Dzwon Zwycięstwa Fundacji MatkoweLove, symbol walki, jaką toczą mali pacjenci, zabił pierwszy raz na Oddziale Neonatologicznym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dzięki darowiźnie rodziców Marysi. Dziewczynka urodziła się w 31 tygodniu ciąży. Początek swojego życia spędziła właśnie na rudzkim oddziale, walcząc o życie i zdrowie.
Dzwon Zwycięstwa na Oddziale Neonatologicznym
W Polsce rodzi się rocznie ponad 20 tysięcy wcześniaków. To właśnie z myślą o nich i ich rodzicach powstała inicjatywa Dzwonu Zwycięstwa.
– Jak tylko usłyszeliśmy o projekcie neonatologicznego Dzwonu Zwycięstwa Fundacji MatkoweLove wiedzieliśmy, że to jest ta cegiełka dobra, którą chcemy dać od siebie innym rodzicom wcześniaków. Dla nas to symbol wdzięczności i podziękowanie płynące prosto z naszych serc dla całego zespołu lekarzy, pielęgniarek i położnych oddziału neonatologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej za stoczona walkę o życie i zdrowie oraz dobroć, której doświadczaliśmy podczas pobytu na oddziale. Dla innych rodziców to będzie symbol zwycięstwa ich dzieci. Cieszymy się, że dziś nasza córeczka mogła jako pierwsza na Śląsku nim zadzwonić. Teraz będą mogły nim dzwonić też inne wcześniaki. I to jest najpiękniejsze w tym wszystkim – mówi mama Marysi, pani Ola.
Możliwość zadzwonienia w dniu wypisu ze szpitala Dzwonem Zwycięstwa to symboliczne zakończenie etapu walki o zdrowie i życie wcześniaka.
– To dźwięk, na który czekają tygodniami, a czasem miesiącami rodzice wcześniaków, które toczą codzienną walkę o zdrowie, a czasem nawet życie. Dzwon Zwycięstwa zawieszony u nas na oddziale neonatologicznym będzie rozbrzmiewać tylko w wyjątkowych chwilach – gdy maluszek opuszcza szpital i rozpoczyna nowy etap życia w domu. To symbol siły, nadziei i wytrwałości zarówno dla Rodziców, którzy przeszli trudny czas pełen niepewności, jak i dla nas personelu medycznego. Każde uderzenie w dzwon to przypomnienie, że cuda się zdarzają – mówi dr Marta Twardoch-Drozd, zastępca ordynatora Oddziału Neonatologicznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
Z psychologicznego punktu widzenia obecność Dzwonu Zwycięstwa to ważne wsparcie, przede wszystkim dla rodziców wcześniaka. Możliwość zadzwonienia w Dzwon Zwycięstwa z perspektywy rodzica to nie tylko radość wypisu, ale także zakończenie pewnego, trudnego, etapu w życiu rodziny.
Rudzki szpital – lider w opiece nad wcześniakami
Oddział Neonatologiczny rudzkiego szpitala jest największym śląskim ośrodkiem zajmującym się problemami związanymi z zaburzonym przebiegiem ciąży. Od 2011 roku rudzki Oddział Neonatologiczny oraz Perinatologii, Ginekologii i Położnictwa posiadają prestiżowy III stopień referencyjności. To oznacza, że ich lekarze ratują życie i zdrowie najciężej chorych noworodków i wcześniaków z całego Śląska.
- Jak wszyscy wiemy, ostatnie lata – mówię o pandemii – dla nikogo nie były łatwe. Lecz pomimo tych trudnych czasów wspólnie tzn. Oddział Perinatologii, Ginekologii i Położnictwa oraz Oddział Neonatologii wprowadziliśmy wiele nowych, aktualnych, zgodnych ze światowymi trendami procedur, nowych technologii, jak np. Stanowisko Resuscytacyjne Life Start czy shuttle — mobilne urządzenia ułatwiające transport dzieci bez zbędnego ich dotykania wykorzystywane podczas porodów tych najmniejszych noworodków także w przypadkach procedur EXIT (ex utero intrapartum treatment procedure) wykonywanych natychmiastowo na niemalże wspólnym stole operacyjnym, z dzieckiem na tętniącej pępowinie, co znacząco poprawia wyniki i start tych dzieci w dalsze życie. Jesteśmy zawsze na bieżąco w temacie nowoczesnego leczenia zachowawczego pewnych powikłań ciąży, leczenia wewnątrzmacicznego — czyli terapii płodu oraz opieki okołoporodowej - mówiła dr n. med. Bogusława Piela.
Oddział dysponuje 44 łóżeczkami, w tym 27 inkubatorami. To 15 stanowisk intensywnej terapii noworodka, 6 stanowisk opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji oraz 6 stanowisk opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego.
W ramach oddziału prowadzona jest kompleksowa opieka nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia w dziedzinie neonatologii. Oddział powiązany jest z Poradnią Neonatologiczną i podzielony jest na odcinek noworodków i wcześniaków oraz odcinek noworodkowy septyczny. Oddział funkcjonuje w systemie rooming – in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej. W ramach oddziału funkcjonują również Śląski Bank Mleka Kobiecego i Poradnia Laktacyjna. Oddział zrzeszony jest w European Milk Bank Association (EMBA). Współpracuje z Oddziałem Intensywnej Terapii Noworodka Upsala (Szwecja). Bierzemy także udział w polsko-norweskim Projekcie Badawczym dotyczącym muzykoterapii noworodków przedwcześnie urodzonych oraz w Badaniu START. To małoinwazyjna metoda podaży surfaktantu (LISA) w leczeniu RDSu u noworodków przedwcześnie urodzonych.