Wiadomości z Rudy Śląskiej

Elektryczne Rowery Metropolitalne będą służyć w pracy rudzkim urzędnikom

  • Dodano: 2020-02-28 09:15

Elektryczne Rowery Metropolitalne będą służyć w pracy rudzkim urzędnikom. Dzięki projektowi Metropolii GZM "Rowerem lub na kole" pracownicy Urzędu Miasta, Straży Miejskiej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zamiast w teren jeździć samochodem, przesiądą się na jednoślad!

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wydała 2 mln zł na zakup 230 elektrycznych rowerów. Mają one służyć nie tylko urzędnikom, ale też strażnikom miejskim oraz policjantom z 41 miast i gmin wchodzących w skład Metropolii. Inwestycja ma być promocją zrównoważonej mobilności miejskiej i zdrowego trybu życia.

– Popularyzowanie rowerów jako równorzędnego środka transportu stanowi jeden z elementów naszych działań strategicznych do 2022 roku. Chcemy w ten sposób promować zrównoważoną mobilność miejską oraz zdrowe nawyki – mówiła Karolina Wadowska, członek zarządu GZM.

Dostawy zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszych ponad 40 rowerów przyjechało do Metropolii na przełomie lipca i sierpnia ubiegłego roku. Po jednym rowerze przekazano do wszystkich miast i gmin członkowskich, a kilka pozostało do dyspozycji pracowników Urzędu Metropolitalnego. Kolejne rowery zostały dostarczone przez wykonawcę właśnie teraz. Najwięcej jednośladów trafiło do Katowic (11 sztuk), natomiast po 10 trafiło do Bytomia, Gliwic, Zabrza i Sosnowca. Do Rudy Śląskiej wczoraj trafiło 8 rowerów.

- Elektryczne Rowery Metropolitalne przyjechały dzisiaj do Rudy Śląskiej. Dzięki projektowi realizowanemu przez Metropolię GZM rudzcy urzędnicy zamiast samochodem będą mogli jeździć "w teren" rowerem. W ten sposób chcemy udowodnić, że jednoślad może służyć nie tylko rekreacji, ale również doskonale sprawdza się w pracy. Rowery będą do dyspozycji pracowników Urzędu Miasta, Straży Miejskiej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - napisała na Facebook'u Grażyna Dziedzic.

Rowery elektryczne w ramach programu "Rowerem lub na kole" będą do dyspozycji urzędników i służb mundurowych przez cały czas. Dodatkowo przez najbliższe trzy lata za ich serwisowanie będzie odpowiedzialna firma, która wygrała przetarg.

Alternatywa dla samochodu?

Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy jest przekonany, że jeśli ktoś choć raz spróbuje jazdy na rowerze elektrycznym, to chętnie będzie do niego wracał. 

Sam korzystam z roweru elektrycznego i od tego czasu, gdy myślę o rowerze w kontekście komunikacyjnym, czyli chcąc np. dojechać z domu do pracy, to jest on moim pierwszym wyborem. Warto pamiętać, że wspomaganie nie zwalnia tutaj użytkownika z pedałowania, ale dzięki jego zainstalowaniu, wysiłek jest znacznie mniejszy. Można byłoby go porównać do nieco szybszego marszu, a więc odbywanie podróży służbowych w stroju oficjalnym na takim rowerze jest tutaj jak najbardziej możliwe – mówi Dworak.

Wylicza również, że pokonanie pieszo 1 km zajmuje nam średnio ok. 15 min, rowerem bez wspomagania ok. 4 min. Czas ten ulega jeszcze większemu skróceniu, gdy jedziemy na rowerze elektrycznym.

Program "Rowerem lub na kole", to nie jedyne działanie Metropolii w zakresie polityki rowerowej

Wśród nich znalazło się m.in. opracowanie "Standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej”. Celem tego dokumentu jest ujednolicenie standardów, jakie powinny spełniać drogi rowerowe w Metropolii. Chodzi tu m.in. o szerokość jezdni czy rodzaj stosowanej nawierzchni. W czerwcu 2019 roku dokument ten został wpisany w wojewódzki plan rozwoju infrastruktury rowerowej i oficjalnie przyjęty przez Zarząd Województwa Śląskiego.

