Wiadomości z Rudy Śląskiej

Energooszczędne oświetlenie typu LED na ulicach Hlonda, Chorzowskiej i Na Piaski

 • Dodano: 2018-11-30 06:30, aktualizacja: 2018-11-30 06:46

Na ulicach Hlonda, Chorzowskiej i Na Piaski w Rudzie Śląskiej oświetlenie sodowe zostanie zastąpione energooszczędnym typu LED. Łącznie wymienionych zostanie ponad 150 opraw.

Pobór mocy zmniejszony zostanie co najmniej o jedną trzecią. Oprócz aspektu ekologicznego istotny jest również wymiar finansowy, zwłaszcza wobec drastycznie rosnących cen prądu – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Wymiana opraw na wspomnianych ulicach nastąpi jeszcze w tym roku.

Na ul. Chorzowskiej w dzielnicy Nowy Bytom wymienione zostaną 62 oprawy, na ul. kardynała Augusta Hlonda w Orzegowie - 51 opraw, a na ul. Na Piaski w Bielszowicach - 39 opraw – wylicza Marcin Lis z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. – Nowe oprawy typu LED w przypadku ulicy Chorzowskiej będą pobierały o ponad połowę mniej mocy niż dotychczasowe, a w przypadku pozostałych ulic o jedną trzecią mniej. Oczywiście zachowując przy tym odpowiednią klasę oświetleniową drogi – informuje.

Stalowe słupy oświetleniowe na tych ulicach są w dobrym stanie i nie ma potrzeby ich wymiany. Łączny koszt tych trzech zadań to ponad 390 tys. zł.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu rozpoczęła się modernizacja oświetlenia ulic Junaków, Chłopskiej, Świętojańskiej, Strzelców Bytomskich, Jutrzenki, Marzanny, Sobótki i Dziewanny w dzielnicy Halemba. Betonowe słupy zostaną tam zastąpione aluminiowymi, a oprawy sodowe energooszczędnymi typu LED. Ich liczba się nie zmieni, słupów będzie 47, a opraw 51. Inwestycja będzie kosztować prawie 543 tys. zł i zrealizowana zostanie do 21 grudnia br. Z kolei w październiku zakończyła się wymiana oświetlenia na ulicach Xawerego Dunikowskiego, Jacka Malczewskiego, ks. Ludwika Tunkla, Józefa Pordzika oraz Józefa Chełmońskiego w dzielnicy Kochłowice.

Betonowe słupy oświetleniowe były tam w złym stanie technicznym i zagrażały bezpieczeństwu zarówno pieszych, jak i poruszających się pojazdów - mówi Marcin Lis.

Zainstalowano 57 słupów aluminiowych z 60 oprawami typu LED. Wartość zadania to 546 tys. zł.

Na wymienione inwestycje miasto chce pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Łącznie mają zostać zamontowane 263 oprawy typu LED i 104 słupy aluminiowe.

Wartość projektu to prawie 1,54 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to niemal 1,1 mln zł – mówi Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Wniosek obejmuje trzeci etap kilkuletniego projektu „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Rudzie Śląskiej”. W jego ramach w poprzednich latach udało się pozyskać dofinansowanie unijne do wymiany oświetlenia przy ulicach: Obrońców Westerplatte, Gen. Hallera, Weteranów, Niedurnego, Lwa Tołstoja, Kościelnej, Żelaznej, Konstytucji oraz Ustronnej. Dofinansowanie pochodziło z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ścieżki pozakonkursowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Łącznie w tegorocznym budżecie na modernizację oświetlenia ulicznego zarezerwowano ponad 1,7 mln zł, do tego dochodzą prace w tym zakresie realizowane w ramach inwestycji drogowych. Ogółem zadania realizowane w tym zakresie od 2016 r. na terenach miejskich w Rudzie Śląskiej obejmują ponad 1000 słupów oświetleniowych i ponad 1300 opraw.

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • mieszkanka

  A co moi Drodzy z oświetleniem ulicy Mickiewicza 5 w Rudzie? Tam strach po zmroku wychodzić... ciemności egipskie, garaże w pobliżu i pustostany. Nie czujemy się tam bezpiecznie

 • mieszkanka

  A co moi Drodzy z Rudą 1? Tam strach po zmroku wychodzić, szczególnie w okolicy ul. Mickiewicza 5. Ciemności egipskie...

 • Lechu

  Jeżeli słabo świecą to znaczy źle zostały dobrane. Z resztą mnie to nie dziwi, firma wykonawcza i dostwca opraw pewnie wybrani w drodze przetargu, czyli najtaniej jak sie da.

 • Mirka

  Oświetlenie led te jest b ładne ale jakie to są koszty w razie popsucia lampy tu nie wymienia się żarówki a cały element czyli lampę bo jest i suma summarum koszty są dużo większe nie by była oszczędność na prądzie . A do tego dużo mnie światła i albo te lampy są mniejszej mocy , albo faktycznie dają mniej światła i o tej porze roku jest to bardzo widoczne , u mnie na ulicy wymienili lampy i jedna już nie świeci, koszty wymiany duże wiec nie ma co liczyć by wymienili zepsutą

 • Ącki

  Na Furgoła SZAROTEK POKOJU tyż wymienic by się przydało! Przepraszam TE ULICE to nie kafhaus bo tylko tam na frynie coś się robi!!!!!!!!

 • slepy

  kto wymyslol takie lampy pod nimi jasno ale juz 2 m dali ciemno jak .........

 • Lekarz

  Pora wybrać się do okulisty

 • onek

  Jak najszybciej trzeba wymienić oświetlenie ul. Niedurnego w ścisłym centrumm Nowego Bytomia, mam świetny wzrok ale po zmroku, a już w ogóle po deszczu nie można tam bezpiecznie przejechać nawet z prędkoscią 30 km/h. Po prostu światła samochodów zlewają się z asfaltem i nic nie widać

 • pracownik listopadowy

  Zaćma albo, co gorsza, początki AMD.

  • pracownik listopadowy
   2018-11-30 17:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • SEBAzKafałzu

  Faktycznie LED super światła na Niedurnego daja mało światła i raczej panuje półmrok! Swoją drogą wszędzie montują LEDy o połowę mniej pradu lub o 1/3 a za prad płacą więcej o 6 mln. zł! Fenomen!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.