAŁ IPN W KATOWICACH

  • 13  grudnia 2023, Katowice, godz. 14.00 seminarium naukowe „Stan wojenny 1981–1983 a stany nadzwyczajne w Polsce w ostatniej dekadzie PRL i współcześnie” (Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10)
  • 16 grudnia 2023, Katowice – 42. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”

Zapal Światło Wolności

Z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do wzięcia udziału w akcji "Zapal Światło Wolności". Do inicjatywy może przyłączyć się każdy, zapalając dzisiaj o 19.30 świecę w oknie lub wirtualnie, na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Zainicjowana kilka lat temu przez Instytut Pamięci Narodowej akcja społeczna "Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności" nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. wielu Polaków wyrażało sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

- Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić” - czytamy na stronie IPN. 

Finał tegorocznej kampanii „Zapal Światło Wolności” odbędzie 13 grudnia o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Jakie są wasze wspomnienia związane z datą 13 grudnia, co wtedy robiliście? Co o wprowadzeniu stanu wojennego sądzicie po latach? Czekamy na Wasze opinie.

Komentarze (14)    dodaj »

  • antypo

    Pis przez długie miesiące uporczywie mierzył się z tzw.kamieniami milowymi w związku z pozyskaniem pieniędzy z UE ,nie wskórał nic bo nie mógł.Te miliardy były odłozone dla ich człowieka Tuska , który tak się zagalopował ,że obiecał ,że odbierze je dzień po wyborach.COŚ ZA COŚ .

  • świadek stanu wojennego

    Abstrahując od słuszności wprowadzenia stanu wojennego skandalem jest wykluczanie posła Brauna m. in. przez ludzi, którzy w tymże stanie wojennym byli po stronie komunistów i katów często niewinnych ludzi. Wstyd dla polskiego sejmu. Solidarnościowcy razem z lewackimi pociotkami ubeków.

  • Dej im rozum

    Czytom te komentarze i? Ludzie mają fest na..bane we łbie przez ta polityka. Ladnie zorane mózgi. Niezle trole

  • haha

    Nie wiem jaka jest twoja ojczyzna ale na pewno nie jest nią Polska.W stanie wojennym pewnie byłeś tym na czołgu :)

  • Rudzianin

    Ty chyba zostałeś walnięty w dekel włazem tego czołgu. Do lekarza.

  • Nowy

    13.12.2023 nastały rządy komuchów a po tym co można usłyszeć w mediach, o chęci zemsty na wyborcach PIS i politykach PIS można się spodziewać obozów internowania.

  • pisior

    Dokładnie pamiętam co wtedy czułem, to samo czułem wczoraj gdy zaczął się stan reżimu Ryżego. Czekam kiedy przyjdzie po mnie ZOMO

  • AntyRyży

    !3 grudnia zaczął się stan wojenny, po 42 latach historia się powtarza.

  • wyborca

    Nitras nadaje się na ministra sportu .Zna się na sportach walki w szczególności .Trudno zliczyć ile razy szarpał się z ludżmi na różnych wiecach.Każdy też pamięta jak siłowo potraktował posłów ,którzy chcieli się dostać na konferencję prasową .A to kogos odepchnął ,a to wyrwał siłą trąbkę komuś z ręki .Tak nawiasem mówiąc za wyrwanie pewnej aktywistce reklamówki za 15 zł z ręki , nie karana dotąd studentka dostała za to 3 lata więzienia. Niezła będzie ta nowa ekipa rządząca.

  • obłuda

    Do tego po stronie rządzącej w ugrupowaniu lewicowym jest od groma dawnych komunistów ,którzy byli w strukturach swoich partii w okresie stanu wojennego.Teraz klepią się po plecach z Wałęsą.

  • Chamstwo

    Dziś to więcej jest ich dzieci. Resortowe dzieciaczki. Wystarczy prześledzieć ich życiorysy. No i większość to ci starozakonni.

  • Górnik

    Władza powołana w dniu dzisiejszym na czeka z Tuskiem Donaldem będzie rehabilitować zbrodniarzy tamtych czasów i przywracać im przywileje emerytalne Półkownik Margula tak ten dzień określił wydarzenie kulturalne

  • Patriota

    Myślałem ,że ta data będzie już na zawsze kojarzyła się z najbardziej tragicznym wydarzeniem dla kraju Od dziś wiem,że właśnie wydarzyło się dla kraju coś bardziej potwornego.Władza w rękach tych ludzi to katastrofa dla naszej ojczyzny

  • Rudzianin 63

    Co ty wciągasz, zmień dawkę lub przejdź na coś innego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również