Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dzisiaj piątek trzynastego. Poznajcie historię tej pechowej daty i zobaczcie MEMY!

  • Dodano: 2019-12-13 11:30

Dzisiaj piątek trzynastego. Od lat ten dzień uznawany jest za pechowy. Nie wszyscy jednak wiedzą, skąd właściwie wziął się ten przesąd.

Piątek trzynastego u niektórych budzi mimowolny niepokój. Wiele osób w tym dniu woli zrezygnować z podpisywania umów, spotkań biznesowych czy z podjęcia ważniejszych decyzji. Od lat ten dzień uznawany jest za pechowy. Nie wszyscy jednak wiedzą, skąd właściwie wziął się ten przesąd.

Istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w. Przesąd o pechowym piątku trzynastego spotykany jest m.in. w takich krajach jak Polska, Niemcy, Finlandia, Słowacja, Czechy, Islandia, Bułgaria, Dania, Estonia czy Filipiny. Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany nie piątek, a wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Wokół piątku trzynastego nagromadziło się wiele przesądów i zabobonów, które przez sporą część społeczeństwa są praktykowane i przestrzegane w ten dzień. Oto najpopularniejsze z nich:

  • nie wolno przechodzić pod drabiną - jest to dość znany przesąd, który prawdopodobnie wywodzi się z czasów średniowiecza. Drabina wtedy symbolizowała szubienicę, na której wieszano ludzi. Inna wersja mówi, że źródłem tego zabobonu jest fakt, że drabina oparta o ścianę tworzy trójkąt – znak Trójcy Świętej i przechodząc pod nią jest okazaniem braku szacunku, co przynosi nieszczęście.
     
  • czarny kot - koty były często niesłusznie postrzegane jako symbol pecha i złych czarów. Jeśli czarny kot przejdzie Ci drogę, to możesz poczekać, aż ktoś inny przejdzie przed tobą, albo cofnąć się do domu i na chwilę usiąść.
     
  • jeśli wstajesz z łóżka to tylko prawą nogą - są różne interpretacje tego przesądu, jedni mówią, że wstając lewą nogą, będziesz miał zły humor według innych interpretacji będziesz miał pecha i nieudany dzień.

Warto wspomnieć, że w tym roku piątek trzynastego wypada dwa razy - 13 września i 13 grudnia.

A Wy jakie znacie jeszcze inne przesądy? Wierzycie w pechowość piątku trzynastego? Zobaczcie też najśmieszniejsze MEMY!


Źródło: Redakcja

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.