Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ambulans pomiarowy bada jakość powietrza w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2025-03-07 13:30

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, od dziś przez najbliższy miesiąc w Rudzie Śląskiej będzie działał ambulans pomiarowy Centralnego Laboratorium Badawczego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Pojazd będzie badał stężenie gazów w związku z likwidacją zapożarowania hałdy w Nowym Bytomiu, realizowaną na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Lokalizacja ambulansu i zakres badań

Specjalistyczny pojazd stacjonuje na terenie basenu otwartego przy ul. Ratowników. Jak podkreślają służby odpowiedzialne za pomiary, lokalizacja ta została wybrana ze względu na optymalne warunki do prowadzenia badań. 

- Badane będą stężenia pyłów (ogółem, PM10, PM2,5), dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, siarkowodoru, fenolu, węglowodorów aromatycznych, benzenu, toluenu i ksylenu – poinformował wiceprezydent Rudy Śląskiej Jacek Morek.

Oprócz pomiarów realizowanych przez ambulans, analizy jakości powietrza prowadzi również Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która udostępnia wyniki na swojej stronie internetowej. Próbki raz w miesiącu pobiera także wykonawca (co wynika z umowy zawartej z SRK) i dostarcza do Zespołu Badawczego Laboratorium Chemicznego w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dotychczasowe badania wykazały, że w czasie prowadzonej rekultywacji nie były przekroczone normy gazów szkodliwych. Jakość powietrza sprawdzić też można na bieżąco za sprawą Miejskiego Systemu Monitoringu Jakości Powietrza w Rudzie Śląskiej, który określa zanieczyszczenie pyłami PM 2.5 oraz PM 10 (mieszaninę zawieszonych w powietrzu cząsteczek). W rejonie hałdy (w promieniu ok. 1 km) rozmieszczone są 4 stacje monitorujące: przy ul. Czarnoleśnej, Placu Jana Pawła II, ul. Głównej i ul. 11 Listopada.

Wiceprezydent Rudy Śląskiej poinformował również o planach dotyczących montażu dodatkowych czujników pomiaru jakości powietrza w pobliżu budynków mieszkalnych znajdujących się w rejonie inwestycji.

- Dopracowujemy jeszcze ostatnie szczegóły związane z montażem dodatkowych czujników pomiaru jakości powietrza, które zostaną zainstalowane w pobliżu budynków mieszkalnych znajdujących się w rejonie inwestycji. Dodatkowe czujniki zostaną wpięte do systemu gminnego niezwłocznie po ich przygotowaniu przez wybraną firmę obsługującą system – podkreślił Morek.

Działania te mają na celu zapewnienie mieszkańcom pełnej informacji o jakości powietrza oraz zwiększenie kontroli nad emisją zanieczyszczeń w związku z prowadzonymi pracami na terenie hałdy.

Planowane zakończenie uciążliwych prac

Prace nad rekultywacją zapożarowanej hałdy Pokój w Rudzie Śląskiej postępują i obecnie wchodzą w kluczowy etap. Jak informują przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, w związku z tym mieszkańcy mogą zauważyć wzmożone zadymienie na terenie hałdy, co wynika z intensywnych działań prowadzonych na najbardziej zaognionym obszarze.

Ta operacja przeprowadzana jest na ciągle płonących zwałowiskach pokopalnianych odpadów, położonych między dzielnicami Wirek i Nowy Bytom. W pobliżu hałdy mieści się wiele domów, są bloki mieszkalne i garaże. Mieszkańcom doskwierają przede wszystkim unoszące się z placu robót pyły i nieprzyjemne zapachy. 

- Rozumiem zgłaszających uwagi i pretensje ludzi. Zapewniam, że troska o bezpieczne, szybkie zrekultywowanie rozległych terenów hałdy leży mi na sercu. Sam jestem rudzianinem, mieszkańcem tego miasta. Nie ma jednak innego sposobu, by ugasić hałdę, a to warunek konieczny do przekształcenia tego terenu w miejsce przyjazne. Bezużyteczny i w dodatku niebezpieczny obszar zostanie przywrócony gospodarce, a mieszkańcy zyskają tereny zielone. I to będzie nasz konkretny, kolejny już wkład w transformację regionu - zapewnia Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy, najcięższe prace powodujące uciążliwe dymy i pyły zostaną zakończone jeszcze przed Wielkanocą. To kluczowy etap gaszenia hałdy w części Pokój II, po którym nastąpi stabilizacja terenu oraz jego zazielenienie. Zakończenie wszystkich działań rekultywacyjnych hałdy Pokój zaplanowano na drugą połowę 2026 roku. 

Czytaj więcej:

Komentarze (6)    dodaj »

  • Zdrowotny

    Czy te laboratorium nie może stanąć bliżej rudzkiego ,,Czarnobyla''. Np. Ul. Szyb Andrzeja lub Furgoła.

  • SMOG

    A kiedy to i kto powiadomił WIOŚ o całej sytuacji w dzielnicach Wirek i Nowy Bytom ? Pracownicy rudzkiego Urzędu Miasta ?

  • SMOG

    O! A czy o to mobilne laboratorium nie pisała do WIOŚ osoba prywatna?

  • Smog

    1. Prośbę o mobilne stanowisko pomiarowe wystosowała do WIOŚ osoba prywatna w lutym br.!

  • olo

    Zapraszamy wieczorem na ul. Lipa- Lipińska jak śmierdzi od palonego drewna w domkach na terenie Świętochłowic

  • jo...

    A kto za to zapłaci za ten ambulans.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również