Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, od dziś przez najbliższy miesiąc w Rudzie Śląskiej będzie działał ambulans pomiarowy Centralnego Laboratorium Badawczego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Pojazd będzie badał stężenie gazów w związku z likwidacją zapożarowania hałdy w Nowym Bytomiu, realizowaną na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Lokalizacja ambulansu i zakres badań
Specjalistyczny pojazd stacjonuje na terenie basenu otwartego przy ul. Ratowników. Jak podkreślają służby odpowiedzialne za pomiary, lokalizacja ta została wybrana ze względu na optymalne warunki do prowadzenia badań.
- Badane będą stężenia pyłów (ogółem, PM10, PM2,5), dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, siarkowodoru, fenolu, węglowodorów aromatycznych, benzenu, toluenu i ksylenu – poinformował wiceprezydent Rudy Śląskiej Jacek Morek.
Oprócz pomiarów realizowanych przez ambulans, analizy jakości powietrza prowadzi również Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która udostępnia wyniki na swojej stronie internetowej. Próbki raz w miesiącu pobiera także wykonawca (co wynika z umowy zawartej z SRK) i dostarcza do Zespołu Badawczego Laboratorium Chemicznego w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dotychczasowe badania wykazały, że w czasie prowadzonej rekultywacji nie były przekroczone normy gazów szkodliwych. Jakość powietrza sprawdzić też można na bieżąco za sprawą Miejskiego Systemu Monitoringu Jakości Powietrza w Rudzie Śląskiej, który określa zanieczyszczenie pyłami PM 2.5 oraz PM 10 (mieszaninę zawieszonych w powietrzu cząsteczek). W rejonie hałdy (w promieniu ok. 1 km) rozmieszczone są 4 stacje monitorujące: przy ul. Czarnoleśnej, Placu Jana Pawła II, ul. Głównej i ul. 11 Listopada.
Wiceprezydent Rudy Śląskiej poinformował również o planach dotyczących montażu dodatkowych czujników pomiaru jakości powietrza w pobliżu budynków mieszkalnych znajdujących się w rejonie inwestycji.
- Dopracowujemy jeszcze ostatnie szczegóły związane z montażem dodatkowych czujników pomiaru jakości powietrza, które zostaną zainstalowane w pobliżu budynków mieszkalnych znajdujących się w rejonie inwestycji. Dodatkowe czujniki zostaną wpięte do systemu gminnego niezwłocznie po ich przygotowaniu przez wybraną firmę obsługującą system – podkreślił Morek.
Działania te mają na celu zapewnienie mieszkańcom pełnej informacji o jakości powietrza oraz zwiększenie kontroli nad emisją zanieczyszczeń w związku z prowadzonymi pracami na terenie hałdy.
Planowane zakończenie uciążliwych prac
Prace nad rekultywacją zapożarowanej hałdy Pokój w Rudzie Śląskiej postępują i obecnie wchodzą w kluczowy etap. Jak informują przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, w związku z tym mieszkańcy mogą zauważyć wzmożone zadymienie na terenie hałdy, co wynika z intensywnych działań prowadzonych na najbardziej zaognionym obszarze.
Ta operacja przeprowadzana jest na ciągle płonących zwałowiskach pokopalnianych odpadów, położonych między dzielnicami Wirek i Nowy Bytom. W pobliżu hałdy mieści się wiele domów, są bloki mieszkalne i garaże. Mieszkańcom doskwierają przede wszystkim unoszące się z placu robót pyły i nieprzyjemne zapachy.
- Rozumiem zgłaszających uwagi i pretensje ludzi. Zapewniam, że troska o bezpieczne, szybkie zrekultywowanie rozległych terenów hałdy leży mi na sercu. Sam jestem rudzianinem, mieszkańcem tego miasta. Nie ma jednak innego sposobu, by ugasić hałdę, a to warunek konieczny do przekształcenia tego terenu w miejsce przyjazne. Bezużyteczny i w dodatku niebezpieczny obszar zostanie przywrócony gospodarce, a mieszkańcy zyskają tereny zielone. I to będzie nasz konkretny, kolejny już wkład w transformację regionu - zapewnia Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy, najcięższe prace powodujące uciążliwe dymy i pyły zostaną zakończone jeszcze przed Wielkanocą. To kluczowy etap gaszenia hałdy w części Pokój II, po którym nastąpi stabilizacja terenu oraz jego zazielenienie. Zakończenie wszystkich działań rekultywacyjnych hałdy Pokój zaplanowano na drugą połowę 2026 roku.
Czytaj więcej:
- Ruda Śląska: Wygaszanie pożaru w kopalni "Pokój" głównym tematem spotkania władz z mieszkańcami w Wirku
- Podziemny pożar "hałdy kopalni "Pokój" od wielu lat spędza sen z powiek mieszkańców Wirku
- Jak idzie likwidacja podziemnego pożaru hałdy kopalni „Pokój”?
- Rekultywacja hałdy w Rudzie Śląskiej. W grudniu mieszkańców czekają uciążliwości
- Zadymienie i czarny osad w Rudzie Śląskiej. To skutki prowadzonej rekultywacji hałdy
- Zapożarowana hałda w Nowym Bytomiu – konferencja SRK i reakcje mieszkańców
- Za nami spotkanie mieszkańców z SRK i władzami miasta w sprawie płonącej hałdy
- Rekultywacja hałdy Pokój w Rudzie Śląskiej wkracza w decydującą fazę