Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fabryka elektrycznych samochodów Izera może powstać w Rudzie Śląskiej?

 • Dodano: 2020-08-19 08:30, aktualizacja: 2020-09-02 10:24

Jak podaje Gazeta Wyborcza, fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera może powstać w Rudzie Śląskiej. Ma to być zadośćuczynienie za zamknięcie kopalń.

Już w lipcu pojawiły się informacje, że fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera, powstanie na Górnym Śląsku. Budowa miałaby się rozpocząć w 2021 roku. Spółka Electromobility Poland odpowiedzialna za budowę polskiego auta elektrycznego szacuje, że koszt uruchomienia jego produkcji ma się zamknąć na poziomie 4-5 mld złotych.

Gazeta Wyborcza powołując się na jednego z polityków, podaje, że prawdopodobnym miejscem, gdzie mogłaby powstać fabryka Izery, jest właśnie Ruda Śląska.

- Z naszych informacji wynika, że rząd PiS chce umieścić fabrykę na Górnym Śląsku z dwóch przyczyn. Po pierwsze, w regionie działa już wiele firm związanych z branżą motoryzacyjną. Po drugie, miałaby to być forma "wynagrodzenia" regionowi zamykania kopalń - czytamy na stronie Gazety Wyborczej.

Według polityka, na którego powołuje się Gazeta Wyborcza, zadośćuczynienie za zamknięcie kopalń ma być głównym argumentem przemawiającym za budową fabryki w Rudzie Śląskiej.

- Przesądzone jest już, że kopalnie trzeba będzie zamykać. Jednym z takich zakładów, którego nie da się ratować, jest kopalnia Ruda - mówił polityk na łamach Gazety Wyborczej.

Drugim argumentem jest bliskość innych zakładów z branży automotive. W okolicy są m.in. fabryki Fiata w Bielsku-Białej i Tychach oraz fabryka koncernu PSA w Gliwicach.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, dokładna lokalizacja fabryki Izera nie jest jeszcze przesądzona. Jednym z miejsc branych pod uwagę jest podobno teren po kopalni Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej. Informacje te nie zostały jednak potwierdzone przez władze miasta Ruda Śląska.

Fabryka elektrycznych samochodów Izera może powstać w Rudzie Śląskiej?

Zobacz także

Komentarze (70)    dodaj komentarz »

 • Ogur

  A na taśmie Vectra C przed liftem

 • kolo

  Tak jak oceanarium przy NS i drapacz chmur na Chebziu :-) W rudzie jedynie co moze powstac to Biedronka. Poza tym brak centrum handlowego z prawdziwego zdarzenia vide Platan, M1, brak marketu budowlanego itd itp

 • basztard w ańcugu

  Podobno Gazeta Wyborcza i TVP opublikują niebawem informacje z których będzie wynikało, że w Rudzie Śląskiej ma powstać coś na światową skalę. Mianowicie będzie to fabryka kamieni do kiszenia kapusty na terenach Kopalni Pokój a niektórzy podsłuchali redaktorów i dodatkowo ma powstać suchy dok nad Kochłówką w miejscu Kopalni Bielszowice. Ponoć będą budowali pancerniki, kutry torpedowe, lotniskowce i okręty podwodne klasy tajfun. Dzięki temu Huta Pokój zyska partnera strategicznego i "odpali" wielki piec a pozostałe kopalnie będą dostarczały węgla koksującego. Podobno wszyscy w rządzie są zachwyceni tym projektem a całością będzie zarządzał rudzki magistrat. Wstępne wpływy do budżetu miasta Ruda Śląska obliczono na 1,49zł, słownie: jeden złoty 49/100, Rudzianie, klapsznity Dudy nie poszły na marne, wiwatujmy i cieszmy się, Ruda Śląska górą!!!

 • Pyrka

  Kluczowym słowem jest ,,może powstać" tak jak może powstanie polski samochód elektryczny obawiam się że prędzej będzie to elektryczny volkswagen montowany w Antoninku no ale pożyjemy zobaczymy.

 • Ja

  Bardzo dobrze . Musimy tworzyć nowe miejsca pracy bo eu nie odpuści z kopalniami .

 • fajerberga

  Skoro eurokołchoz nie odpuści z kopalniami, to może my opuścimy eurokołchoz, wzorem brytyjczyków? (którym kibicuję i ich podziwiam za to, że powiedzieli sobie: "dość" eurodebilizmów). Przecież wszyscy (no prawie wszyscy) czytaliśmy w szkole lekturę pt: "Szklane domy" - toż to utopia taka sama, jak obecny eurokołchoz...