W 2018 roku opracowane zostało również "Studium tras rowerowych”, w którym zaprezentowano „rowerowy układ krwionośny” Metropolii, czyli propozycję przebiegu ponad 1500 km dróg rowerowych.

Warto również wspomnieć, że Metropolia planuje uruchomić wypożyczalnię rowerów miejskich, której celem jest poszerzenie oferty transportowej i poprawa mobilności jej mieszkańców. W programie działań strategicznych do roku 2022, na uruchomienie programu pilotażowego Roweru Metropolitalnego przewidziano 23 mln złotych.

Komentarze (32)    dodaj »

  • Gw

    Jakiś czas temu zginęły rowery za 2 bańki...

  • boluś

    Elektryczne KARY /TACZKI/ tyż by sie pod tym Urzędem przydały'coby boły pd ręką kiej przyjdzie pora porządków w Mieście

  • marekss

    A jak bydzie deszcz to tez byda jedzić?

  • Emil

    NA ROWER GRAŻYNA!!!

  • Onik

    A kiedy będzie możliwość wypożyczenia rowerów dla rudzian tak jak w każdym innym mieście?

  • kolo

    W tak patologicznym mieście?

  • Rowerzysta

    Chca widziec Mejera z P.prezydent na tym kole

  • Świnka Peppa:)

    Rozumiem ze mama świnka i tata świnka też będą pedałować....

  • senior

    a komunikacja miejska -nie dla urzędników--bilet za 3.40 ...

  • observer

    Popieram pomysł aby rowerami obdarować Straż Miejską. Wszak deklarują na każdym kroku że chcą być bliżej ludzi.

  • buljon

    Emerytom za połowe ceny srowadzic,ina tanie bezprocentowe raty sprzedac,tak jak we sąsiednich krajach,ja to by byłocos fajnego.

  • Halina

    Grażyna na rower!!!

  • boluś

    A pieniądze w GZM skąd się bierom? Dla PEPY trza dokupić wersja mini z bocznymi kółkami z testerem Spożycia bądź Użycia. A Pinokio powinien uważać z pedałowaniem"wyglondo na takiego co mo naturalne skłonności' mogę mu już tak zostać !

  • Edzia

    Mam pytanie odbiegające od tematu...czy ktoś z państwa wie może dlaczego basen kryty w nowym Bytomiu od 1 marca w każdą niedzielę ma być zamknięty? Bardzo wielka szkoda

  • Karminadel

    Też chcą mieć wolne jak sklepy. Brawo dobra decyzja, powinni zamykać kina, baseny w niedzielę w końcu tego suweren sie domaga.

  • Lelek

    Bo w niedziele masz chodzic do kosciółka a nie moczyć [...]ę w basenie

  • dromader jędrzej

    Proponuję zamontować po koszyku na kierownicy. Takim gabarytowo odpowiednim na karton pączków/kołoczków, podjedzie się do piekarni lub po kebsa zamiast iść z buta. Benzyny nie trzeba palić, miejsca do parkowania szukać, denerwować się, że wyjechać się nie da. Po rowerach proponuję porozmawiać z firmami operującymi dronami. Wystarczy uchylić okienko i myk pączki na urzędniczym stole. Każdy kilogram obywatela z Urzędu Miasta szczególnym dobrem narodu!

  • Axelmixer

    9 tysięcy za rower ? Mają rozmach ... ale co tam stać Nas ! Proponuję wprowadzić dzienną normę dla urzędników, w końcu pieniądze podatników muszą być wydawane na konkretne cele. Prezydenci - min. 30 km/dzień. Kierownicy/ Inspektorzy - 20 km/dzień. Szeregowi pracownicy: 10 km/dzień wymienne na 1 km marszobiegu. I teraz niech nikt nie mówi, że nie ma SPORTU w Rudzie Śląskiej !

  • Iks

    Co za problem 30 km na elektrycznym rowerze zrobić... :-)

  • Marekl

    Ciekawe czy liczba etetów w wymienionych jednostkach spadnie?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również