Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

FAKT: Nadmierna prędkość to główna przyczyna tragedii na drodze

  • Dodano: 2019-07-01 07:45, aktualizacja: 2019-07-01 08:07

Najbardziej śmiercionośną przyczyną wypadków drogowych, pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. To właśnie z tej przyczyny, tylko podczas wakacji 2018 roku, kierujący jadący zbyt szybko spowodowali prawie 1400 wypadków drogowych.

Zdarzenia te pochłonęły 34,3% wszystkich ofiar śmiertelnych, które zginęły z winy kierujących uczestników ruchu drogowego, podczas gdy w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu udział procentowy ofiar wyniósł 16%.

Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Pracownik lipcowy

    Może by tak w końcu powiązać wysokość mandatu z wysokością wynagrodzenia, tak jak chociażby w Finlandii. Tam przekroczenie prędkości do 20 km/h skutkuje mandatem do 155 euro, a powyżej tej prędkości kara jest już powiązana z dochodami kierowcy.

  • RudzkiObserver

    W 2007 roku wmawiano nam, że główną przyczyną wypadków jest to, że jeździmy od marca do października bez włączonych świateł mijania. Dlatego "uszczęśliwiono" nas nakazem świecenia przez cały rok. Lata mijają, a my dalej podświetlamy w dzień asfalt co jest szczególnie irytujące w taką pogodę jak teraz - ponad 30 stopni Celsjusza. Czy w domu dla bezpieczeństwa także siedzimy przy włączonych lampach w dzień? Europa jeździ bez świateł, może my też byśmy mogli wrócić do normalności. Tym bardziej, że po latach doszliśmy do wniosków, które były znane od zawsze: na drodze zabija prędkość i brawura.

  • szosowy

    Pprzekraczana szypkosc,proste zato są smieszne kary, pytanie dlaczego to jest tolerowane,blaczego pytamy??????

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.