 • dewil

  a to moje propozycje kolejnych tytułów : "Czy w Rudzie Śląskiej otworzą port morski? " , " Czy na hałdzie powstanie kosmodrom? " , "Kiedy pojedziemy z Ożegowa do Halemby nową sześciopasmową autostradą? " itd...

 • Gustaw

  Nigdy nigdy nigdy

 • boluś

  Wyborco to totalny badziew' ale gwoli przypomnienia "pamientocie cyrk przedwyborczy w blasku fleszy przedłużanie koncesji,obietnice Dudusia i Morawa co własnym piersiom bydom bronić górnictwa bo to niezależność energet.kraju. A potym wybory ,wizyta Morawa z Orbanem w Brukselce i całkowito zmiana optyki. Zamykomy gruby! Wybudujom nom fabryka autek elektrycznych takich na baterie R6 . Som bardzo wiarygodni.

 • Wiesio

  Może czas się przebranżowić a nie tylko biadolić, że "kopalnie zamykajo, olaboga co to byndzie". Węgiel jest kiepskim źródłem energii i trzeba szukać alternatyw dla dobra kraju a nie ciągle dotować kopalnie bo górnicy pokrzyczą i będą palić opony.

 • manek

  Gazeta Wyborcza i wszystko jasne , kłamstwa i insynuacje. Temu szmatławcowi nie chodzi o rzetelną wiadomość a o wywołanie niepokoju wśród górników . GW pisze o fabryce aut ale ważniejszy przekaz to likwidacja kopalń , to typowa manipulacja. Nikt kopalń nie likwiduje ale GW chce zasiać niepewność . Nie dajcie sobą manipulować przez lewactwo.

 • Andrzej Rosa

  Kopalnia Pokój to jeszcze jest?

 • Roman

  Prawicowe bezmuzgowie ślepe od nienawiści i na otaczający je świat.PIS jest egezkurorem dla górnictwa zamkanie kopalń nazywaja obrona polkskiego gornictwa a górników czestuja bułkami . Kazde polaczenie kopaln w jedna to ich likwidacja to robi pis likwidacja kwk slask to tez pis itd itp. Modlcie sie prawicowe trole by wam cos tu wybudowali by wasze dzieci nie musialy zyc tak jak wy z zasilkow tylko mogły gdzieś pracować w tym mieście.

 • kwiatowe

  Prosze nie nazywaj PiS prawica. To jest ultra lewica ekonomiczna, a od komiunistow odroznia ich tylko znak krzyza - hipokryci.

 • Olo po za kontrOlo

  Serio? Tyle jest miejsc pracy w okolicy a ty martwisz się, że dzieci nie będą miały tutaj pracy? To mogą dojeżdżać do np gliwic A4/DTŚ i w ciągu 20 minut są w pracy.

 • grzegorz

  A los kopalni śląsk, wirek m. in nie był przesądzony za PO. Najpierw sprawdź a później się udzielaj.

 • Roman

  Za PO te kopalnie fedrowaly ciągle chciano jakieś zamykać Ale to było za PO. Szydło powiedziała ze to co PO zamknęlo to PIS otworzy i na dodatek wybuduje nowe kopalnie. Narazie to zamykają jak leci i sprowadzają z Rosji węgiel ile wlezie. DOBRA ZMIANA hahhhhahh . I na powaznie chcialbym by ta wladza ccos tu wybdowala i dala impuls do rozwoju naszego regionu a Nie tylko [...]ic od rzeczy i karmic nas bulkami i defiladą wojskową.

 • mareksoft

  nie wiesz nie pisz jako ci kopalnia w rudzie zamkli kogo zwolnili

 • Andrzej

  Z Rosji z Kolumbii ale kontrakty były już lata temu podpisane.Przez kogo? Czyżby przez PO?

 • Roman

  Każdy obywatel tego kraju może kupowac wegiel i nie tylko tam gdzie chce. I nic tu miema wspolnego platforma ktora juz od 8 lat nie rzadzi. Poprostu nasz wegiel jes za drogi i nikt go nie chce a zmuszanie energetyki do jego kupowania odbija się na naszych portfelach. PIS to partia kłamców czarujacych swoj lud 500 zł mając za nic inteligencję pozostałych rozsądnie myślących ludzi.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.