Ruda Śląska stara się o kolejną dotację unijną dla mieszkańców, którzy chcą przejść na odnawialne źródła energii.
W tym roku zamontowano 51 takich urządzeń. Rudzianie zapłacili za nie tylko 15% ich wartości netto. Ze względu na duże zainteresowanie instalacjami OZE miasto chce pozyskać pieniądze dla tych, którzy złożyli wnioski, a nie zakwalifikowali się do I etapu. Ponadto dzisiaj rusza kolejny nabór wniosków na dofinansowanie montażu ekoinstalacji. Wnioski przyjmowane będą do końca listopada.
Podczas pierwszego naboru ponad 220 właścicieli budynków jednorodzinnych w Rudzie Śląskiej zgłosiło chęć zamontowania w nich instalacji odnawialnych źródeł energii. Miasto ogłosiło wyniki naboru na dofinansowanie 51 takich urządzeń. Podczas oceny zgłoszeń pod uwagę było branych wiele kryteriów. Pomimo tego, z racji tak dużego zainteresowania mieszkańców, wiele wniosków otrzymało tyle samo punktów. Dlatego o ich kolejności na liście do dofinansowania musiało zdecydować losowanie.
Chcemy, żeby ci, którzy nie zakwalifikowali się do pierwszego etapu, również mogli skorzystać z dofinansowania. Dlatego będziemy składać wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dotację unijną na około 3,5 mln zł – zapewnia prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Ponadto dziś uruchamiamy kolejny nabór wniosków. Staramy się pomóc mieszkańcom, którzy zamierzają korzystać z odnawialnych źródeł energii – dodaje.
Tak jak poprzednio, w pierwszej kolejności będziemy chcieli wykonać inwestycje w tych budynkach, które są technicznie najbardziej przygotowane do montażu takich instalacji – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Właściciele domów jednorodzinnych startujący w naborze po raz pierwszy oraz posiadający pozwolenie na użytkowanie budynku mają pierwszeństwo w ubieganiu się o dofinansowanie. Budynki w trakcie budowy oraz osoby, które uzyskały dofinansowanie do budowy instalacji OZE w etapie I oraz są zakwalifikowane do dofinansowania w etapie II, będą rozpatrywane tylko w przypadku, gdy na liście podstawowej osób zakwalifikowanych do projektu pojawi się wolne miejsce (tj. nie zajęte przez osobę starającą się o dofinansowanie po raz pierwszy w etapie III). Realizacja projektu zależna będzie od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Do tego dochodzić będzie szereg innych uwarunkowań, które decydować będą o kolejności przyznania dotacji.
Spodziewamy się, że, tak jak w pierwszym etapie, będzie wielu chętnych do skorzystania z naszego programu – mówi Krzysztof Mejer.
Najważniejszą korzyścią dla mieszkańców, którzy decydują się na udział w realizowanym przez miasto projekcie, są relatywnie niskie koszty, jakie będą musieli z tego tytułu ponieść. W praktyce mieszkaniec zapłaci jedynie 15 proc. wartości netto całej instalacji oraz wartość wynoszącego 8 proc. podatku VAT za usługę montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego lub 23 proc. w przypadku instalacji na budynku gospodarczym lub na gruncie.
Pozostałe koszty zamierzamy pokryć z dofinansowania, które chcemy pozyskać ze środków unijnych. Dodatkowo mieszkańcy odciążeni zostaną od załatwiania spraw związanych z procedurami przygotowania projektu takiej inwestycji, bo te bierze na siebie miasto – informuje wiceprezydent Mejer.
Co ważne, prace w budynkach mieszkańców realizować będzie firma wyłoniona w drodze przetargu przez magistrat.
Wykonanie takich instalacji wpisuje się w realizację zarówno Miejskiego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, jak i Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014 – 2030. Dokumenty te zakładają wykorzystywanie i promocję odnawialnych źródeł energii w mieście. Okazuje się, że zrealizowanych 51 instalacji w budynkach jednorodzinnych przyczyni się do poprawy tzw. zysku ekologicznego. Dzięki nim w mieście zredukowana zostanie emisja CO2 w skali roku o 47,3 t oraz pyłu PM10 o 40 kg na rok.
Przypomnijmy, że w 2016 roku miasto pozyskało ponad 900 tys. zł unijnej dotacji na wykonanie instalacji OZE, a dokładnie instalacji fotowoltaicznych dla trzech obiektów sportowych (basen kryty przy ul. Chryzantem w Rudzie, basen kryty przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu i hala sportowa w Orzegowie) oraz budynków użyteczności publicznej (budynki Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II oraz przy ul. Niedurnego, siedziba Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej przy ul. Hallera).
Materiały do pobrania: http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2018/10/17/oze-wnioski/